Kora kamienna czy kora sosnowa – co lepiej sprawdzi się jako wypełnienie rabat kwiatowych?

Kora kamienna czy kora sosnowa – co lepiej sprawdzi się jako wypełnienie rabat kwiatowych?

Ogród – miejsce, w którym odpoczywamy, czytając książkę, pijąc kawę i relaksując się na rozmowach z bliskimi. Jednak aby ogród był miejscem, w którym chce się przebywać, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Bardzo łatwo doprowadzić do sytuacji, w której nasz czas spędzony w ogrodzie będzie poświęcany w większości na prace pielęgnacyjne. Aby uniknąć takiego stanu rzeczy, należy dobrze przemyśleć całą aranżację ogrodu oraz doboru materiałów, których używamy do jego ozdoby i poprawy funkcjonalności. Jednym z takich produktów są kamienie dekoracyjne. Ich głównym zadaniem jest dekorowanie przestrzeni, ale mają one wiele innych równie ważnych zadań. Kamienie ogrodowe to rzecz, której nie może zabraknąć w naszych ogrodach. Zdecydowanie ułatwiają prace pielęgnacyjne oraz urozmaicają przestrzeń. Dziś kilka słów na temat kory kamiennej, czyli jednego z najczęściej wybieranych kamieni dekoracyjnych do ogrodów.

Rabaty roślinne wypełnione kamieniami dekoracyjnymi – gnejs czy kora sosnowa?

Kora kamienna jest świetnym zamiennikiem kory sosnowej. Grys kamienny jest nieco cięższy niż delikatne drewniane zrębki, a co za tym idzie – nie jest podatny na wywiewanie z docelowego miejsca podczas silnych wiatrów. Nie trudno wywnioskować, że taka sytuacja powoduje ubytki w korze, a dla nas staje się to problemem, gdyż musimy wydać dodatkowe pieniądze, by te braki uzupełnić. W przypadku inwestycji w korę kamienną mamy pewność, że jest to jednorazowy wydatek. Raz położona kora gnejsowa zostanie na miejscu aż do momentu, w którym to my nie zechcemy zmienić aranżacji rabaty kwiatowej. Kolejną zaletą, która stanowi o przewadze kory kamiennej nad korą sosnową, jest jej wpływ na chwasty. Stosując korę kamienną, zauważymy, że chwasty wyrastają zdecydowanie wolniej oraz w dużo mniejszej ilości. Co za tym idzie?

Mniej czasu spędzonego na pieleniu tych niechcianych i niepotrzebnych roślin! Z pewnością każdy właściciel ogrody zmierzył się z problemem, jakim są chwasty. Często rozważamy pozbycie się ich przy użyciu środków chemicznych, jednak nie zawsze jest to rozwiązanie, na które możemy sobie pozwolić. Osoby, które mają dzieci czy zwierzęta, muszą szczególnie uważać. Zastosowanie kory kamiennej z pewnością okaże się bardzo pomocne w kwestii zmniejszenia ilości wyrastających chwastów. Piękne rabaty roślinne wypełnione korą kamienną są niesamowitą dekoracją ogrodu. Kora sosnowa nadal często jest używana w tym celu, jednak wiele osób zauważa jej wady i decyduje się na zakup kory kamiennej.

Rabaty roślinne wypełnione kamieniami dekoracyjnymi – gnejs czy kora sosnowa?

Rabaty roślinne wypełnione korą kamienną – ile gnejsu potrzeba na wypełnienie rabaty kwiatowej?

Urokliwe rabaty z różnorodną dekoracyjną roślinnością są jedną z piękniejszych ozdób, jakie można zrobić w ogrodzie. Zaplanowanie aranżacji wymaga od nas wielu decyzji – musimy wybrać miejsce na stworzenie rabaty, dobrać rośliny, rozplanować ich położenie oraz wybrać wypełnienie rabaty. Decydując się na korą kamienną, powinniśmy przyjąć, że tona gnejsu wystarczy nam na pokrycie terenu o powierzchni około 14–15 m2. Pamiętajmy o tym, że kora kamienna będzie spełniała swoją funkcję najlepiej wtedy, gdy stworzymy odpowiednio grubą warstwę – dzięki temu woda będzie znacznie wolniej odparowywać z gleby, a chwasty będą miały utrudniony wzrost.

Cena kory kamiennej. Ile kosztuje kora kamienna? Ile kory kamiennej na 1 m2?

Cena kory kamiennej. Ile kosztuje kora kamienna? Ile kory kamiennej na 1 m2?

Kora kamienna jest jednorazowym wydatkiem. Cena kory kamiennej to zazwyczaj około 300–400 zł za tonę. Pamiętajmy, że kora kamienna jest bardzo wydajnym kruszywem, więc nie potrzebujemy jej w ogromnych ilościach, by wysypać nią aranżowaną powierzchnię. W przypadku kory sosnowej musimy brać pod uwagę to, że co roku będziemy zmuszeni do uzupełniania zrębków, gdyż ulegają one naturalnym procesom gnilnym oraz często podczas silnych wiatrów wywiewane są spod roślin. W rezultacie kora sosnowa jest droższa niż kora kamienna.

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/

Data publikacji: 2021-10-26, ostatnia zmiana: 2021-10-26

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Agrowłóknina czarna 50g/m2 - 1,6 x 100 m
217,00 zł
Toruń
(woj. kujawsko-pomorskie)
Agrotkanina czarna 100 g/m2 - 0,8 x 1 m
2,90 zł
Bieruń
(woj. śląskie)
Wąż ogrodowy sunflex 1/2
46,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Kora sosnowa średnia - 80 litrów
23,00 zł
Jabłowo
(woj. pomorskie)
Agrowłóknina biała/zimowa - 50g/m2 - 1,6 x 1 m
2,10 zł
Knurów
(woj. śląskie)
Wąż ogrodniczy carat 1
287,00 zł
Kołobrzeg
(woj. zachodniopomorskie)
Agrotkanina czarna 100g/m2 - 1,05 x 1 m
4,30 zł
Borzestowo
(woj. pomorskie)
Geowłóknina drenarska pet 120 g/m2 - 1 x 50 m
122,50 zł
Kraczkowa
(woj. podkarpackie)
Agrotkanina zielona 100g/m2 - 0,8x100 m
310,00 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
Torf kwaśny - 80 litrów
20,90 zł
Pruszków
(woj. mazowieckie)
Kora Sosnowa Średnia (10-70mm) 60l.
8,50 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Agrotkanina 70 g/m2 - 0,8 x 100 m
145,00 zł
Rybarzowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Zewnętrzne lampy Philips Hue - dlaczego warto?
Zewnętrzne oświetlenie pełni wiele funkcji. Z jednej strony zwiększa bezpieczeństwo i ułatwia wykonywanie różnych czynności po zmroku, z drugiej - stanowi element dekoracyjny i wpływa na ogólną prezen...
Data publikacji: 2021-11-30
Wygodne gotowanie w domu - te akcesoria kuchenne mogą się przydać!
Przyrządzanie różnorodnych potraw w domu nie musi być trudne. Nawet jeżeli nie masz wysokich kwalifikacji kulinarnych, dzięki dobrze dobranym kuchennym akcesoriom możesz ułatwić sobie wiele codziennyc...
Data publikacji: 2021-11-29
Spodnie robocze męskie - jak wybrać model idealny?
Spodnie robocze to oprócz rękawic do zadań specjalnych i odpowiednich butów, najistotniejszy element stroju osoby pracującej fizycznie. Mimo niezwykle bogatej oferty rynkowej wybór właściwego modelu n...
Data publikacji: 2021-11-25
Schneider Electric - nowoczesne osprzęty elektroinstalacyjne najwyższej klasy
Istniejąca już od ponad stu lat firma Schneider Electric uchodzi obecnie za jednego z najbardziej renomowanych producentów osprzętu, obecnego na rynku europejskim. Bazując na swoim wieloletnim doświad...
Data publikacji: 2021-11-25

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij