Uprawa roślin polowych zapewnia wysokie plony tylko wtedy, gdy na plantacji zostaną stworzone odpowiednie warunki. Nie chodzi tu jedynie o dostarczenie roślinom składników odżywczych, ale też o ich wspomaganie i ochronę przez cały okres wegetacji, od wschodu po dojrzewanie nasion, bulw czy owoców. Dlatego stosowanie nawozów i środków ochrony obejmuje cały okres prowadzenia uprawy. Jedną z jego form jest nawożenie dolistne.
Nawożenie(https://adob.com.pl/nawozy/) jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym, który ma na celu stworzenie odpowiedniego środowiska glebowego zasobnego w niezbędne składniki mineralne. Niedobory mikro- i makroelementów przyczyniają się do spowolnienia rozwoju całych roślin lub ich niektórych części, również tych wyjątkowo cennych gospodarczo. Nie jest to jednak jedyna konsekwencja niedoborów.
Składniki odżywcze przyczyniają się do rozwoju cech, które są niezbędne do przetrwania trudnych warunków środowiskowych czy ataku chorób. Przykładowo nawozy magnezowe(https://adob.com.pl/nawozy/nawozy-magnezowe/) stosowane w odpowiednich okresach wegetacji przekładają się na intensywniejszy rozwój systemu korzeniowego. Dzięki temu roślina nie tylko pobiera więcej składników i wody z gleby, ale też lepiej znosi silne wiatry i susze.
Nawożenie może mieć różną formę i być przeprowadzone w każdym okresie prowadzenia uprawy. Pierwsze nawozy aplikuje się już z nasionami, a nawet przedsiewnie, w celu przygotowania gleby dla roślin ozimych. Jednym z częściej stosowanych i cenionych przez rolników zabiegów jest nawożenie dolistne. Polega ono na aplikacji roztworów odpowiednio dobranych środków bezpośrednio na zielone części rośliny.
Nawożenie dolistne(https://adob.com.pl/nawozenie-dolistne-roslin/) może być wykonywane w jednym z dwóch celów. Pierwszy to standardowe dostarczenie roślinie w danym okresie wegetacji składników niezbędnych do wykształcenia określonych cech. Drugim jest oprysk interwencyjny, który stosuje się przy zauważonych symptomach niedoboru pierwiastka.
Nawożenie dolistne niesie wiele korzyści:
Firma Adob produkuje specjalistyczne preparaty płynne oraz rozpuszczalne granulaty przeznaczone do takiego nawożenia i zawierające pierwiastki w formie schelatowanej. Są łatwe w stosowaniu i wysoce skuteczne.
Ich aplikacja powinna się więc odbywać w określonej fazie rozwoju rośliny. Ważne jest też wykonywanie takiego zabiegu przy odpowiednich warunkach pogodowych. Oprysk wykonany w czasie deszczu czy przy zbyt wysokiej temperaturze powietrza ograniczy przyswajalność składników.
Data publikacji: 2022-03-15, ostatnia zmiana: 2022-03-16