Sprawdzone metody na poprawę wydajności zmiękczacza wody

Dosypywanie soli do zbiornika zmiękczacza wody

Czy wiesz, że użytkując zmiękczacz wody masz realny wpływ na jego realną wydajność oraz finalną żywotność? To zatem ważne, aby działać metodycznie. Poznaj sprawdzone sposoby na wydłużenie pracy swojego urządzenia i wyeliminuj ryzyko wystąpienia potencjalnej awarii. A potem do woli ciesz się miękką wodą i brakiem osadów z kamienia kotłowego.

Zmiękczacz wody już pracuje i co teraz?

Załóżmy, że właśnie kupiłeś zmiękczacz wody. Nowe urządzenie zostało zamontowane w pomieszczeniu gospodarczym, a z kranu płynie miękka woda, która nie pozostawia po sobie uporczywie nawracającego kamiennego osadu. W efekcie:

  • Masz większy komfort korzystania z kranówki
  • Sprzątasz mniej, dlatego masz więcej czasu dla siebie
  • Zużywasz mniej chemii gospodarczej oraz kosmetyków do mycia
  • Instalacja grzewcza pracuje wydajniej, więc płacisz niższe rachunki
  • Sprzęty AGD działają lepiej i rzadziej się psują
  • Napoje i potrawy na bazie wody z kranu smakują i pachną lepiej
  • Skóra i włosy po umyciu nie są przesuszone i podrażnione

Kolejne miesiące powoli mijają, w ty jesteś tak samo zadowolony jak w pierwszych dniach od zakupu. Oprócz regularnego dosypywania soli tabletkowanej, nie robisz praktycznie nic w zakresie obsługi i serwisowania urządzenia. To niestety częsty błąd! Zmiękczacze wody wymagają odpowiedniej konserwacji. Nie martw się jednak. Wystarczy kilka prostych czynności, aby poprawić wydajność urządzenia i do minimum ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia awarii. Jakie kroki warto zatem podjąć w tym celu?

W tym przypadku istnieją dwie metody działania. Raz do roku możesz skorzystać z pomocy profesjonalnego serwisu, który wszystko zrobi za ciebie. Jeśli natomiast nie widzisz żadnych niepokojących sygnałów mogących świadczyć o potencjalnych problemach z pracą urządzenia, wystarczy nawet jedna wizyta specjalisty co dwa lata.

Jeśli wolisz robić wszystko sam, taka możliwość również istnieje. W tym przypadku kluczowe jest natomiast zachowanie regularności w przeprowadzanych czynnościach. Montaż nowego urządzenia to dobry moment na poznanie sprawdzonych sposobów, dzięki którym możesz utrzymać swój zmiękczacz wody w naprawdę dobrej kondycji przez długie lata. 

Kontroluj stopień twardości wody

Jeśli chcesz sprawdzić stopień twardości wody, która płynie w twojej instalacji wcale nie musisz w tym celu zanosić wody do Sanepidu, ani zamawiać drogich analiz w profesjonalnym laboratorium. Nie są również wymagane żadne specjalne umiejętności, ani tym bardziej szczegółowa wiedza chemiczna. Aby samodzielnie przeprowadzić takie badanie wystarczy paskowy lub kropelkowy tester twardości wody oraz kilka minut wolnego czasu. 

Stopień twardości wody należy sprawdzać na wejściu oraz na wyjściu ze zmiękczacza wody. Jeśli wynik pokazuje, że woda na wyjściu jest miękka, wówczas urządzenie działa prawidłowo. Jeśli jednak woda na wyjściu z urządzenia jest nadal twarda, to oznacza jakiś problem. Trzeba wówczas poszukać przyczyny takiego stanu rzeczy. Warto również zwracać uwagę na pewne sygnały, informujące o tym, że zmiękczacz wody nie działa prawidłowo. Może o tym świadczyć między innymi kamień kotłowy, który ponownie zaczyna być obecny na armaturze łazienkowej, czy na dnie czajnika. 

Zwracaj uwagę na stan zbiornika z solą do regeneracji

Pod stałą kontrolą należy mieć także zbiornik na sól tabletkowaną. W tym przypadku oględziny powinny się odbywać raz na 3 miesiące, gdyż istnieje ryzyko wystąpienia mostów solnych. W praktyce, sól nie rozpuszcza się w wodzie i powstają charakterystyczne zbrylenia, które utrzymują się jej powierzchni. Kiedy tak się dzieje, złoże jonowymienne nie będzie regenerowane roztworem solanki, tylko czystą wodą. W konsekwencji proces płukania staje się niedokładny, a samo zmiękczanie wody praktycznie nieefektywne. Usuwanie mostów solnych odbywa się zazwyczaj metodami mechanicznymi. Zbrylenia możesz na przykład rozbić kijem od szczotki lub mopa. To najprostszy sposób, ale specjaliści zalecają również okresowe przepłukiwanie pustego zbiornika solanki czystą wodą. 

Kontroluj ilość i jakość soli w zbiorniku

Odpowiedni poziom soli w zbiorniku solanki jest niezbędny do prawidłowego przeprowadzenia procesu regeneracji złoża jonowymiennego, a co za tym idzie warunkuje poprawną pracę całego urządzenia. Minimalna ilość soli powinna być utrzymywana na poziomie ⅓ wysokości zbiornika. Sama szybkość zużycia soli zależy z kolei od częstotliwości przeprowadzania regeneracji, przy czym worek soli tabletkowanej o wadze 25 kg wystarcza zazwyczaj na miesiąc.

Jeśli zmiękczacz wody został zamontowany w pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza, wtedy poziom soli w zbiorniku powinien być niższy niż zalecany w standardowym przypadku, a sama sól musi być wtedy dosypywana nieco częściej. 

W tym kontekście pojawia się często pytanie - jaki rodzaj soli do zmiękczacza wody jest najlepszy? Choć nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, warto zwracać uwagę na jakość tego produktu oraz jej formę fizyczną. Na rynku dostępna jest sól w granulkach, w tabletkach, a nawet w postaci bloków. W zmiękczaczach wody najczęściej stosuje się sól tabletkowaną, ponieważ rozpuszcza się równomiernie i rzadziej dochodzi do jej zbrylenia. 

Postaw na systemy wspomagające pracę zmiękczacza wody

Nowoczesne zmiękczacze wody są często wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym praca takiego urządzenia przebiega wydajniej, a użytkownik otrzymuje w pakiecie bardziej intuicyjną obsługę i wiele naprawdę funkcjonalnych rozwiązań. Aby się o tym przekonać, wystarczy sięgnąć po ranking ze zmiękczaczami wody dostępny na www.zmiekczacze.com/ranking/. Można w ten sposób porównać ze sobą urządzenia na wielu płaszczyznach i wybrać finalnie takie, które najlepiej sprawdzi się w naszym gospodarstwie domowym. Co zatem oferują producenci? Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę decydując się na zakup zmiękczacza wody?

Na pierwszym miejscu na pewno warto wymienić Ecoperla Perfect System, czyli specjalne ustawienia głowicy sterującej, które można znaleźć w większości kompaktowych urządzeń do uzdatniania wody polskiej marki Ecoperla. Takie rozwiązanie umożliwia bardziej oszczędną eksploatację urządzenia, co w praktyce przekłada się na dłuższą żywotność żywicy jonowymiennej.

Ecoperla Hero z Ecoperla Perfect System

Równie ciekawym rozwiązaniem jest system suchego zbiornika, w który zostały wyposażone zmiękczacze wody z popularnej na rynku serii Ecoperla Slimline. Ponieważ woda jest doprowadzona do zbiornika na sól regeneracyjną bezpośrednio przed rozpoczęciem procesu regeneracji, roztwór nie stoi długo w zbiorniku, a tym samym czemu maleje prawdopodobieństwo powstawania mostów solnych. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest także dźwiękowy alarm zbiornika solanki. Kiedy w zaczyna w nim brakować soli tabletkowanej, zmiękczacz wody poinformuje o tym użytkownika za pomocą sygnału dźwiękowego.

Wielbiciele nowinek technologicznych powinni z kolei rozważyć zakup zmiękczacza wody z wbudowanym modułem wifi. Można dzięki niemu kontrolować pracę urządzenia z poziomu aplikacji na smartfonie lub tablecie z dowolnego miejsca na świecie. Można w ten sposób zoptymalizować funkcjonowanie całego gospodarstwa domowego. 

Dbaj o żywicę jonowymienną

Decydując się na samodzielny serwis urządzenia, szczególną uwagę należy poświęcić żywicy jonowymiennej, na której zachodzi właściwy proces zmiękczania wody. W praktyce, należy ją zabezpieczać przed osadzaniem się metali ciężkich, co może się zdarzyć zarówno w przypadku wody z wodociągu, jak i wody z własnego ujęcia. 

Metale ciężkie (w tym żelazo) zmniejszają zdolności żywicy do wymiany jonów, przez co konieczna będzie szybsza wymiana złoża. Można temu przeciwdziałać stosując specjalny granulat, np. Ecoperla Antidotum, który podczas wymuszonej regeneracji usuwa ze złoża wszystkie zalegające w nim metale ciężkie. 

Warto przy tym pamiętać, że choć żywica jonowymienna to jedno z najtrwalszych złóż filtracyjnych, po upływie około 7-10 lat jej zdolności jonowymienne i tak finalnie się wyczerpują. Po takim czasie należy ją zatem bezwzględnie wymienić. O tym, kiedy dokładnie zajdzie taka konieczność decyduje wielkość poboru wody, stopień jej twardości, a co za tym idzie częstotliwość regeneracji.

Zwróć uwagę na higienę zmiękczania wody

Aby przedłużyć żywotność złoża jonowymiennego oraz zagwarantować w pełni higieniczną filtrację wody, należy okresowo przeprowadzać dezynfekcję zmiękczacza wody. Najczęściej wykonuje ją serwisant podczas profesjonalnego przeglądu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym zadaniem samodzielnie. Wbrew pozorom, dezynfekcja jest niezbędna nie tylko podczas czerpania wody z własnego ujęcia. Należy ją przeprowadzać również w przypadku wody z lokalnego wodociągu. Bakterie mogą się bowiem dostać do zmiękczacza wody różnymi drogami, nawet podczas rutynowej czynności, jaką jest dosypywanie soli tabletkowej do zbiornika solanki. Warto w tym miejscu pamiętać, że każde zanieczyszczenie wody może spowodować jej skażenie mikrobiologiczne w całej instalacji. To ważne, aby temu zapobiegać.

Właśnie dlatego fachowcy zalecają staranną dezynfekcję zmiękczacza wody mniej więcej raz na rok. Najlepiej stosować do tego celu preparat, który nie tylko ochroni wnętrze zmiękczacza wody przed namnażaniem mikroorganizmów, ale też poradzi sobie z niewielkim skażeniem bakteryjnym, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Twarda woda to nie przelewki, działaj metodycznie

Zmiękczacz wody to niekiedy spora inwestycja, dlatego trzeba się upewnić, że każdego dnia urządzenie pracuje tak samo skutecznie. A jak się okazuje, poprawa wydajności takiego urządzenia, wcale nie jest trudna. Kluczem do sukcesu jest regularność w wykonywaniu pewnych ściśle określonych czynności konserwacyjnych. A dlaczego warto zadbać o swój zmiękczacz wody? Na pewno nie tylko ze względów finansowych. Zdecydowanie większe znaczenie mają korzyści wprost płynące z użytkowania miękkiej wody. Centralny zmiękczacz wody to bowiem kompletne rozwiązanie wszystkich problemów z wysokim napięciem powierzchniowym wody i nawracającym kamieniem kotłowym. Inwestując swój czas w kilka prostych czynności serwisowych zyskujesz codzienny komfort i świetne samopoczucie całej rodziny. 

Data publikacji: 2024-03-19, ostatnia zmiana: 2024-03-19

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Odpływ liniowy czarny 2 w 1 pod płytkę 90cm
349,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Classic 90cm
347,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Orient 90cm
347,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy ścienny 60cm
369,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Line 70cm
331,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Odpływ liniowy czarny Slim 100cm
619,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Ceramic 120cm
425,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Drops 100cm
358,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy ścienny 80cm
389,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy Ceramic 60cm
334,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Odpływ liniowy czarny Slim 120cm
709,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Sanitline Odpływ liniowy ścienny 70cm
379,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Odkrywanie świata garaży blaszanych: Trendy i preferencje w Katowicach i województwie śląskim
W ostatnich latach garaże blaszane zyskały na popularności w Katowicach oraz na terenie całego województwa śląskiego. Ich przystępne ceny, funkcjonalność oraz szybkość montażu sprawiają, że coraz więc...
Data publikacji: 2024-04-26
Kotły na paliwa stałe - jakie wyróżniamy?
W obliczu rosnącej świadomości ekologicznej oraz potrzeby ograniczenia kosztów ogrzewania, coraz więcej osób decyduje się na instalację kotłów na paliwo stałe. Te tradycyjne, lecz nieustannie moderniz...
Data publikacji: 2024-04-26
Przechowalnia mebli w Warszawie - idealne rozwiązanie dla kogo?
W życiu zdarzają się różne sytuacje, które wymagają przechowania mebli na pewien czas. Czy to związane z przeprowadzką, remontem, czy też potrzebą uzyskania dodatkowej przestrzeni w domu, przechowalni...
Data publikacji: 2024-04-26
Wiosenny odpoczynek w ogrodzie - jakie meble wybrać?
Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Kwiaty i drzew kwitną, a słońce coraz częściej gości na niebie. Nic więc dziwnego, że posiadacze ogrodów uwielbiają ten okres. Nie ma nic przyjemniej...
Data publikacji: 2024-04-17