Pomidory w domowym ogródku

Domowa uprawa pomidorów

Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym z najchętniej uprawianych w domowych ogródkach warzyw są pomidory. Doskonale udają się także posadzone w doniczkach na tarasie lub balkonie.

Pomidory nie są zbyt wymagające. Ogrodnicy mówią wręcz, że to chwasty - urosną zawsze i wszędzie.

Owoce pomidorów są lekkostrawne i niskokaloryczne. Do tego bogate w witaminy i odżywcze składniki mineralne. Mają też właściwości antynowotworowe.

Uprawa pomidorów

Pomidory uwielbiają przepuszczalną glebę, bogatą w składniki pokarmowe. Idealne pH do ich rozwoju waha się w okolicy 6,0. Najlepiej sadzić je w połowie maja - po ostatnich przymrozkach.

W wielu miejscach można kupić gotowe sadzonki. Ale równie dobrze można przygotować własne. Na polskim rynku mamy kilkaset odmian. Różnią się kształtem, kolorem, rozmiarem, smakiem i miąższem.

Decydując się na samodzielny siew, warto to zrobić już na początku marca. 

Nawożenie pomidorów

Bez nawozów też urosną i też wydadzą owoce. Wspomagając się nawozami plony będą jeszcze lepsze i większe.

Do wyboru są nawozy ekologiczne, organiczne i mineralne. W sklepach znajdziesz nawozy dedykowane tylko do pomidorów, jak i uniwersalne - do warzyw. Wszystkie z nich zawierają niezbędne pierwiastki i minerały.

Lepiej wybrać nawóz w granulkach czy w płynie?

Nawozy granulowane wolniej uwalniają składniki odżywcze. Po wysianiu, wystarczają na dłużej, ale pierwsze efekty obserwujemy dopiero po kilku dniach. Takie nawozy najlepiej stosować na początku sezonu.

Nawozy płynne działają niemal natychmiast. Ważne będzie to w momencie, gdy rośliny są już duże, w pełni sezonu (lipiec i sierpień) i to właśnie wtedy decydujmy się na nawóz w płynie.

Nawożenie rozpoczynamy na początku czerwca - po około dwóch tygodniach od posadzenia roślin.

Choroby pomidorów

Czasami pomidory dopadane są przez choroby. Omówimy sobie teraz te najczęściej występujące.

Zaraza ziemniaka to jedna z najgroźniejszych chorób. Zarazie tej sprzyja duża wilgotność (dużo opadów) oraz niskie temperatury (15-18 stopni). Liście zamierają i opadają a owoce gniją. Na owocach pojawiają się brunatne plamy, a miąższ staje się brązowy. Na brzegach liści pojawiają się najpierw żółte a później brązowe plamy. Lekarstwa na zarazę ziemniaka to takie preparaty jak Cabrio Duo 112 EC, Signum 33 WG lub Amistar 250 SC.

Brunatna plamistość liści najczęściej atakuje pomidory hodowane w tunelach i szklarniach. Na końcach liści pojawiają się żółte przebarwienia z brązowymi plamkami, a pod spodem liścia szary nalot. Lekiem są tu preparaty takie jak Scorpion 325 SC lub Dagonis®.

Bakteryjna cętkowatość to kolejna choroba, która daje objawy zarówno na liściach jak i owocach. Na liściach pojawiają się ciemne plamki z żółtą obwódką, w efekcie powodują zasychanie liści. Na owocach plamki są mniejsze i bez obwódki. W przypadku tej choroby najlepiej działać prewencyjnie, stosując takie preparaty jak Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC.

Szkodniki pomidorów

Uprawę pomidorów mogą zaatakować też niepożądane owady. Jednym z nich jest przędziorek. Pojawia się on głównie na uprawach w tunelach i szklarniach. Na krzewach pojawia się delikatna pajęczynka. Przędziorek wysysa soki z rośliny i w tych miejscach pojawiają się jasne plamy, które z czasem rozlewają się na cały krzak, powodując też zasychanie liści. Preparaty, które pomagają w walce z przędziorkiem to Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC lub Floramite 240 SC.

Na pomidorach mogą pojawić się też różnego rodzaju gąsienice, jak np. słonecznica orężówka, sówka bawełnówka, światłówka naziemnica czy też skośnik pomidorowy. Takie szkodniki można potraktować preparat Proclaim.

Przydatne wskazówki

Ważne jest zachowanie odstępów pomiędzy pomidorami. Powinny one wynosić od 60 do nawet 90 cm. Pozwala to na docieranie słońca do owoców, ale zapobiega też wzajemnemu zarażeniu się chorobami przez sąsiednie krzewy.

Wraz ze wzrostem krzewu należy usuwać stare pędy i liście na niższych warstwach, by do owoców docierało więcej słońca, a woda z podlewania nie szła w liście tylko w owoce.

Artykuł powstał we współpracy z: Internetowy Sklep Ogrodniczy Dzień Dobry Ogród

Data publikacji: 2022-05-24, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Oregano - lebiodka, melisa, mięta, lubczyk, szczaw kopane z gruntu
9,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Sadzonki truskawek
0,25 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Aeonium - piękny sukulent na taras, do oranżerii lub mieszkania
23,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Trzykrotka purpurowa, tradeskancja, setkrezja - piękna fioletowa roślinka
12,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Żyworódka pierzasta
5,00 zł
Blok Dobryszyce
(woj. łódzkie)
Grab pospolity sadzonki w doniczkach Carpinus betulus
6,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Grab pospolity sadzonki 100cm w doniczkach Carpinus betulus
10,00 zł
Bochnia
(woj. małopolskie)
Aloes - piękna, zdrowa roślinka o właściwościach leczniczych
16,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Usługi ogrodnicze
100,00 zł
Wyszków
(woj. mazowieckie)
Lipa drobnolistna sadzonki w doniczkach Tilia cordata
15,00 zł
Buczków
(woj. małopolskie)
Amarylis, zwartnica - piękna kwitnąca roślinka
29,00 zł
Brzegi
(woj. małopolskie)
Thuja_ tuja Kórnik żywopłot 120, 130, 140
46,00 zł
Zacharzyce
(woj. dolnośląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Technistone Wrocław: Dlaczego warto wybrać blaty kuchenne z konglomeratu kwarcowego?
Planujesz remont kuchni i szukasz trwałych, eleganckich rozwiązań? Blaty kuchenne Technistone to doskonały wybór. Wrocław oferuje szeroki wybór lokalnych dostawców, którzy zapewniają produkty najwyższ...
Data publikacji: 2024-11-04
Drzwi wewnętrzne na wymiar z montażem
Drzwi wewnętrzne mają ogromny wpływ na charakter pomieszczeń – podkreślają styl wnętrza, dodają mu elegancji i pełnią funkcje izolacyjne. Dlatego, jeśli szukasz drzwi, które będą dopasowane do Twoich...
Data publikacji: 2024-10-30
Wideodomofon jako element systemu Smart Home - jak go zintegrować?
Cenisz wygodę, bezpieczeństwo i komfort? Jeśli tak, zapewne zastanawiasz się nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań Smart Home w swoim domu lub mieszkaniu. Jednym z elementów takiego systemu jest w...
Data publikacji: 2024-10-29
Jak wybrać idealne foremki do pierników?
Pierniki to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Ich zapach i wybitny smak bez wątpienia kojarzą się z tym magicznym okresem w roku. Chcesz, aby Twoje pierniki nie tylko wybornie smakowały, al...
Data publikacji: 2024-10-24