Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Jak dbać o rośliny doniczkowe zimą?

Mogłoby się wydawać, że rośliny doniczkowe nawet w okresie zimowym nie mają powodów do narzekania. Znajdują się w ciepłych pomieszczeniach, więc w przeciwieństwie do roślin ogrodowych, mogą egzystować przez cały rok. Okazuje się jednak, że zima jest niekorzystnym okresem także dla roślin pokojowych.

W ogrzewanych wnętrzach domowych wbrew pozorom nie panują sprzyjające warunki. Jeśli chcemy, aby nasze rośliny przetrwały bez szwanku całą zimę, należy o nie odpowiednio dbać i zapewnić im dogodne warunki. W przeciwnym razie ich kondycja ulegnie znaczącemu pogorszeniu i mogą całkowicie zmarnieć.

Rośliny domowe kontra zima – jak o nie prawidłowo dbać?

Niektóre osoby posiadające różne rośliny w domu ograniczają się wyłącznie do ich podlewania. Bolączką wielu domowników jest to, że niemalże każdy kwiat marnieje w oczach pomimo regularnego podlewania. Problem nasila się zimą, kiedy brakuje wystarczającej ilości światła słonecznego. Podobnie zresztą jak świeżego powietrza, które jest często przesuszone podczas okresu grzewczego. Najważniejsze dla roślin jest naturalne światło. Jeśli go brakuje, dochodzi do wiotczenia łodyg. Deficyt światła można poznać także po coraz rzadziej rozmieszczonych liściach, które zmieniają zabarwienie na jaśniejsze i wydłużają się. Charakterystyczne jest wzmożone opadanie liści. Może dojść nawet do całkowitego zamarcia rośliny.

Bardzo ważne jest to, aby zapewnić roślinom jak najwięcej światła, ustawić je jak najbliżej okna. Dobrze jest przenieść rośliny na okres zimowy tam, gdzie okno jest od strony południowo-wschodniej. Zaleca się zrezygnować z zasłon i firan, które jeszcze bardzie ograniczają dostęp światła do pomieszczeń. Niezwykle istotne jest regularne oczyszczanie roślin z kurzu przy pomocy wilgotnej i miękkiej ścierki/gąbki, który również zmniejsza ekspozycję na światło. Jeśli roślina ma liście włoskowate, można sięgnąć po pędzelek. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to do dyspozycji mamy specjalne lampy, które są źródłem sztucznego oświetlenia.

Temperatura, podlewanie, wilgotność, nawożenie

Rośliny nie lubią zarówno zimna, jak i gorąca. W pomieszczeniach z roślinami powinno się obniżyć temperaturę lub przenieść je do chłodniejszego miejsca. Można też umieścić doniczki z roślinami blisko okna lub na parapecie (pod warunkiem, że nie ma pod nim kaloryfera). Nie można jednak pozwolić na to, aby mroźne powietrze z zewnątrz owiewało rośliny. Kolejną kwestią jest podlewanie. Zimą rośliny mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę, dlatego należy je ograniczyć. Najczęściej wystarczy podlewać je raz co dwa tygodnie, mając na uwadze suchość ziemi.

Suche powietrze w pomieszczeniach nie służy roślinom doniczkowym. Warto zwiększyć wilgotność, co wyjdzie na zdrowie również domownikom, przy pomocy nawilżacza powietrza. Na rynku dostępne są elektryczne urządzenia nawilżające, ale można też powiesić na kaloryferach pojemniki z wodą. Pomocne jest nawet położenie na nich wilgotnych ręczników. Rośliny dodatkowo można spryskiwać wodą z atomizera. Kolejną kwestią jest nawożenie w okresie zimowym. Najlepiej jest w ogóle tego nie robić, chyba że mamy gatunki kwitnące w tym czasie. Wystarczą niewielkie ilości nawozów płynnych czy takich o przedłużonym działaniu.


Współautorem artykułu jest największy portal ogrodniczy w Polsce www.poradnikogrodniczy.pl


Data publikacji: 2019-12-17, ostatnia zmiana: 2019-12-16

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Granatowiec właściwy krzew
90,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Azalia japońska tornella 1,5l
17,40 zł
Sandomierz
(woj. świętokrzyskie)
Epiphyllum - BEZ nazwy _ Rarytas_- epifilum_kaktus
35,00 zł
Skawina
(woj. małopolskie)
Drzewko oliwne bonsai
10 200 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Kaki tipo duże drzewo
120,00 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Hebe shrubby veronica 2l
17,40 zł
Rawicz
(woj. wielkopolskie)
Kwiaty doniczkowe i rabatowe
1,00 zł
Goszczyn
(woj. mazowieckie)
Roszponka 'favor' - na taśmie - kiepenkerl
13,49 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Tawuła japońska golden princess 0,5 l złote liście
5,97 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Hebe green globe zimozielone
4,97 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Klementynka duże drzewo
599,00 zł
Bełchatów
(woj. łódzkie)
Szpinak 'emilia' f1 - odporny - kiepenkerl
14,49 zł
Dąbrowa Górnicza
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij