Aby cieszyć się pięknym trawnikiem w swoim ogrodzie, warto znać zasady pielęgnacji trawy i stosować odpowiednie zabiegi oraz substancje w odpowiednim dla nich czasie. Zielony dywan to wspaniała ozdoba wokół domu, wymaga jednak dbałości nie tylko bezpośrednio po zimie, ale również podczas najcieplejszych miesięcy roku i to wcale nie wiosenne porządki są najbardziej wymagającym dla właściciela (i trawy) okresem. To w tzw. sezonie, trawnikowi trzeba poświęcić najwięcej uwagi.
Ciepło i wilgoć letnich miesięcy sprawiają, że trawa wzrasta w nieprawdopodobnym tempie, a co za tym idzie zwiększa się jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Aby uzupełniać braki w składnikach pokarmowych, warto nawozić trawnik preparatem interwencyjnym przeznaczonym do trawników. Specjaliści polecają zwrócić uwagę na nawozy, które wchłaniają się zarówno przez korzenie jak i liście, co przyspiesza oczekiwany efekt. Nawożenie trawnika ma jeszcze jedną bardzo ważną funkcję- odchwaszcza go. Pojawienie się wśród trawy niepożądanych roślin to sygnał, że czegoś w glebie jest za mało.
Gatunek rośliny, która nieopatrznie obrała sobie trawnik za miejsce wzrostu, potrafi precyzyjnie podpowiedzieć jakiej substancji użyć, aby pozbyć się problemu. Jeśli wśród trawy pojawił się mech, należy wykorzystać nawóz z dużym stężeniem siarczanu żelaza. Gdy przeszkadza zbyt duża ilość koniczyny i babki lancetowatej- gleba jest zbyt uboga w azot. Z tobołkami polnymi poradzi sobie zaś nawóz bogaty w wapń. Częstotliwość nawożenia jest zależna od wielu czynników i najlepiej postępować zgodnie z opisami producentów, które znajdują się na opakowaniach nawozów.
Nawet najlepszy i najbogatszy w składniki odżywcze nawóz nie pomoże, jeżeli trawnik nie będzie odpowiednio pielęgnowany. Regularne podlewanie i koszenie jest bardzo ważne. Aby wspomóc trawę, warto znać podstawowe zasady dotyczące wykonywania tych czynności latem.
Temat ściśle związany z opisanym wyżej nawożeniem. Kiedy jednak na trawniku pojawiają się liczne chwasty niewiadomych i/lub różnych gatunków, można po prostu wykorzystać preparat chwastobójczy. Na rynku dostępne są substancje, których użycie jest całkowicie bezpieczne dla trawy.
Dostarczanie trawnikowi wody, jest podczas lata kluczowe. Warto wiedzieć w jaki sposób robić to efektywnie. Dużo korzystniejsze dla trawy po okresie wiosennym jest podlewanie jej rzadziej ale znacznie obficiej (co nie zmienia faktu, że powinna być podlewana regularnie). Nawodnienie sięgające od 10 do 15 centymetrów w głąb gleby to optymalny poziom. Jeżeli chodzi o porę podlewania, należy robić to bardzo wcześnie rano lub dość późnym wieczorem. Dostarczanie wody w pełnym słońcu mija się z celem, ze względu na szybkie parowanie i może doprowadzić do wyschnięcia trawnika.
Wysokość trawy powinna być utrzymana na stałym poziomie od 2 do 4 centymetrów. Aby dostosować koszenie do tempa wzrostu latem, należy wykonywać tą czynność raz w tygodniu. Skoszoną trawę warto bardzo dokładnie zebrać i kompostować.
Choć co do zasady wysiew trawy przypada na wiosnę i jesień, jeśli na trawniku pojawiły się latem puste miejsca czyli tzw. "łyse placki", w sklepach ogrodniczych można znaleźć mieszanki uzupełniające, których siew jest możliwy również upalną porą roku, a umożliwia go dodany do nasion mulcz kokosowo-torfowy, który jest odpowiedzialny za utrzymanie wilgoci. Przed uzupełnianiem trawnika o nowe nasiona należy go jednak bardzo dobrze nawodnić.
Autor
Publikacja powstała przy współpracy z portalem ogrodniczym Ogarnij Ogród. Jednym z największych portali ogrodniczych w Polsce.
Data publikacji: 2022-05-13, ostatnia zmiana: 2022-05-13