Klimatyzacja, a choroby płuc. Czy klimatyzator może pomagać?

Klimatyzacja, a choroby płuc. Czy klimatyzator może pomagać?

Wielu z nas klimatyzator kojarzy się jako “sprawca” niektórych chorób - szczególnie przeziębień. Nie do końca jest tak - źle dobrana temperatura pomieszczenia w stosunku do tej na zewnątrz może zaostrzać niektóre stany chorobowe, ale klimatyzator na pewno ich nie powoduje. Co więcej, może również pomagać w pozbywaniu się niektórych z nich!

Warto wiedzieć, że wszelkie infekcje biorą się nie z niskich, czy wysokich temperatur, lecz z powodu wnikania do naszych organizmów wirusów oraz bakterii (rzadziej: grzybów). Przeziębienia, zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc to zazwyczaj choroby wirusowe, które jednak mogą przerodzić się w “nadkażenia” bakteryjne i warto o tym pamiętać. Ale, w jaki sposób klimatyzator może pomagać w chorobach płuc? To akurat bardzo proste - mamy na to kilka dowodow. 

Klimatyzator, a przeziębienia, zapalenia oskrzeli i płuc

Jeżeli już mowa o niwelowanie takich chorób, warto zwrócić uwagę na klimatyzatory z wbudowanymi filtrami - czy to cząsteczkowymi, HEPA lub jonizatorami plazmowymi. W przypadku takich sprzętów, patogeny osiadają na powierzchni filtra lub “przyklejają” się z pomocą zjawiska jonizacji do filtra elektrochemicznego (jonizatora). Tym samym, takie drobnoustroje są neutralizowane, przez co nie są w stanie wniknąć do organizmu człowieka.

Stosowanie jonizatorów plazmowych jest normą w przypadku takich producentów jak Gree - ten producent bardzo mocno promuje to rozwiązanie za pomocą tworzenia sprzętów, które już w standardzie oferują jonizator plazmowy. Mówiąc o przydatności klimatyzatora w kontekście walki z tego typu zagrożeniami - warto od razu mieć na uwadze filtry oraz jonizator. 

Ale nie tylko w przypadku drobnoustrojów klimatyzator z filtrami jest w stanie dać sobie radę. Astmatycy oraz alergicy na pewno ucieszą się na fakt, iż klimatyzatory tego typu są w stanie skutecznie odfiltrowywać również alergeny oraz cząsteczki wchodzące w skład smogu. Szczególnie filtry HEPA oraz inne cząsteczkowe są w stanie pochłaniać pyły PM2,5 oraz PM10, które są zdecydowanie największymi częściami zanieczyszczeń wynikających z niestety powszechnego w naszym kraju smogu. Ten natomiast nie tylko jest niebezpieczny dla alergików i astmatyków, ale również odpowiada za choroby płuc i serca u reszty populacji. 

Klimatyzator a choroby pulmunologiczne

Astmatycy, osoby z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, alergicy docenią klimatyzatory z jeszcze innego powodu - komfort termiczny warunkuje rzadsze momenty zaostrzenia choroby. Zarówno zbyt gorące powietrze i związany z nim większy wysiłek organizmu, jak i zbyt zimne (oraz możliwy nagły skurcz oskrzeli) są niebezpieczne dla takich osób. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniu (adekwatnej dla tej na zewnątrz) jest kluczowe dla trzymania w ryzach takich chorób, jak te wymienione powyżej. Klimatyzator okazuje się w takim przypadku urządzeniem, które jest w stanie przyczyniać się do poprawy stanu osób cierpiących z powodu takich przypadłości.

Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż komfort termiczny w trakcie snu to również mniejsze ryzyko wystąpienia epizodów bezdechu sennego, szczególnie u narażonych na niego osób. Okazuje się więc, że klimatyzator ma ogromne znaczenie także w kontekście ochrony zdrowia ludzi - szczególnie tych, którzy wykazują wyższe ryzyko zaburzeń po stronie układu oddechowego. Ale nie tylko - również u osób zdrowych klimatyzator pozytywnie wpływa na ryzyko zapadnięcia na ciężkie choroby pulmonologiczne - wystarczy pomyśleć o redukcji zanieczyszczeń wynikających ze smogu. Wypada podkreślić, że klimatyzator w takim razie jest niezwykle uniwersalnym sprzętem o wielu zastosowaniach. Chłodzenie to tylko jedno z nich.

Opracowanie: Klimatyzator Sklep

Data publikacji: 2021-02-08, ostatnia zmiana: 2021-02-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Klimatyzacja LG artcool mirror o mocy 5,0/5,8 kW klimatyzator pokojowy
7 690,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
SENCOR Przenośny klimatyzator SAC MT9020C 9 000 BTU, 91 m3
1 573,00 zł
Żory
(woj. śląskie)
De'Longhi PAC N90 ECO SILENT
1 899,00 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
SENCOR Przenośny klimatyzator SAC MT7020C 7 000 BTU, 67 m3
1 427,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
De'Longhi PAC EL92
2 369,00 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
Klimatyzacja AUX Freedom FH o mocy 2,6 kW z montażem klimatyzator pokojowy
1 998,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Klimatyzacja LG standard plus moc 6,6 / 7,5 kW klimatyzator pokojowy
7 630,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Klimatyzacja Rotenso Ukura moc 3,5 kW klimatyzator pokojowy ścienny
2 705,00 zł
Wrocław
(woj. dolnośląskie)
Tristar klimatyzator AC-5529
1 552,00 zł
Żory
(woj. śląskie)
Argo 398000746 CRONO - 10 000 BTU, Numer magazynowy BVZ: 9205084
2 026,66 zł
Zaścianki
(woj. podlaskie)
SENCOR Przenośny klimatyzator SAC MT1411C 14 000 BTU, 138 m3
2 299,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Aga Klimatyzator przenośny „Black Ice” 3w1 75W
312,60 zł
Pruszcz Gdański
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Aranżacyjne pomysły na wykorzystanie sztucznych kwiatów
Minęły czasy, gdy sztuczne kwiaty kojarzyły się jedynie z dość tanimi i tandetnymi imitacjami naturalnych roślin. O ile niegdyś służyły do wykonywania wieńców i wiązanek – najczęściej na nagrobki – o...
Data publikacji: 2021-10-08
Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
Lampki solarne instalujemy w ogrodzie, przed domem lub na działce. Umilają letnie wieczory spędzane na świeżym powietrzu, a przy ich blasku można się zrelaksować, spędzić miło czas z przyjaciółmi i ro...
Data publikacji: 2021-10-07
Osprzęt elektroinstalacyjny Legrand Niloe ? przystępność i nowoczesność w atrakcyjnej cenie
Nowatorskie, wygodne rozwiązania towarzyszą nam praktycznie wszędzie. Nie inaczej jest w przypadku gniazdek i kontaktów, stanowiących podstawę każdej instalacji elektrycznej. Stylowy wygląd, dzięki kt...
Data publikacji: 2021-09-28
Lampy wiszące i sufitowe - jak dopasować je do stylu swojego wnętrza?
Wybór aranżacji wnętrza powoduje konieczność dopasowania do niej odpowiedni dodatków. Wszak to nie meble, albo nie tylko meble, tworzą określony wystrój, a składają się na niego wszystkie drobne eleme...
Data publikacji: 2021-09-08

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij