Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Dobre drewno kominkowe - to znaczy jakie?


Odpowiednie drewno do kominka pozwoli na dłuższe i dobre spalanie i zapewni dużo ciepła. Musi spełniać określone wymagania. Wybór nieodpowiedniego drewna kominkowego powoduje nieekonomiczność i większą ilość dymu dlatego ważne jest aby drewno było jak najlepsze do spalania.

Rodzaje drewna do kominka – które najlepsze?

Najbardziej kalorycznymi drzewami są drzewa liściaste – a więc najlepsze do kominka. Dzięki wysokiej kaloryczności drewno zapewnia więcej ciepła. Do takich drzew należą m.in. jesion, grab, brzoza, buk a także dąb. Warto dodać, że najlepszym drewnem do opału według użytkowników jest grab. Warto dodać, że pasują tutaj również drzewa owocowe jak jabłoń czy grusza. Spalanie takiego drewna kominkowego jest spokojne i równomierne co jest bardzo ważne. Palić można również drewnem iglastym, jednak nie zaleca się tego. Dlaczego? Ponieważ takie drewno zawiera dużą ilość żywicy, które podczas spalania zanieczyszcza komin. Poza tym takie drewno ‘’strzela’’. Drzewo miękkie takie jak olcha, lipa i kasztanowiec jest drzewem niskokalorycznym. W związku z tym wymagana ilość drewna się zwiększa aby wytworzyć docelową ilość ciepła.Jakie powinno być drewno opałowe?

Przede wszystkim drewno powinno być suche (maksymalnie 15% wilgotności). Łączy się to z tym, że drewno należy sezonować na okres minimum 15 miesięcy. Na szczęście można łatwo je kupić w sklepach. Należy patrzeć również na wygląd. Lakierowane lub impregnowane drewno nie nadaje. Drewno pozbawione kory jest również dobrym pomysłem, ponieważ kora osłabia jakość palenia. Ponieważ okres sezonowania jest długi, trzeba kupować opał z dużym wyprzedzeniem. Drewno powinno być odizolowane od podłoża i ułożone luźno, ponieważ ważne jest powietrze, które będzie przepływać między szczapami. Oczywiście ważne jest również zadaszenie. Można przykryć opał folią, która ochroni przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Podsumowując: drewno do kominka nie powinno zawierać żywicy, ale oprócz tego dobrze jest, jeśli jest twarde, gęste, suche i ma jak najmniejszą ilość kory.

Kupowanie drewna kominkowego

Cena zależy od regionu i miejsca. Drewno może występować w postaci gotowych szczap albo w pociętych po długości drewna, które przed sezonowaniem trzeba porąbać. Jednostka, które używa się przy handlu drewnem jest metr przestrzenny (mp). Metr przestrzenny to 1m³, który wypełniony jest drewnem. Masa takiego zestawu to ok. 400-500 kg. Za 1 mp (metr przestrzenny) grabu w okolicach Poznania możemy wydać 229 zł. Jest to najdroższe drewno jednak przeważnie jest to opłacalne, ponieważ oprócz kaloryczności ma niewielką ilość kory. Przykładem porównawczym niech będzie dębina, której duża ilość kory oznacza, że potrzeba więcej drewna aby ogrzać to samo wnętrze.Oczywiście najtaniej wyjdzie nam kupić prosto od nadleśnictwa, jednak wiąże się to z sezonowaniem drewna.

Dobre drewno wyjdzie na dobre i dla człowieka i dla kominka. Dodatkowo aby utrzymać dobrą kondycje kominka należy zadbać o wystarczającą ilość powietrza do spalania, dzięki temu funkcjonalność i żywotność kominka będzie dłuższa.


Dziękujemy ekspertowi Drewnonatura.pl za pomoc w przygotowaniu materiału.

Data publikacji: 2018-09-19, ostatnia zmiana: 2018-09-17

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Kosz na drewno do kominka 100cm
737,50 zł
Świdnik
(woj. lubelskie)
Skrzynia rattanowa 50cm
1 123,75 zł
Radom
(woj. mazowieckie)
okrągłe palenisko ogrodowe w kolorze terakoty - levi
978,00 zł
Wejherowo
(woj. pomorskie)
Kociołek Żeliwny Myśliwski 7L Wypalony
309,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Kosz, podstawka na drewno do kominka 90cm
870,00 zł
Ostrowiec Świętokrzyski
(woj. świętokrzyskie)
widelce drewniane, sztućce jednorazowe, ekologiczne, piknikowe, naturalne, 20 sztuk
8,00 zł
Krosno Odrzańskie
(woj. lubuskie)
szczotka do grilli elektrycznych i opiekaczy  - good grips / oxo
65,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
patelnia żeliwna kociołek  garnek 56cm
427,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Grill LOTUS standard grafitowy
499,00 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
ECG opiekacz do kanapek S 2070
121,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
HECHT GRILL GRENADA GRILL WĘGLOWY OGRODOWY EWIMAX - OFICJALNY DYSTRYBUTOR - AUTORYZOWANY DEALER HECH
559,00 zł
Opalenica
(woj. wielkopolskie)
GUZZANTI BBQ GZ 350
987,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Jak wybrać najlepszy stolik kawowy?
Stolik kawowy to niezbędny element w każdym salonie. Powinien być nie tylko funkcjonalny, ale także estetyczny – tak, aby dopełniał całą aranżację tego pomieszczenia oraz by pasował do stylu pokoju dz...
Data publikacji: 2022-05-18
Kanapa bez ciepłego koca to nie kanapa! Wybierz swoje ulubione okrycie
Koce zapewniają ciepło i komfort wszystkim domownikom. Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Niektórzy traktują ją jako dekoracje do swoich wnętrz, podczas gdy inni używają ich jako pościeli...
Data publikacji: 2022-05-13
Meble w zestawie czy pojedynczo? Poznaj zalety i wady obu rozwiązań
Remont mieszkania skończony, brakuje już tylko mebli. Wybór różnych rozwiązań w sklepach jest tak duży, że może nas przytłoczyć. Różne modele przyciągają swoim wyglądem oraz funkcjonalnością. W zależn...
Data publikacji: 2022-05-13
Zakładanie i pielęgnacja łąki kwietnej
Łąka kwietna jest jednym z najciekawszych hitów ogrodniczych ostatnich sezonów. Kojarzona jest z wolnym krajobrazem, przez co wynosi do ogrodu wiejski charakter. Zdecydowanie wyróżnia się na tle trawn...
Data publikacji: 2022-05-13

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij