Kompostowanie – na czym polega organiczny recykling?

Kompostowanie jest najprostszym sposobem uzyskania organicznego nawozu dla gleby w przydomowym ogrodzie. Pomaga zagospodarować biodegradowalne odpady powstające w naszym domu. Oprócz dostarczenia roślinom składników pokarmowych pozytywnie wpływa na jakość gleby a także wzbogaca ją w materię organiczną, co poprawia jej przepuszczalność.

Czym jest kompost?

Kompost stosowany w naszych ogrodach powstaje w wyniku procesu tlenowego rozkładu resztek roślinnych przez mikroorganizmy, tzw. kompostowania. Stosując kompost, nie przyczyniamy się do zatruwania środowiska oraz nie ryzykujemy przenawożenia, co różni go od pozostałych technik nawożenia gleby. Proces ten jest również najtańszym sposobem użyźnienia gleby. Kompost znajduje zastosowanie przede wszystkim w przydomowych ogródkach, hobbystycznych uprawach na naszych działkach, a także w uprawach „eko”.


Jak zrobić kompostownik?

Kompostownik możemy wykonać sami lub kupić gotowy w markecie ogrodniczym. W pierwszym przypadku warto postawić na drewniany kompostownik o ażurowej budowie, składający się z zaimpregnowanych belek lub desek ułożonych w taki sposób, by powietrze mogło docierać do środka. Drugim, najłatwiejszym do wykonania jest kompostownik w pryzmie. Polega on na układaniu biodegradowalnych materiałów w warstwy, co jest rozwiązaniem mniej estetycznym niż zbieranie resztek roślinnych w pojemniku.

Lokalizacja

Miejsce, w którym znajdzie się nasz kompostownik, powinno być zacienione oraz osłonięte od wiatru. Ważne jest również, by znajdowało się na niewielkim wzniesieniu, tak, by nie zalewała go woda opadowa. Warto zadbać o neutralizację nieprzyjemnych zapachów unoszących się znad kompostownika – doskonale sprawdzi się zlokalizowanie go w sąsiedztwie np. bzu. Jeżeli nie chcemy zaburzyć estetyki naszego podwórka, umieśćmy kompostownik w mało widocznym miejscu – pod żywopłotem lub tujami, które okalają naszą działkę.

Co możemy wyrzucać?

W kompostowniku powinny znaleźć się resztki warzyw i owoców, skorupki jaj, fusy z herbaty lub kawy, a także wszelkiego rodzaju resztki roślinne – stare kwiaty, ziemia z doniczek, skoszona trawa, liście oraz słoma, czy siano.

Najważniejszą kwestią, o której należy pamiętać, jest to, by do kompostownika nie wyrzucać kości i odpadów mięsnych, zainfekowanych szkodnikami roślin, a także np. śmieci z odkurzacza. Pamiętajmy, że kompostowanie będzie miało sens jedynie wtedy, kiedy będzie wykonywane w sposób przemyślany i odpowiedzialny. W innym przypadku może stać się źródłem toksycznych substancji i pozbawi rośliny niezbędnych składników odżywczych.


Materiał opracowany przez eksperta portalu GetHome.Data publikacji: 2020-06-18, ostatnia zmiana: 2020-06-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Dmuchawa Membranowa Kompresor Akcesoria Oczyszczalnia Akwarium Oczko Wodne
490,00 zł
Ostrów Wielkopolski
(woj. wielkopolskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jakie są podstawowe zasady recyklingu? 5 najważniejszych zasad
Pomimo edukacji na temat ekologii i zanieczyszczenia środowiska ilość śmieci, które wytwarzamy, rośnie w zastraszającym tempie. Statystyczny Polak wyprodukował w ubiegłym roku ponad 330 kg odpadów i j...
Data publikacji: 2020-10-23
Jak odnowić meble kuchenne?
Marzy nam się nowy wygląd kuchni, ale nie mamy pieniędzy na to, aby zakupić nowe meble kuchenne? Czy to oznacza, że nie można zdecydować się na nową aranżację kuchenną? Oczywiście, że nie. Nowy wygląd...
Data publikacji: 2020-10-20
Własne SPA w domu i w ogrodzie? Dlaczego nie?
Nasze domy i mieszkania powoli stają się naszymi oazami. We współczesnych czasach mamy możliwość wyposażenia je w najrozmaitszy sprzęt i akcesoria, które ułatwiają codzienne życie oraz sprzyjają rozry...
Data publikacji: 2020-10-14
Sofa rozkładana czy nierozkładana - jakie rozwiązanie wybrać?
Sofa pojawia się w większości domów i mieszkań. Pełni w nich jednak bardzo różne role. Może stanowić praktyczny mebel do salonu lub sypialni. Przydaje się głównie do siedzenia, choć niekiedy sprawdza...
Data publikacji: 2020-10-13