Zakładanie i pielęgnacja łąki kwietnej

Łąka kwietna w ogrodzie

Łąka kwietna jest jednym z najciekawszych hitów ogrodniczych ostatnich sezonów. Kojarzona jest z wolnym krajobrazem, przez co wynosi do ogrodu wiejski charakter. Zdecydowanie wyróżnia się na tle trawnika, dzięki bogactwu różnorodnych traw, kolorowych kwiatów oraz bylin. Co więcej idealnie komponuje się z różnymi stylami ogrodniczymi.

Zalety z założenia łąki kwietnej w ogrodzie

Łąka kwietnia jest bardzo estetyczna, przepełniona kolorowymi kwiatami, które kwitną o różnych porach sezonu. Kwiaty wydzielają ponadto piękny zapach, który także dodaje jej uroku. Jest to także teren przyjazny dla pszczół ze względu na gatunki miododajne. Natomiast wysoka różnorodność kwiatów oraz ziół wspiera środowisko naturalne, a także zapobiega przesuszaniu się gleby. Jest to także idealne miejsce do życia różnych gatunków zwierząt. Są to zatem motyle, ptaki, chrząszcze, lecz również jaszczurki oraz jeże. Co ważne łąka kwietna może zmniejszyć populację kleszczy. Wynika to z faktu, że kleszcze nie przepadają za olejkami eterycznymi, które są wydzielane z kwiatów. Zaletą łąki kwietnej jest także jej prosty sposób założenia oraz utrzymania. Po wysianiu nie trzeba inwestować dużych nakładów pracy, gdyż wystarczy skosić ją jeden lub dwa razy w ciągu całego sezonu.

Gatunki roślin polecane na łąkę kwietną

Naturalne łąki pełne są różnorodnych gatunków roślin jednorocznych oraz wieloletnich. Tym samym łąki wysiewane w ogrodach mają wiernie naśladować je nie tylko pod względem wyglądu, lecz także obfitości gatunkowej. Jak największa liczba gatunków roślin podnosi także walory estetyczne łąki kwietnej, a także pozwala na zachowanie efektownego ogrodu przez cały sezon. Wśród najbardziej polecanych gatunków kwiatów, które warto wysiewać na łąkach kwietnych są chaber bławatek, zielony na pospolita, firletka poszarpana, goździk, jaskier ostry, lewkonia długopłatkowa, kąkol polny, krwawnica pospolita, niezapominajka, lawenda wąskolistna, mak polny, marchew zwyczajna, ostróżka polna, przytulia właściwa, rumianek polny, szałwia łąkowa, gipsówka wytworna, złocień właściwy.

Gdzie zakładać łąkę kwietną?

Założenie łąki kwietnej musi opierać się na wybraniu właściwego stanowiska. Łąka kwietna nie wymaga żyznej gleby, tym samym wszędzie może prezentować się bardzo efektownie. Jeżeli jednak gleba jest bardzo piaszczysta lub kwaśna wówczas warto uzupełnić ją kompostem oraz dodać wapna, aby w ten sposób podnieść jej jakość. Niezbędne jest jednak, aby łąka kwietna została założona w miejscu nasłonecznionym. Wynika to z preferencji większości roślin tworzących łąkę kwitną. Są to kwiaty oraz zioła, które doskonale czują się w pełnych promieniach słońca, natomiast w cieniu mogą gorzej kwitnąć oraz wyglądać mi efektownie. Należy unikać również zakładania łąki kwietnej na terenie całego ogrodu. Dzięki temu można dalej korzystać z ogrodu jako miejsca do wypoczynku i zabawy, jednocześnie dbając o naturę. Po wybraniu stanowiska należy uzgodnić jeszcze właściwy termin wysiewu. Można zrealizować go na jesieni lub na wiosnę.

Najczęściej jednak łąki kwietne zakładane są na wiosnę ze względu na rośliny jednoroczne. Tym samym wysiew nasion może być wykonany od połowy marca do początku czerwca. Jest to uzależnione od warunków pogodowych. Po wysiewie konieczne jest regularne podlewanie łąki kwietnej, aby nasiona szybko wykiełkowały. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresach suszy wiosennej. Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym łąki kwietnej jest jej koszenie jeden lub dwa razy w ciągu sezonu. Uzależnione jest to od rodzaju gatunków kwiatów, a także od pogody.


Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

azalia japońska rosebud jasnoróżowa
17,40 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)
Por 'bavaria' - wczesny - kiepenkerl
9,99 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
modrzewnica blue ice andromeda 1,5 l x 6szt
104,00 zł
Chełmno
(woj. kujawsko-pomorskie)
Limetta rangpur drzewko
120,00 zł
Stryszawa
(woj. małopolskie)
Bananowiec musa acuminata grand nain sadzonka
25,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Cytryna capuccio drzewko
120,00 zł
Skierniewice
(woj. łódzkie)
Tamarillo drzewko
50,00 zł
Kutno
(woj. łódzkie)
Oliwka europejska do formowania mała
65,01 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Dynia ozdobna 'essbare zierkurbis-mix' - kiepenkerl
20,99 zł
Krupniki
(woj. podlaskie)
Niezapominajka 'heavenly blue' - kiepenkerl
9,99 zł
Dębica
(woj. podkarpackie)
Aster chiński 'lady coral' - mix nasion - kiepenkerl
10,99 zł
Stargard Szczeciński
(woj. zachodniopomorskie)
Ogórek szklarniowy 'euphya' f1 - długi - kiepenkerl
25,99 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszą mieszankę traw do założenia trawnika?
Wybór odpowiedniej mieszanki traw nie jest taki prosty, różnią się one między sobą zarówno składem, jak i przeznaczeniem. Wybierając nasiona trawy na przydomowy trawnik, warto wziąć pod uwagę ich właś...
Data publikacji: 2022-05-24
Pomidory w domowym ogródku
Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym...
Data publikacji: 2022-05-24
Brzoskwinie w amatorskiej uprawie - jak sobie radzić z chorobami?
Brzoskwinie stały się bardzo popularnymi drzewami owocowymi, które z powodzeniem można uprawiać na terenie kraju. Brzoskwinia wymaga gleby ciepłej, żyznej, a stanowisko powinno być osłonięte, aby rośl...
Data publikacji: 2022-05-23
Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij