Jeśli szukasz produktu dla swojego ogrodu o szerokim wykorzystaniu to zmielona skała bazaltowa może okazać się idealna. Jest to rozwiązanie w 100% ekologiczne, nie wpływa negatywnie na glebę i nie przechodzi do wód gruntowych. W skrócie jest to produkt powstający w trakcie wydobycia bazaltu w kopalni. W uprawie roślin jest znany od pokoleń mimo, że często niedoceniany w zestaiweniu z profesjonalnymi środkami ochrony roślin i nawozami. W zależności od przeznaczenia musimy wiedzieć jak ją stosować. Przyjrzyjmy się więc po kolei, w czym użycie mączki okaże się pomocne.
Mączka bazaltowa nie zawiera makroskładników takich azot czy potas, za to stanowi bogate źródło mikroelementów. Większość składu stanowi krzemionka, która pozytywnie wpływa na liście i łodygi, zapewnia im odpowiednią sztywność i sprawia, że rośliny są odporne na warunki środowiskowe. Nadaje się do nawożenia tak samo roślin jednorocznych jak i kilku rocznych bylin i krzewów, doskonale nadaje się do drzewek ozdobnych i owocowych, a także kwiatów doniczkowych.
Nie zapominajmy o warzywach, na które pył bazaltowy ma również pozytywny wpływ. Nie należy stosować do roślin kwasolubnych, takich jak borówka, wrzos ze względu na mocno zasadowy odczyn. Mączkę stosujemy bezpośrednio do gleby, rozsypujemy równomiernie. Nie ma ryzyka przenawożenia, mikroelementy zawarte w mączce są powoli uwalniane do systemu korzeniowego roślin. Możemy z powodzeniem używać mączki do naszego kompostownika. Pomoże to dżdżownicom i mikroorganizmom rozłożyć materie organiczną i przyspieszy produkcje naszego ekologicznego nawozu.
Oprócz wartości odżywczych, mączka bazaltowa nadaję się świetnie jako środek ochrony roślin. Sposób stosowania jest bardzo, prosty. Pył bazaltowy rozsypujemy nad rośliną, tak żeby osiadł na liściach, łodygach i innych zielonych częściach rośliny. Tworzy to środowisko niesprzyjające dla grzybów i innych patogenów. Zapobiega zarazie ziemniaczanej, mącznikowi i szarej pleśni. Ponadto pył zabija owady, mszyce, stonkę, gąsienice i inne. Aby ta metoda była skuteczna należy ją powtarzać regularnie, w trakcie susz nawet codziennie, co wydaje się mało efektywne w porównaniu do tradycyjnych oprysków pestycydami. Należy pamiętać, że w porównaniu do toksycznych środków ochrony roślin, pył bazaltowy jest obojętny dla ludzi i zwierząt domowych oraz ptaków. Częste stosowanie rekompensuje bezpieczeństwo ale też relatywnie niski koszt takiego zabiegu. Istnieje też ciekawa metoda zwalczania ślimaków z pomocą mączki bazaltowej. Zagony warzywne gdzie ślimaki sieją zniszczenie, można obsypać wokoło mączka tak by utworzyć barierę. Gdy ślimak spróbuje ją sforsować, oblepi się cały w mączce która zawiera różne środki, między innymi miedź, które skutecznie odstraszą go od dalszego forsowania naszych grządek.
Jeżeli jesteśmy na etapie przygotowania podłoża, na przykład pod rośliny doniczkowe, lub inne rośliny jednoroczne możemy przyjąć dawkę 25-30g na 5 litrów gleby. Taka ilość powinna wystarczyć na cały sezon, ewentualnie jesienią możemy wysypać 3-5 gram bezpośrednio do gleby. W przypadku dodawania mączki bezpośrednio do gleby należy dać od 3 do 5 kilogramów mączki na 10m2. Należy jednak pamiętać, że taką ilość dajemy jedynie w pierwszym sezonie stosowania mączki. W kolejnych latach ilość te należy zmniejszyć do 250-300g. W przypadku dodawania mączki do kompostownika trzymamy się zasady 5-8kg na 100kg odpadów. Co do zastosowań pyłu bazaltowego dla ochrony roślin, możemy przyjąć 100-200g na 100m uprawy ale generalnie używamy jej aż roślina nie będzie pokryta w całości pyłem. Podane dawki mogą się różnić zależnie od zasobności gleby, wedle zasady im lepsza gleba tym mniejsza dawka.
Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.
Data publikacji: 2022-04-19, ostatnia zmiana: 2022-04-19