Szukaj

Kategorie


Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Odpowiednie drewno do kominka pozwoli na dłuższe i dobre spalanie i zapewni dużo ciepła. Musi spełniać określone wymagania. Wybór nieodpowiedniego drewna kominkowego powoduje nieekonomiczność i większą ilość dymu dlatego ważne jest aby drewno było jak najlepsze do spalania.

Rodzaje drewna do kominka – które najlepsze?

Najbardziej kalorycznymi drzewami są drzewa liściaste – a więc najlepsze do kominka. Dzięki wysokiej kaloryczności drewno zapewnia więcej ciepła. Do takich drzew należą m.in. jesion, grab, brzoza, buk a także dąb. Warto dodać, że najlepszym drewnem do opału według użytkowników jest grab. Warto dodać, że pasują tutaj również drzewa owocowe jak jabłoń czy grusza. Spalanie takiego drewna kominkowego jest spokojne i równomierne co jest bardzo ważne. Palić można również drewnem iglastym, jednak nie zaleca się tego. Dlaczego? Ponieważ takie drewno zawiera dużą ilość żywicy, które podczas spalania zanieczyszcza komin. Poza tym takie drewno ‘’strzela’’. Drzewo miękkie takie jak olcha, lipa i kasztanowiec jest drzewem niskokalorycznym. W związku z tym wymagana ilość drewna się zwiększa aby wytworzyć docelową ilość ciepła.Jakie powinno być drewno opałowe?

Przede wszystkim drewno powinno być suche (maksymalnie 15% wilgotności). Łączy się to z tym, że drewno należy sezonować na okres minimum 15 miesięcy. Na szczęście można łatwo je kupić w sklepach. Należy patrzeć również na wygląd. Lakierowane lub impregnowane drewno nie nadaje. Drewno pozbawione kory jest również dobrym pomysłem, ponieważ kora osłabia jakość palenia. Ponieważ okres sezonowania jest długi, trzeba kupować opał z dużym wyprzedzeniem. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone luźno, ponieważ ważne jest powietrze, które będzie przepływać między szczapami. Oczywiście ważne jest również zadaszenie. Można przykryć opał folią, która ochroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podsumowując: drewno do kominka nie powinno zawierać żywicy, ale oprócz tego dobrze jest, jeśli jest twarde, gęste, suche i ma jak najmniejszą ilość kory.

Kupowanie drewna kominkowego

Cena zależy od regionu i miejsca. Drewno może występować w postaci gotowych szczap albo w pociętych po długości drewna, które przed sezonowaniem trzeba porąbać. Jednostka, które używa się przy handlu drewnem jest metr przestrzenny (mp). Metr przestrzenny to 1m³, który wypełniony jest drewnem. Masa takiego zestawu to ok. 400-500 kg. Za 1 mp (metr przestrzenny) grabu w okolicach Poznania możemy wydać 229 zł. Jest to najdroższe drewno jednak przeważnie jest to opłacalne, ponieważ oprócz kaloryczności ma niewielką ilość kory. Przykładem porównawczym niech będzie dębina, której duża ilość kory oznacza, że potrzeba więcej drewna aby ogrzać to samo wnętrze.Oczywiście najtaniej wyjdzie nam kupić prosto od nadleśnictwa, jednak wiąże się to z sezonowaniem drewna.

Dobre drewno wyjdzie na dobre i dla człowieka i dla kominka. Dodatkowo aby utrzymać dobrą kondycje kominka należy zadbać o wystarczającą ilość powietrza do spalania, dzięki temu funkcjonalność i żywotność kominka będzie dłuższa.


Dziękujemy ekspertowi Drewnonatura.pl za pomoc w przygotowaniu materiału.

Data publikacji: 2018-09-19, ostatnia zmiana: 2018-09-17


Spodobało Ci się?


Zobacz ogłoszenia

 nowa paczka patyczków do szaszłyków
1,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 GRILL ogrodowy - duży 2,5m oryginalny kamień granit
9 999,00 zł
Ujanowice
(woj. małopolskie)
 Blacha stalowa - Okrasa
90,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Patelnia żeliwna duża grill prostokątna 51x35,5 cm
216,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
 kociołek myśliwski żeliwny 9 litrów
200,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Termometr do wędzarni tarczowy
25,00 zł
Katowice
(woj. śląskie)
 Wędzarnia "duża lux czarna "z drzwiczkami
599,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Grill ogrodowy kominek betonowy ruszt palenisko
730,00 zł
Tarnawa Mała
(woj. lubelskie)
 palenisko ogrodowe żeliwne grill ognisko
248,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
 Wędzarnia "szafa"
1 400,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
 Podpórka na widełki ze stali nierdzewnej
7,50 zł
Klimkówka
(woj. podkarpackie)
 Grill ogniskowy z rusztem 60 cm
140,00 zł
Częstochowa
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Data publikacji: 2019-07-14

Malarstwo nowoczesne jako dekoracja Twoich wnętrz
Nowe dekoracje ścienne w postaci obrazów olejnych nie tylko uatrakcyjną pomieszczenia, ale także nadadzą mu swoistego klimatu. Wydobędą z niego to, co najistotniejsz, a także wprowadzą element świeżości i nowości.

Data publikacji: 2019-07-11

Jakie malarstwo olejne wybrać?
Wprowadzając się do nowego mieszkania, czy też domu zabieramy się za odpowiednie zaprojektowanie pomieszczeń, ich wystroju, a także za nadanie powierzchni naszego, niepowtarzalnego stylu. Urządzenie mieszkania nie kończy się jednak na wybraniu i wstawieniu odpowiednich mebli i ich rozmieszczeniu. Ważną rolę odgrywają także wszelkie dekoracje. Obrazy, lustra, wazony, małe bibeloty, zdjęcia, to wszystko sprawia, że pomieszczenie staje się ciepłe, przytulne i pełne życia. Istotnym czynnikiem jest tu dekoracja ścian.

Data publikacji: 2019-07-10