Kompostowanie – na czym polega organiczny recykling?

Kompostowanie jest najprostszym sposobem uzyskania organicznego nawozu dla gleby w przydomowym ogrodzie. Pomaga zagospodarować biodegradowalne odpady powstające w naszym domu. Oprócz dostarczenia roślinom składników pokarmowych pozytywnie wpływa na jakość gleby a także wzbogaca ją w materię organiczną, co poprawia jej przepuszczalność.

Czym jest kompost?

Kompost stosowany w naszych ogrodach powstaje w wyniku procesu tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy, tzw. kompostowania. Stosując kompost, nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska oraz nie ryzykujemy przenawożenia, co różni go od pozostałych technik nawożenia gleby. Proces ten jest również najtańszym sposobem użyźnienia gleby. Kompost znajduje zastosowanie przede wszystkim w przydomowych ogródkach, hobbystycznych uprawach na naszych działkach, a także w uprawach „eko”.


Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik możemy wykonać sami lub kupić gotowy w markecie ogrodniczym. W pierwszym przypadku warto postawić na drewniany kompostownik o ażurowej budowie, składający się z zaimpregnowanych belek lub desek ułożonych w taki sposób, by powietrze mogło docierać do środka. Drugim, najłatwiejszym do wykonania jest kompostownik w pryzmie. Polega on na układaniu biodegradowalnych materiałów w warstwy, co jest rozwiązaniem mniej estetycznym niż zbieranie resztek roślinnych w pojemniku.

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajdzie się nasz kompostownik, powinno być zacienione oraz osłonięte od wiatru. Ważne jest również, by znajdowało się na niewielkim wzniesieniu, tak, by nie zalewała go woda opadowa. Warto zadbać o neutralizację nieprzyjemnych zapachów unoszących się znad kompostownika – doskonale sprawdzi się zlokalizowanie go w sąsiedztwie np. bzu. Jeżeli nie chcemy zaburzyć estetyki naszego podwórka, umieśćmy kompostownik w mało widocznym miejscu – pod żywopłotem lub tujami, które okalają naszą działkę.

Co możemy wyrzucać?

W kompostowniku powinny znaleźć się resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z herbaty lub kawy, a także wszelkiego rodzaju resztki roślinne – stare kwiaty, ziemia z doniczek, skoszona trawa, liście oraz słoma, czy siano.

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, by do kompostownika nie wyrzucać kości i odpadów mięsnych, zainfekowanych szkodnikami roślin, a także np. śmieci z odkurzacza. Pamiętajmy, że kompostowanie będzie miało sens jedynie wtedy, kiedy będzie wykonywane w sposób przemyślany i odpowiedzialny. W innym przypadku może stać się źródłem toksycznych substancji i pozbawi rośliny niezbędnych składników odżywczych.


Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.Data publikacji: 2020-06-18, ostatnia zmiana: 2020-06-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kompostownik compogreen 83x72x72cm mrozoodporny 380l czarny
137,00 zł
Sanok
(woj. podkarpackie)
Kompostownik czarny iklm 800c
230,00 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Ekokompostownik metalsilo-660 77x93x93 cm
102,00 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Ekokompostownik metalsilo-660 plus 77x93x93 cm
112,00 zł
Staszów
(woj. świętokrzyskie)
Metalowe sito ogrodnicze do przesiewania kompostu
120,00 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Ciekawe gadżety kuchenne - sprawdź, jakie wybrać!
Kuchnia jest miejscem, w którym każdego dnia domownicy spędzają dużą ilość czasu. Nie ulega wątpliwości, że powinna charakteryzować się funkcjonalnością oraz ładnym wyglądem. Dodatkowo, bardzo ważne j...
Data publikacji: 2021-06-01
Jaki hamak ogrodowy wybrać? Ranking wiosna 2021 i opinie
Hamaki nie zaliczają się do standardowego wyposażenia ogrodu, jednak coraz więcej osób decyduje się na ich montaż. Swoją popularność zawdzięczają temu, że zajmują niewiele miejsca, efektownie się prez...
Data publikacji: 2021-04-13
Idzie lato - który klimatyzator ochłodzi najlepiej?
Letnie upały potrafią być ciężkie do zniesienia. Zwłaszcza, gdy mieszkamy w miejscach o dużych zyskach ciepła, np. szybko nagrzewające się poddasza czy mieszkania z ekspozycją na zachód czy południe....
Data publikacji: 2021-03-31
Zastosowanie piły ukośnicy
Ukośnica, kapówka, ukosówka – to popularne określenia pilarki przeznaczonej do profesjonalnej obróbki drewna, która umożliwia wykonywania znacznie bardziej precyzyjnych i skomplikowanych prac niż zwyk...
Data publikacji: 2021-03-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij