Kompostowanie jest najprostszym sposobem uzyskania organicznego nawozu dla gleby w przydomowym ogrodzie. Pomaga zagospodarować biodegradowalne odpady powstające w naszym domu. Oprócz dostarczenia roślinom składników pokarmowych pozytywnie wpływa na jakość gleby a także wzbogaca ją w materię organiczną, co poprawia jej przepuszczalność.
Kompost stosowany w naszych ogrodach powstaje w wyniku procesu tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy, tzw. kompostowania. Stosując kompost, nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska oraz nie ryzykujemy przenawożenia, co różni go od pozostałych technik nawożenia gleby. Proces ten jest również najtańszym sposobem użyźnienia gleby. Kompost znajduje zastosowanie przede wszystkim w przydomowych ogródkach, hobbystycznych uprawach na naszych działkach, a także w uprawach „eko”.
Kompostownik możemy wykonać sami lub kupić gotowy w markecie ogrodniczym. W pierwszym przypadku warto postawić na drewniany kompostownik o ażurowej budowie, składający się z zaimpregnowanych belek lub desek ułożonych w taki sposób, by powietrze mogło docierać do środka. Drugim, najłatwiejszym do wykonania jest kompostownik w pryzmie. Polega on na układaniu biodegradowalnych materiałów w warstwy, co jest rozwiązaniem mniej estetycznym niż zbieranie resztek roślinnych w pojemniku.
Miejsce, w którym znajdzie się nasz kompostownik, powinno być zacienione oraz osłonięte od wiatru. Ważne jest również, by znajdowało się na niewielkim wzniesieniu, tak, by nie zalewała go woda opadowa. Warto zadbać o neutralizację nieprzyjemnych zapachów unoszących się znad kompostownika – doskonale sprawdzi się zlokalizowanie go w sąsiedztwie np. bzu. Jeżeli nie chcemy zaburzyć estetyki naszego podwórka, umieśćmy kompostownik w mało widocznym miejscu – pod żywopłotem lub tujami, które okalają naszą działkę.
W kompostowniku powinny znaleźć się resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z herbaty lub kawy, a także wszelkiego rodzaju resztki roślinne – stare kwiaty, ziemia z doniczek, skoszona trawa, liście oraz słoma, czy siano.
Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, by do kompostownika nie wyrzucać kości i odpadów mięsnych, zainfekowanych szkodnikami roślin, a także np. śmieci z odkurzacza. Pamiętajmy, że kompostowanie będzie miało sens jedynie wtedy, kiedy będzie wykonywane w sposób przemyślany i odpowiedzialny. W innym przypadku może stać się źródłem toksycznych substancji i pozbawi rośliny niezbędnych składników odżywczych.
Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.
Data publikacji: 2020-06-18, ostatnia zmiana: 2020-06-17