Czy latem trzeba nawozić trawnik?

Piękny trawnik przed domem


Aby cieszyć się pięknym trawnikiem w swoim ogrodzie, warto znać zasady pielęgnacji trawy i stosować odpowiednie zabiegi oraz substancje w odpowiednim dla nich czasie. Zielony dywan to wspaniała ozdoba wokół domu, wymaga jednak dbałości nie tylko bezpośrednio po zimie, ale również podczas najcieplejszych miesięcy roku i to wcale nie wiosenne porządki są najbardziej wymagającym dla właściciela (i trawy) okresem. To w tzw. sezonie, trawnikowi trzeba poświęcić najwięcej uwagi.

Nawożenie trawnika latem

Ciepło i wilgoć letnich miesięcy sprawiają, że trawa wzrasta w nieprawdopodobnym tempie, a co za tym idzie zwiększa się jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Aby uzupełniać braki w składnikach pokarmowych, warto nawozić trawnik preparatem interwencyjnym przeznaczonym do trawników. Specjaliści polecają zwrócić uwagę na nawozy, które wchłaniają się zarówno przez korzenie jak i liście, co przyspiesza oczekiwany efekt. Nawożenie trawnika ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję- odchwaszcza go. Pojawienie się wśród trawy niepożądanych roślin to sygnał, że czegoś w glebie jest za mało.

Gatunek rośliny, która nieopatrznie obrała sobie trawnik za miejsce wzrostu, potrafi precyzyjnie podpowiedzieć jakiej substancji użyć, aby pozbyć się problemu. Jeśli wśród trawy pojawił się mech, należy wykorzystać nawóz z dużym stężeniem siarczanu żelaza. Gdy przeszkadza zbyt duża ilość koniczyny i babki lancetowatej- gleba jest zbyt uboga w azot. Z tobołkami polnymi poradzi sobie zaś nawóz bogaty w wapń. Częstotliwość nawożenia jest zależna od wielu czynników i najlepiej postępować zgodnie z opisami producentów, które znajdują się na opakowaniach nawozów.

Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne dla trawy na lato

Nawet najlepszy i najbogatszy w składniki odżywcze nawóz nie pomoże, jeżeli trawnik nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Regularne podlewanie i koszenie jest bardzo ważne. Aby wspomóc trawę, warto znać podstawowe zasady dotyczące wykonywania tych czynności latem.

Pozbywanie się chwastów

Temat ściśle związany z opisanym wyżej nawożeniem. Kiedy jednak na trawniku pojawiają się liczne chwasty niewiadomych i/lub różnych gatunków, można po prostu wykorzystać preparat chwastobójczy. Na rynku dostępne są substancje, których użycie jest całkowicie bezpieczne dla trawy.

Podlewanie

Dostarczanie trawnikowi wody, jest podczas lata kluczowe. Warto wiedzieć w jaki sposób robić to efektywnie. Dużo korzystniejsze dla trawy po okresie wiosennym jest podlewanie jej rzadziej ale znacznie obficiej (co nie zmienia faktu, że powinna być podlewana regularnie). Nawodnienie sięgające od 10 do 15 centymetrów w głąb gleby to optymalny poziom. Jeżeli chodzi o porę podlewania, należy robić to bardzo wcześnie rano lub dość późnym wieczorem. Dostarczanie wody w pełnym słońcu mija się z celem, ze względu na szybkie parowanie i może doprowadzić do wyschnięcia trawnika.

Koszenie

Wysokość trawy powinna być utrzymana na stałym poziomie od 2 do 4 centymetrów. Aby dostosować koszenie do tempa wzrostu latem, należy wykonywać tą czynność raz w tygodniu. Skoszoną trawę warto bardzo dokładnie zebrać i kompostować.

Uzupełnianie ubytków

Choć co do zasady wysiew trawy przypada na wiosnę i jesień, jeśli na trawniku pojawiły się latem puste miejsca czyli tzw. "łyse placki", w sklepach ogrodniczych można znaleźć mieszanki uzupełniające, których siew jest możliwy również upalną porą roku, a umożliwia go dodany do nasion mulcz kokosowo-torfowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie wilgoci. Przed uzupełnianiem trawnika o nowe nasiona należy go jednak bardzo dobrze nawodnić.

Autor

Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.

Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Trio LED-FILAMENT 986-6810 żarówka 1x8W E27 transparentny - wysyłka w 24h
49,82 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Uprząż do urządzeń ogrodowych Ryobi Vertebrae Plus RAC138
197,01 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Trio LED-FILAMENT 990-400 żarówka 1x4W E14 srebrny/Transparentny
17,71 zł
Nowy Sącz
(woj. małopolskie)
Happy Green leżak plażowy, metal + siatka - jasnoniebieski
129,00 zł
Przemyśl
(woj. podkarpackie)
Piła szablasta Bosch AdvancedRecip 18 V
534,82 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
Rojaplast huśtawka ogrodowa metalowa TOLEDO
1 545,00 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Aga Garden zestaw leżaków GARDEN EXCLUSIVE MC372310GG Żółto-zielony
460,12 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Trio E27 987-410 żarówka 1x4W E27
22,14 zł
Chorzów
(woj. śląskie)
SEVERIN Automatyczny grill, ok. 1800 W, płytki nieprzywierające, fl, Automatyczny grill, ok. 1800 W,
356,76 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Pomidor sałatkowy 'moneymaker' – Kiepenkerl
8,99 zł
Jarosław
(woj. podkarpackie)
Imetec 7481 Grill kontaktowy Griglia & Gusta, 7481 Grill kontaktowy Griglia & Gusta
793,64 zł
Gliwice
(woj. śląskie)
Doppler Poduszka na leżak Motion XL D-1118
244,00 zł
Radom
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Trendy w aranżacji wnętrz 2023
Ostatnie lata w aranżacji wnętrz to królowanie surowości i minimalizmu z jednaj strony oraz wariacji na temat stylu skandynawskiego z drugiej. Najmodniejszym kolorem była szarość i biel. Obecnie wyraź...
Data publikacji: 2023-01-16
Podwyżki prądu - jak oszczędzać prąd?
Przyszły trudne czasy i to stwierdzenie nie jest żadnym truizmem. Inflacja, wojna na Ukrainie, dezinformacja, kryzys gospodarczy, pandemia. Borykamy się z problemami, o których nam się nie śniło. Wiad...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak sobie ułatwić szybki remont?
Kupiłeś właśnie mieszkanie do remontu? A może znudził Ci się wystrój Twojego obecnego mieszkania? Coś w nim Ci nie odpowiada? Coś się zepsuło? Wszystko wygląda na stare i zużyte? A może po prostu potr...
Data publikacji: 2022-11-22
Jakie są najmodniejsze stoliki do sypialni?
Praktyczny i stylowy stolik do sypialni zupełnie odmieni wygląd tego pomieszczenia. Z jego pomocą nareszcie zyskasz miejsce na kwiaty, figurki, książki czy po prostu zagospodarujesz wolną przestrzeń....
Data publikacji: 2022-11-07

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij