Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych

Róże pnące - uprawa i pielęgnacja krzewów różanych

Długie pędy ozdobnie pnące się po ogrodowych podporach. Liczne, wielokolorowe i pachnące kwiaty pokrywające pergole i ściany altanek. Pnące róże są marzeniem każdego posiadacza przydomowego ogródka i cieszą się ogromną popularnością.

Mimo że wydają się trudne w hodowli, ich uprawa wcale nie musi być skomplikowana. Mnogość odmian i gatunków sprawia, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Oto kilka porad, jak delektować się pięknymi i zdrowymi różami w swoim własnym ogrodzie.

Klimbery i ramblery - dwie odmiany róż pnących

Ogrodowe róże pnące dzielimy na dwa rodzaje. Różnią się one od siebie długością i sprężystością pędów oraz sposobem kwitnienia.

  1. Ramblery. To tak zwane odmiany wiotkopędowe. Ich łodygi są elastyczne i osiągają długość do około pięciu metrów, choć przy wyjątkowo korzystnych warunkach mogą dorosnąć do ośmiu. Ze względu na wiotkość łodygi mogą wymagać podwiązywania ich do podpór. Rosną bardzo szybko, przez co wybierane są zazwyczaj przez tych bardziej niecierpliwych. W ciągu roku potrafią osiągnąć całą swoją wysokość. Kwiatostany są drobne, jednak gęsto osadzone na wierzchowych bukietach. Kwitną tylko raz podczas sezonu. 
  2. Klimbery. Pędy tych róż są sztywniejsze niż u poprzedniczek. Osiągają osiem metrów długości i doskonale się pną i przyczepiają do podpór. Nie potrzebują tym samym podwiązywania. Kwiaty także są drobne, ale ułożone w nieco bujniejszych kwiatostanach. Część z nich może powtarzać kwitnienie pod koniec sezonu letniego.

Jak znaleźć idealne miejsce dla pnących róż?

Róże pnące sadzimy w wilgotnej, żyznej i dobrze przepuszczalnej glebie. Większość z nich najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu. Znaleźć też jednak można i takie odmiany, które czuć się mogą równie dobrze na stanowisku półcienistym. Sadzić można w czasie wszystkich cieplejszych miesięcy w roku. Warunkiem jest tylko niezamarznięte i niezalane deszczem podłoże. Najlepszy czas to początek jesieni lub wczesna wiosna. Zdążą się one wówczas ukorzenić przed zimowym spoczynkiem lub przed okresem kwitnienia.

Mimo że zdają się oplatać podpory jak pnącza, tak naprawdę czepiają się ich za pomocą swoich kolców. W ten sposób tworzą naturalne zasłony i parawany w ogrodzie czy na działce. Kupując więc niewielkie sadzonki, miejmy na uwadze, że w ciągu jednego sezonu potrafią rozrosnąć się do pokaźnych rozmiarów. Pamiętajmy również, że odmiany o wiotkich i elastycznych pędach potrzebować będą dodatkowego podwiązywania ich do podpór ogrodowych.

Jak dbać o róże pnące?

Jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych przy uprawie róż ogrodowych jest ich cięcie. Nie inaczej jest w przypadku róż pnących. Ten zabieg pomaga utrzymać formę krzewu oraz pobudza do kwitnienia. Cięcia powinno się jednak unikać w pierwszych dwóch latach od posadzenia róż. Przez ten czas można pozwolić im na to, by swobodnie i bez żadnych przeszkód osiągnęły swój docelowy rozmiar. Powinno się je jedynie podwiązywać, nadawać im kształt i usuwać przekwitnięte kwiaty. W trzecim roku od posadzenia można rozpocząć przycinanie. Robi się to zazwyczaj na jesień. Główny szkielet łodygi zostawia się nienaruszony, a boczne pędy skraca na długość około 35 cm.

Na zimę, jak wszystkie róże, także i te zabezpieczyć należy przed mrozami. Można je przykryć słomą lub włókniną, najlepiej już po pierwszych przymrozkach, aby nie zaparzyły się pod okryciem. Jeśli to możliwe, dobrze jest krzewy odczepić od podpory, a następnie położyć na ziemi i tam okryć gałązkami drzew iglastych lub słomą. Wiosną natomiast usunąć te pędy, które mogły ulec przemarznięciu, zasilić podłoże nawozem, z powrotem przywiązać krzewy do ich podpór i kolejny rok cieszyć oczy ich pięknymi kwiatami.


Autor

Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Data publikacji: 2021-03-10, ostatnia zmiana: 2021-03-10

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Olejowiec gwinejski
11 000 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Lima tahiti duże drzewko
160,00 zł
Łowicz
(woj. łódzkie)
Kalocefalus browna drut kolczasty 0,5 l
8,00 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
Kencja howea fosteriana duże drzewko
150,00 zł
Ruda Śląska
(woj. śląskie)
Hebe shrubby veronica 2l
17,40 zł
Rawicz
(woj. wielkopolskie)
Microcitrus papuana duże drzewko
150,00 zł
Mikołów
(woj. śląskie)
Mięta pieprzowa - wieloletnia - kiepenkerl
6,99 zł
Nowy Dwór Mazowiecki
(woj. mazowieckie)
Tulipan podwójny 'ice cream' - 5 szt
12,79 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Tulipan ‘gold west’ - 7 szt.
7,99 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Epiphyllum - BEZ nazwy _ Rarytas_- epifilum_kaktus
35,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Pieris japoński little heath 1,5 l
14,97 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Papryka papperoni 'amboy' f1 - kiepenkerl
13,49 zł
Police
(woj. zachodniopomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Blaty granitowe - cena, jakość, zastosowanie
Wystrój wnętrz to bardzo ważny aspekt i warto należycie przygotować się do procesu ozdabiania pomieszczeń w domu oraz wyboru najlepszych materiałów wykończeniowych. Stworzenie wnętrza zgodnie z naszym...
Data publikacji: 2021-10-26
Kora kamienna czy kora sosnowa - co lepiej sprawdzi się jako wypełnienie rabat kwiatowych?
Ogród – miejsce, w którym odpoczywamy, czytając książkę, pijąc kawę i relaksując się na rozmowach z bliskimi. Jednak aby ogród był miejscem, w którym chce się przebywać, trzeba o niego odpowiednio zad...
Data publikacji: 2021-10-26
Aranżacyjne pomysły na wykorzystanie sztucznych kwiatów
Minęły czasy, gdy sztuczne kwiaty kojarzyły się jedynie z dość tanimi i tandetnymi imitacjami naturalnych roślin. O ile niegdyś służyły do wykonywania wieńców i wiązanek – najczęściej na nagrobki – o...
Data publikacji: 2021-10-08
Lampy solarne ogrodowe - zalety i wady
Lampki solarne instalujemy w ogrodzie, przed domem lub na działce. Umilają letnie wieczory spędzane na świeżym powietrzu, a przy ich blasku można się zrelaksować, spędzić miło czas z przyjaciółmi i ro...
Data publikacji: 2021-10-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij