Pomidory w domowym ogródku

Domowa uprawa pomidorów

Domowy ogródek to nie tylko rośliny ozdobne. Często pojawiają się w nich warzywa. Zwłaszcza w ostatnich latach, gdy coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z tego jak ważne jest zdrowe odżywianie. Jednym z najchętniej uprawianych w domowych ogródkach warzyw są pomidory. Doskonale udają się także posadzone w doniczkach na tarasie lub balkonie.

Pomidory nie są zbyt wymagające. Ogrodnicy mówią wręcz, że to chwasty - urosną zawsze i wszędzie.

Owoce pomidorów są lekkostrawne i niskokaloryczne. Do tego bogate w witaminy i odżywcze składniki mineralne. Mają też właściwości antynowotworowe.

Uprawa pomidorów

Pomidory uwielbiają przepuszczalną glebę, bogatą w składniki pokarmowe. Idealne pH do ich rozwoju waha się w okolicy 6,0. Najlepiej sadzić je w połowie maja - po ostatnich przymrozkach.

W wielu miejscach można kupić gotowe sadzonki. Ale równie dobrze można przygotować własne. Na polskim rynku mamy kilkaset odmian. Różnią się kształtem, kolorem, rozmiarem, smakiem i miąższem.

Decydując się na samodzielny siew, warto to zrobić już na początku marca. 

Nawożenie pomidorów

Bez nawozów też urosną i też wydadzą owoce. Wspomagając się nawozami plony będą jeszcze lepsze i większe.

Do wyboru są nawozy ekologiczne, organiczne i mineralne. W sklepach znajdziesz nawozy dedykowane tylko do pomidorów, jak i uniwersalne - do warzyw. Wszystkie z nich zawierają niezbędne pierwiastki i minerały.

Lepiej wybrać nawóz w granulkach czy w płynie?

Nawozy granulowane wolniej uwalniają składniki odżywcze. Po wysianiu, wystarczają na dłużej, ale pierwsze efekty obserwujemy dopiero po kilku dniach. Takie nawozy najlepiej stosować na początku sezonu.

Nawozy płynne działają niemal natychmiast. Ważne będzie to w momencie, gdy rośliny są już duże, w pełni sezonu (lipiec i sierpień) i to właśnie wtedy decydujmy się na nawóz w płynie.

Nawożenie rozpoczynamy na początku czerwca - po około dwóch tygodniach od posadzenia roślin.

Choroby pomidorów

Czasami pomidory dopadane są przez choroby. Omówimy sobie teraz te najczęściej występujące.

Zaraza ziemniaka to jedna z najgroźniejszych chorób. Zarazie tej sprzyja duża wilgotność (dużo opadów) oraz niskie temperatury (15-18 stopni). Liście zamierają i opadają a owoce gniją. Na owocach pojawiają się brunatne plamy, a miąższ staje się brązowy. Na brzegach liści pojawiają się najpierw żółte a później brązowe plamy. Lekarstwa na zarazę ziemniaka to takie preparaty jak Cabrio Duo 112 EC, Signum 33 WG lub Amistar 250 SC.

Brunatna plamistość liści najczęściej atakuje pomidory hodowane w tunelach i szklarniach. Na końcach liści pojawiają się żółte przebarwienia z brązowymi plamkami, a pod spodem liścia szary nalot. Lekiem są tu preparaty takie jak Scorpion 325 SC lub Dagonis®.

Bakteryjna cętkowatość to kolejna choroba, która daje objawy zarówno na liściach jak i owocach. Na liściach pojawiają się ciemne plamki z żółtą obwódką, w efekcie powodują zasychanie liści. Na owocach plamki są mniejsze i bez obwódki. W przypadku tej choroby najlepiej działać prewencyjnie, stosując takie preparaty jak Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC.

Szkodniki pomidorów

Uprawę pomidorów mogą zaatakować też niepożądane owady. Jednym z nich jest przędziorek. Pojawia się on głównie na uprawach w tunelach i szklarniach. Na krzewach pojawia się delikatna pajęczynka. Przędziorek wysysa soki z rośliny i w tych miejscach pojawiają się jasne plamy, które z czasem rozlewają się na cały krzak, powodując też zasychanie liści. Preparaty, które pomagają w walce z przędziorkiem to Nissorun Strong 250 SC, Ortus 05 SC lub Floramite 240 SC.

Na pomidorach mogą pojawić się też różnego rodzaju gąsienice, jak np. słonecznica orężówka, sówka bawełnówka, światłówka naziemnica czy też skośnik pomidorowy. Takie szkodniki można potraktować preparat Proclaim.

Przydatne wskazówki

Ważne jest zachowanie odstępów pomiędzy pomidorami. Powinny one wynosić od 60 do nawet 90 cm. Pozwala to na docieranie słońca do owoców, ale zapobiega też wzajemnemu zarażeniu się chorobami przez sąsiednie krzewy.

Wraz ze wzrostem krzewu należy usuwać stare pędy i liście na niższych warstwach, by do owoców docierało więcej słońca, a woda z podlewania nie szła w liście tylko w owoce.

Artykuł powstał we współpracy z: Internetowy Sklep Ogrodniczy Dzień Dobry Ogród

Data publikacji: 2022-05-24, ostatnia zmiana: 2022-05-24

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kwiaty letnie – mix nasion – Kiepenkerl
15,59 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Mix sałat – na taśmie – Kiepenkerl
18,49 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Sałata cykoriowa 'pan di zucchero' – Kiepenkerl
7,99 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
łubin jednoroczny - mieszanka – Kiepenkerl
6,99 zł
Świecie
(woj. kujawsko-pomorskie)
Słonecznik zwyczajny 'majestic mix' – Kiepenkerl
11,99 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Roszponka 'vit' – duże opakowanie – Kiepenkerl
27,99 zł
Olsztyn
(woj. warmińsko-mazurskie)
łąka kwietna – raj dla owadów – 40 g Kiepenkerl
44,99 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Jarmuż 'smoothie mix' – Kiepenkerl
11,99 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Nagietek lekarski – mix nasion – Kiepenkerl
6,99 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Patison 'sunburst' – nasiona Kiepenkerl
20,99 zł
Suwałki
(woj. podlaskie)
Rzodkiewka czerwona – nasiona na kiełki – Kiepenkerl
19,99 zł
Łomża
(woj. podlaskie)
Szczaw zwyczajny – wieloletni – Kiepenkerl
8,99 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Trendy w aranżacji wnętrz 2023
Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to królowanie surowości i minimalizmu z jednaj strony oraz wariacji na temat stylu skandynawskiego z drugiej. Najmodniejszym kolorem była szarość i biel. Obecnie wyraź...
Data publikacji: 2023-01-16
Podwyżki prądu - jak oszczędzać prąd?
Przyszły trudne czasy i to stwierdzenie nie jest żadnym truizmem. Inflacja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, kryzys gospodarczy, pandemia. Borykamy się z problemami, o których nam się nie śniło. Wiad...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak sobie ułatwić szybki remont?
Kupiłeś właśnie mieszkanie do remontu? A może znudził Ci się wystrój Twojego obecnego mieszkania? Coś w nim Ci nie odpowiada? Coś się zepsuło? Wszystko wygląda na stare i zużyte? A może po prostu potr...
Data publikacji: 2022-11-22
Jakie są najmodniejsze stoliki do sypialni?
Praktyczny i stylowy stolik do sypialni zupełnie odmieni wygląd tego pomieszczenia. Z jego pomocą nareszcie zyskasz miejsce na kwiaty, figurki, książki czy po prostu zagospodarujesz wolną przestrzeń....
Data publikacji: 2022-11-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij