Wielu z nas klimatyzator kojarzy się jako “sprawca” niektórych chorób - szczególnie przeziębień. Nie do końca jest tak - źle dobrana temperatura pomieszczenia w stosunku do tej na zewnątrz może zaostrzać niektóre stany chorobowe, ale klimatyzator na pewno ich nie powoduje. Co więcej, może również pomagać w pozbywaniu się niektórych z nich!
Warto wiedzieć, że wszelkie infekcje biorą się nie z niskich, czy wysokich temperatur, lecz z powodu wnikania do naszych organizmów wirusów oraz bakterii (rzadziej: grzybów). Przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc to zazwyczaj choroby wirusowe, które jednak mogą przerodzić się w “nadkażenia” bakteryjne i warto o tym pamiętać. Ale, w jaki sposób klimatyzator może pomagać w chorobach płuc? To akurat bardzo proste - mamy na to kilka dowodow.
Jeżeli już mowa o niwelowanie takich chorób, warto zwrócić uwagę na klimatyzatory z wbudowanymi filtrami - czy to cząsteczkowymi, HEPA lub jonizatorami plazmowymi. W przypadku takich sprzętów, patogeny osiadają na powierzchni filtra lub “przyklejają” się z pomocą zjawiska jonizacji do filtra elektrochemicznego (jonizatora). Tym samym, takie drobnoustroje są neutralizowane, przez co nie są w stanie wniknąć do organizmu człowieka.
Stosowanie jonizatorów plazmowych jest normą w przypadku takich producentów jak Gree - ten producent bardzo mocno promuje to rozwiązanie za pomocą tworzenia sprzętów, które już w standardzie oferują jonizator plazmowy. Mówiąc o przydatności klimatyzatora w kontekście walki z tego typu zagrożeniami - warto od razu mieć na uwadze filtry oraz jonizator.
Ale nie tylko w przypadku drobnoustrojów klimatyzator z filtrami jest w stanie dać sobie radę. Astmatycy oraz alergicy na pewno ucieszą się na fakt, iż klimatyzatory tego typu są w stanie skutecznie odfiltrowywać również alergeny oraz cząsteczki wchodzące w skład smogu. Szczególnie filtry HEPA oraz inne cząsteczkowe są w stanie pochłaniać pyły PM2,5 oraz PM10, które są zdecydowanie największymi częściami zanieczyszczeń wynikających z niestety powszechnego w naszym kraju smogu. Ten natomiast nie tylko jest niebezpieczny dla alergików i astmatyków, ale również odpowiada za choroby płuc i serca u reszty populacji.
Astmatycy, osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, alergicy docenią klimatyzatory z jeszcze innego powodu - komfort termiczny warunkuje rzadsze momenty zaostrzenia choroby. Zarówno zbyt gorące powietrze i związany z nim większy wysiłek organizmu, jak i zbyt zimne (oraz możliwy nagły skurcz oskrzeli) są niebezpieczne dla takich osób. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (adekwatnej dla tej na zewnątrz) jest kluczowe dla trzymania w ryzach takich chorób, jak te wymienione powyżej. Klimatyzator okazuje się w takim przypadku urządzeniem, które jest w stanie przyczyniać się do poprawy stanu osób cierpiących z powodu takich przypadłości.
Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż komfort termiczny w trakcie snu to również mniejsze ryzyko wystąpienia epizodów bezdechu sennego, szczególnie u narażonych na niego osób. Okazuje się więc, że klimatyzator ma ogromne znaczenie także w kontekście ochrony zdrowia ludzi - szczególnie tych, którzy wykazują wyższe ryzyko zaburzeń po stronie układu oddechowego. Ale nie tylko - również u osób zdrowych klimatyzator pozytywnie wpływa na ryzyko zapadnięcia na ciężkie choroby pulmonologiczne - wystarczy pomyśleć o redukcji zanieczyszczeń wynikających ze smogu. Wypada podkreślić, że klimatyzator w takim razie jest niezwykle uniwersalnym sprzętem o wielu zastosowaniach. Chłodzenie to tylko jedno z nich.
Opracowanie: Klimatyzator Sklep
Data publikacji: 2021-02-08, ostatnia zmiana: 2021-02-08