Łąka kwietna jest jednym z najciekawszych hitów ogrodniczych ostatnich sezonów. Kojarzona jest z wolnym krajobrazem, przez co wynosi do ogrodu wiejski charakter. Zdecydowanie wyróżnia się na tle trawnika, dzięki bogactwu różnorodnych traw, kolorowych kwiatów oraz bylin. Co więcej idealnie komponuje się z różnymi stylami ogrodniczymi.
Łąka kwietnia jest bardzo estetyczna, przepełniona kolorowymi kwiatami, które kwitną o różnych porach sezonu. Kwiaty wydzielają ponadto piękny zapach, który także dodaje jej uroku. Jest to także teren przyjazny dla pszczół ze względu na gatunki miododajne. Natomiast wysoka różnorodność kwiatów oraz ziół wspiera środowisko naturalne, a także zapobiega przesuszaniu się gleby. Jest to także idealne miejsce do życia różnych gatunków zwierząt. Są to zatem motyle, ptaki, chrząszcze, lecz również jaszczurki oraz jeże. Co ważne łąka kwietna może zmniejszyć populację kleszczy. Wynika to z faktu, że kleszcze nie przepadają za olejkami eterycznymi, które są wydzielane z kwiatów. Zaletą łąki kwietnej jest także jej prosty sposób założenia oraz utrzymania. Po wysianiu nie trzeba inwestować dużych nakładów pracy, gdyż wystarczy skosić ją jeden lub dwa razy w ciągu całego sezonu.
Naturalne łąki pełne są różnorodnych gatunków roślin jednorocznych oraz wieloletnich. Tym samym łąki wysiewane w ogrodach mają wiernie naśladować je nie tylko pod względem wyglądu, lecz także obfitości gatunkowej. Jak największa liczba gatunków roślin podnosi także walory estetyczne łąki kwietnej, a także pozwala na zachowanie efektownego ogrodu przez cały sezon. Wśród najbardziej polecanych gatunków kwiatów, które warto wysiewać na łąkach kwietnych są chaber bławatek, zielony na pospolita, firletka poszarpana, goździk, jaskier ostry, lewkonia długopłatkowa, kąkol polny, krwawnica pospolita, niezapominajka, lawenda wąskolistna, mak polny, marchew zwyczajna, ostróżka polna, przytulia właściwa, rumianek polny, szałwia łąkowa, gipsówka wytworna, złocień właściwy.
Założenie łąki kwietnej musi opierać się na wybraniu właściwego stanowiska. Łąka kwietna nie wymaga żyznej gleby, tym samym wszędzie może prezentować się bardzo efektownie. Jeżeli jednak gleba jest bardzo piaszczysta lub kwaśna wówczas warto uzupełnić ją kompostem oraz dodać wapna, aby w ten sposób podnieść jej jakość. Niezbędne jest jednak, aby łąka kwietna została założona w miejscu nasłonecznionym. Wynika to z preferencji większości roślin tworzących łąkę kwitną. Są to kwiaty oraz zioła, które doskonale czują się w pełnych promieniach słońca, natomiast w cieniu mogą gorzej kwitnąć oraz wyglądać mi efektownie. Należy unikać również zakładania łąki kwietnej na terenie całego ogrodu. Dzięki temu można dalej korzystać z ogrodu jako miejsca do wypoczynku i zabawy, jednocześnie dbając o naturę. Po wybraniu stanowiska należy uzgodnić jeszcze właściwy termin wysiewu. Można zrealizować go na jesieni lub na wiosnę.
Najczęściej jednak łąki kwietne zakładane są na wiosnę ze względu na rośliny jednoroczne. Tym samym wysiew nasion może być wykonany od połowy marca do początku czerwca. Jest to uzależnione od warunków pogodowych. Po wysiewie konieczne jest regularne podlewanie łąki kwietnej, aby nasiona szybko wykiełkowały. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w okresach suszy wiosennej. Kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym łąki kwietnej jest jej koszenie jeden lub dwa razy w ciągu sezonu. Uzależnione jest to od rodzaju gatunków kwiatów, a także od pogody.
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.
Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13