Czyszczenie grilla gazowego. Jak się do tego zabrać?

Czyszczenie grilla gazowego. Jak się do tego zabrać?

Grillowanie na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Grill gazowy należy do najpopularniejszych typów grilli, natomiast aby cieszyć się jego użytecznością, należy go regularnie czyścić i konserwować. Jak dobrze wyczyścić grill gazowy? Jaki środek do czyszczenia grilla będzie najlepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym wyczyścić grilla? Niezbędne akcesoria i środki do czyszczenia grilla

Czyszczenie rusztu z grilla oraz innych elementów grilla gazowego jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i utrzymania długiej żywotności sprzętu. Na szczęście utrzymanie grilla gazowego w dobrym stanie

jest proste, wystarczy zaopatrzyć się w podstawowy zestaw do czyszczenia grilla i przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się sprzętem przez lata.

Czym wyczyścić grilla? Niezbędne akcesoria i środki do czyszczenia grilla

Czym umyć grilla? Przed przystąpieniem do mycia grilla gazowego należy się zaopatrzyć w niezbędne produkty do czyszczenia grilla:

  • Twarda szczotka do czyszczenia rusztu. Najlepiej sprawdzi się szczotka z włosiem ze stali szlachetnej.
  • Specjalistyczny środek do czyszczenia grilla gazowego. Takie produkty zdecydowanie przyspieszają i ułatwiają pracę, dlatego warto się w nie zaopatrzyć. Do szczególnie polecanych należą płyny do czyszczenia grilla, takie jak: Oro Preparat do czyszczenia Grilli lub Cif spray do czyszczenia grilla.
  • Miska z letnią wodą oraz zestaw ścierek, gąbek i papierowych ręczników do wycierania na mokro i na sucho.

Co ile czyścić grilla gazowego?

Podstawową zasadą, której warto się trzymać, jeżeli chcemy, aby sprzęt nam długo służył, jest czyszczenie grilla gazowego po każdym grillowaniu. Stosowanie się do tej zasady pozwoli zaoszczędzić czas i energię, ponieważ mycie grilla bezpośrednio po użytkowaniu jest dużo łatwiejsze, niż usuwanie zaschniętego i przypalonego tłuszczu. Ważne jest, aby starannie dbać o wszystkie części do grilla gazowego, nie tylko o ruszt grillowy.

Jak czyścić grill gazowy krok po kroku

Jak czyścić grill gazowy krok po kroku

Czyszczenie grilla należy zacząć od procesu wypalania. Proces ten należy wykonać zarówno przed pierwszym grillowaniem, po zakupieniu sprzętu, jak również po każdym użytkowaniu.

Jak wypalić grilla gazowego? Wypalanie polega na usunięciu zabrudzeń za pomocą wysokiej temperatury. Aby proces był skuteczny, należy rozpalić wszystkie palniki i ogrzać grill do najwyższej temperatury (250-300°C), przy zamkniętej pokrywie. Wypalanie należy zakończyć wtedy, gdy z grilla przestanie wydostawać się dym, zazwyczaj cały proces trwa od 15 do 20 min, w zależności od tego jak bardzo zanieczyszczony jest grill gazowy.

Po wyłączeniu palników należy odłączyć butlę z gazem od grilla i odczekać parę minut, aby grill delikatnie ostygł. W tym czasie można przygotować akcesoria do czyszczenia grilla oraz pojemnik z wodą. Następnie można przejść do mycia wszystkich części grilla gazowego.

Czyszczenie grilla gazowego najlepiej rozpocząć od opróżnienia pojemnika. To w nim zazwyczaj gromadzi się najwięcej brudu i tłuszczu powstającego podczas grillowania. Po usunięciu resztek z pojemnika, należy go dokładnie umyć go wodą lub specjalnym płynem do czyszczenia grilli.

Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Czyszczenie rusztu grilla najlepiej wykonać za pomocą specjalnej szczotki ze stali szlachetnej. Dzięki niej można sprawnie i szybko pozbyć się zwęglonych kawałków z kratki do grilla.

Pamiętaj również o dokładnym wyczyszczeniu palników i płomieniówek. Do tego celu możesz użyć ściereczki, a do małych przestrzeni, np. igły. Na koniec umyj zewnętrzne części grilla oraz pokrywę, zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Jeżeli zabrudzenia są trudne w usunięciu, to spryskaj poszczególne elementy, takie jak ruszt do grilla, czy przypalone palniki kuchenki gazowej, specjalnym płynem do czyszczenia grilli, który pomoże szybciej pozbyć się uporczywych zabrudzeń.

Konserwacja grilla gazowego

Po zakończeniu czyszczenia grilla gazowego pamiętaj o odpowiedniej konserwacji sprzętu. Jest ona kluczowa, jeżeli pragniesz, aby sprzęt długo Ci służył. Na szczęście czynność ta jest niezwykle łatwa. Wystarczy zabezpieczyć ruszt grilla gazowego warstwą oleju roślinnego. W ten sposób można impregnować zarówno ruszt żeliwny, jak i ze stali szlachetnej.


Data publikacji: 2023-04-20, ostatnia zmiana: 2023-04-20

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Drewno sezonowane Kominkowe ORZECH 386 zł/mp
386,00 zł
Skoczów
(woj. śląskie)
SŁOMKI PAPIEROWE 20SZT
4,00 zł
Kędzierzyn-Koźle
(woj. opolskie)
KPL.8 MISEK 13XH5CM BIODEGRADOWALNE
10,00 zł
Szczecin
(woj. zachodniopomorskie)
KPL.10SZT MISEK PAPIEROWYCH 11CM
13,00 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Kpl.10 talerzy papierowych 22,5cm
8,00 zł
Jelcz-Laskowice
(woj. dolnośląskie)
KPL.8 KUBKÓW 275ML BIODEGRADOWALN.
8,00 zł
Konin
(woj. wielkopolskie)
Grill LotusGrill 32 Szary z USB
689,00 zł
Gdańsk
(woj. pomorskie)
Kpl.16 słomek papierowych 4 rodzaje
7,00 zł
Tarnów
(woj. małopolskie)
Taca do grillowania z uchwytami DUKA GRILL 46x29 cm czarna stal węglowa
49,99 zł
Jaworzno
(woj. śląskie)
Patelnia żeliwna kociołek grill 40 cm
251,00 zł
Gołdap
(woj. warmińsko-mazurskie)
Komplet Łyżeczek Drewnianych Jednorazowych na Grilla 20 szt. Ekologiczne EKO
8,89 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Grill gazowy Garmaz Premium Line MOC 24kW 5+1 palników + opiekacz + rożen elektryczny M61A65-SB-BB p
3 890,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Francuska zupa cebulowa - skąd się wzięła?
Uwaga - jeśli jesteś czytelnikiem, który nie jadł jeszcze obiadu, to zalecamy to zrobić. Artykuł może wywoływać głód i wprowadzać Cię w stan burczącego brzucha. Tak poważnie - dzisiaj o zupie cebulowe...
Data publikacji: 2024-01-30
Wybieramy firanki i zasłony do domu. 5 porad, co wziąć pod uwagę przy zakupie
Firanki i zasłony to nie tylko elementy dekoracyjne, ale także praktyczne dodatki do każdego wnętrza. Zapewniają prywatność, chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem, a także wpływają na klimat i nas...
Data publikacji: 2024-01-23
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
4 wskazówki, dzięki którym szybko wybierzesz najlepsze kanapy nowoczesne do swojego wnętrza
Data publikacji: 2024-01-05
Komplet mebli wypoczynkowych do salonu - gdzie kupić
Salon to centrum każdego domu. To właśnie w nim toczy się codzienne życie domowników. W żadnym pokoju dziennym z pewnością nie może zabraknąć zestawu wypoczynkowego, złożonego z wygodnych foteli, kana...
Data publikacji: 2023-12-27