Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Odpowiednie drewno do kominka pozwoli na dłuższe i dobre spalanie i zapewni dużo ciepła. Musi spełniać określone wymagania. Wybór nieodpowiedniego drewna kominkowego powoduje nieekonomiczność i większą ilość dymu dlatego ważne jest aby drewno było jak najlepsze do spalania.

Rodzaje drewna do kominka – które najlepsze?

Najbardziej kalorycznymi drzewami są drzewa liściaste – a więc najlepsze do kominka. Dzięki wysokiej kaloryczności drewno zapewnia więcej ciepła. Do takich drzew należą m.in. jesion, grab, brzoza, buk a także dąb. Warto dodać, że najlepszym drewnem do opału według użytkowników jest grab. Warto dodać, że pasują tutaj również drzewa owocowe jak jabłoń czy grusza. Spalanie takiego drewna kominkowego jest spokojne i równomierne co jest bardzo ważne. Palić można również drewnem iglastym, jednak nie zaleca się tego. Dlaczego? Ponieważ takie drewno zawiera dużą ilość żywicy, które podczas spalania zanieczyszcza komin. Poza tym takie drewno ‘’strzela’’. Drzewo miękkie takie jak olcha, lipa i kasztanowiec jest drzewem niskokalorycznym. W związku z tym wymagana ilość drewna się zwiększa aby wytworzyć docelową ilość ciepła.Jakie powinno być drewno opałowe?

Przede wszystkim drewno powinno być suche (maksymalnie 15% wilgotności). Łączy się to z tym, że drewno należy sezonować na okres minimum 15 miesięcy. Na szczęście można łatwo je kupić w sklepach. Należy patrzeć również na wygląd. Lakierowane lub impregnowane drewno nie nadaje. Drewno pozbawione kory jest również dobrym pomysłem, ponieważ kora osłabia jakość palenia. Ponieważ okres sezonowania jest długi, trzeba kupować opał z dużym wyprzedzeniem. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone luźno, ponieważ ważne jest powietrze, które będzie przepływać między szczapami. Oczywiście ważne jest również zadaszenie. Można przykryć opał folią, która ochroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podsumowując: drewno do kominka nie powinno zawierać żywicy, ale oprócz tego dobrze jest, jeśli jest twarde, gęste, suche i ma jak najmniejszą ilość kory.

Kupowanie drewna kominkowego

Cena zależy od regionu i miejsca. Drewno może występować w postaci gotowych szczap albo w pociętych po długości drewna, które przed sezonowaniem trzeba porąbać. Jednostka, które używa się przy handlu drewnem jest metr przestrzenny (mp). Metr przestrzenny to 1m³, który wypełniony jest drewnem. Masa takiego zestawu to ok. 400-500 kg. Za 1 mp (metr przestrzenny) grabu w okolicach Poznania możemy wydać 229 zł. Jest to najdroższe drewno jednak przeważnie jest to opłacalne, ponieważ oprócz kaloryczności ma niewielką ilość kory. Przykładem porównawczym niech będzie dębina, której duża ilość kory oznacza, że potrzeba więcej drewna aby ogrzać to samo wnętrze.Oczywiście najtaniej wyjdzie nam kupić prosto od nadleśnictwa, jednak wiąże się to z sezonowaniem drewna.

Dobre drewno wyjdzie na dobre i dla człowieka i dla kominka. Dodatkowo aby utrzymać dobrą kondycje kominka należy zadbać o wystarczającą ilość powietrza do spalania, dzięki temu funkcjonalność i żywotność kominka będzie dłuższa.


Dziękujemy ekspertowi Drewnonatura.pl za pomoc w przygotowaniu materiału.

Data publikacji: 2018-09-19, ostatnia zmiana: 2018-09-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Grill gazowy el toro bbq 3 palniki płyta grzejna
959,00 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Grill ogniskowy z rusztem 60 cm
150,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)
Wędzarnia elektryczna, producent, 210l,  BBQ, Franco™ Premium
4 999,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
Koszyk na drewno do kominka 27cm
144,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)
Grill Landmann Grill gazowy lawowy 1.0 (5,5 kW) 12371
379,00 zł
Kraśnik
(woj. lubelskie)
Żeliwna płyta gładka ryflowana Keffner do grilla 42x40 cm
137,00 zł
Cieszyn
(woj. śląskie)
Zestaw - widełki nierdzewne z uchwytem (6szt)
120,00 zł
Klimkówka
(woj. podkarpackie)
Wędzarka jaxon ak-we101
149,00 zł
Czechowice-Dziedzice
(woj. śląskie)
Kosz, podstawka na drewno do kominka 90cm
696,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
wędzarnia elektryczna, prosta obsługa, BBQ, 110l, Franco™ Standard
4 499,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
Pokrowiec na grill plandeka futerał pokrywa
65,00 zł
Jawor
(woj. dolnośląskie)
Haki wędzarnicze kijki drążki
2,00 zł
Sosnowiec
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

5 miejsc, w których sprawdzą się ławy piknikowe
Drewniane ławy piknikowe to bardzo użyteczny i praktyczny mebel, który dobrze się prezentuje zwłaszcza w przestrzeni otwartej. W jakich miejscach najlepiej sprawdzają się nowoczesne stoły piknikowe or...
Data publikacji: 2021-02-17
Jaki biokominek wybrać?
W ostatnich latach zauważyć można rosnącą popularność biokominków. Wynika to z faktu, iż są one nie tylko niezwykle estetycznym elementem dekoracyjnym, ale również pełnią funkcję użytkową. Aby jednak...
Data publikacji: 2021-02-15
Jak zadbać o jakość powietrza w domu?
Dom jest naszym azylem. Powinny więc w nim panować warunki sprzyjające odpoczynkowi i regeneracji sił. Warto myśleć nie tylko o wystroju wnętrz i ich wyposażeniu, ale także o tym, jakim oddychamy powi...
Data publikacji: 2021-02-12
Naczynia Philipiak - dlaczego warto je mieć? Opinie użytkowników
Jaki jest Twój największy problem podczas gotowania? Przypalone garnki? Nierównomierne podgrzewanie składników? A może obawiasz się, że materiał naczynia szkodzi Twojemu zdrowiu? Sprawdź, czym garnki...
Data publikacji: 2021-02-09

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij