Spędzanie czasu w ogrodzie to przyjemność, która wymaga zastosowania odpowiedniego wyposażenia i dodatków, dopasowanych do potrzeb konkretnego miejsca lub oczekiwań użytkowników. W ostatnim czasie szczególną popularnością cieszą się niezmiernie praktyczne paleniska ogrodowe.
Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Czym się kierować podczas poszukiwań, by umieścić w ogrodzie odpowiednie palenisko? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Paleniska ogrodowe coraz częściej zastępują w przydomowych terenach tradycyjne ognisko lub grilla. Są to niewielkie elementy architektoniczne lub przenośne konstrukcje służące do bezpiecznego rozpalania w nich ognia.
Do czego się ich używa? Przede wszystkim to niezmiernie skuteczne źródło ciepła, pozwalające zwiększyć komfort termiczny w chłodniejsze wieczory na tarasie lub w ogrodzie. Równocześnie wesoło trzaskający w palenisku ogień buduje klimat i przytulność strefy do relaksu, minimalizując przy tym ryzyko groźnego zaprószenia ognia. W końcu nowoczesne, wielofunkcyjne paleniska, jak choćby konstrukcje dostępne na stronie: TrendKominki.pl, bywają wyposażone w dodatkowe akcesoria, dzięki którym możliwe jest przekształcenie ich w dużego grilla.
W zależności od wybranego modelu można znaleźć mocno zróżnicowane paleniska do ogrodu, wykonane z rozmaitych materiałów. Najczęściej wykonuje się je z:
Niewielkie i przenośne paleniska metalowe przyjmują niekiedy formę misy na nóżkach, którą łatwo ustawić w preferowanej części ogrodu, by zapewniała ciepło i dawała miejsce do przyjemnego grillowania. Większe konstrukcje kamienne to zazwyczaj stały element wystroju przydomowej strefy do biesiadowania i wypoczynku. Wokół nich ustawia się leżaki, krzesła i fotele oraz stoły ogrodowe, by zapewnić idealne warunki do wypoczynku na świeżym powietrzu lub organizacji spotkań towarzyskich dla większego grona osób.
Czym muszą wyróżniać się materiały do produkcji palenisk? Przede wszystkim mają to być surowce odporne na działanie wysokich temperatur. Nie mogą też być wrażliwe na działanie czynników atmosferycznych, w tym opady deszczu, wilgoć, zmiany temperatury. Tylko wówczas posłużą w dobrej kondycji przez wiele lat.
Czym się kierować podczas wybierania idealnego paleniska do ogrodu? Podstawą jest oczywiście wielkość dostępnej przestrzeni. Na szczęście bez trudu da się znaleźć modele o różnym kształcie (np. paleniska okrągłe, prostokątne, kwadratowe) i wielkości. Nadają się zatem równie dobrze na niewielki taras, jak i do przestronnego ogrodu.
Jeśli planujemy regularnie przenosić konstrukcję, lepiej wybrać mniejszy model żeliwny na nóżkach, co pozwala szybko przetransportować palenisko do wybranej części ogrodu lub zabrać je ze sobą w plener. Stałe rozwiązania wymagają precyzyjnego zaplanowania strefy wypoczynku wokół. Trzeba choćby zlokalizować miejsce do biesiadowania z dala od granicy posesji, w miejscu z dobrym dostępem do kuchni. Zwróćmy też uwagę, czy palenisko posiada praktyczne półki do przechowywania drewna i innych przedmiotów.
Palenisko zawsze powinno być solidnie wykonane i stabilne, by ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się ognia lub przypadkowego wysypania palącego się drewna lub węgla. Warto oczywiście zawsze wybierać modele dopasowane kolorystyką i stylem do całej strefy wypoczynku, co pozwala stworzyć spójną wizualnie przestrzeń. Sporo inspiracji na między innymi modny taras można znaleźć na stronie: artystycznewnetrza.pl.
Jeśli chce się stosować palenisko jako grilla, warto sprawdzić, czy wybrany model posiada wszystkie potrzebne akcesoria, np. odpowiedniej wielkości ruszt, dopasowany do indywidualnych potrzeb.
Paleniska w ogrodach to praktyczne źródło ciepła i światła, potrzebne na chłodniejsze wieczory, a także zastępstwo dla standardowego grilla - wystarczy tylko wybrać model odpowiedniej wielkości, posiadający niezbędne dodatki. Są zarazem funkcjonalne i efektowne. Budują atmosferę, sprawiają, że dana przestrzeń staje się wręcz idealnym miejscem do przyjemnego spędzania czasu w gronie najbliższych i przyjaciół.
Data publikacji: 2023-04-19, ostatnia zmiana: 2023-04-19