Grillowanie na świeżym powietrzu to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Grill gazowy należy do najpopularniejszych typów grilli, natomiast aby cieszyć się jego użytecznością, należy go regularnie czyścić i konserwować. Jak dobrze wyczyścić grill gazowy? Jaki środek do czyszczenia grilla będzie najlepszy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Czyszczenie rusztu z grilla oraz innych elementów grilla gazowego jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i utrzymania długiej żywotności sprzętu. Na szczęście utrzymanie grilla gazowego w dobrym stanie
jest proste, wystarczy zaopatrzyć się w podstawowy zestaw do czyszczenia grilla i przestrzegać kilku prostych zasad, aby cieszyć się sprzętem przez lata.
Czym umyć grilla? Przed przystąpieniem do mycia grilla gazowego należy się zaopatrzyć w niezbędne produkty do czyszczenia grilla:
Podstawową zasadą, której warto się trzymać, jeżeli chcemy, aby sprzęt nam długo służył, jest czyszczenie grilla gazowego po każdym grillowaniu. Stosowanie się do tej zasady pozwoli zaoszczędzić czas i energię, ponieważ mycie grilla bezpośrednio po użytkowaniu jest dużo łatwiejsze, niż usuwanie zaschniętego i przypalonego tłuszczu. Ważne jest, aby starannie dbać o wszystkie części do grilla gazowego, nie tylko o ruszt grillowy.
Czyszczenie grilla należy zacząć od procesu wypalania. Proces ten należy wykonać zarówno przed pierwszym grillowaniem, po zakupieniu sprzętu, jak również po każdym użytkowaniu.
Jak wypalić grilla gazowego? Wypalanie polega na usunięciu zabrudzeń za pomocą wysokiej temperatury. Aby proces był skuteczny, należy rozpalić wszystkie palniki i ogrzać grill do najwyższej temperatury (250-300°C), przy zamkniętej pokrywie. Wypalanie należy zakończyć wtedy, gdy z grilla przestanie wydostawać się dym, zazwyczaj cały proces trwa od 15 do 20 min, w zależności od tego jak bardzo zanieczyszczony jest grill gazowy.
Po wyłączeniu palników należy odłączyć butlę z gazem od grilla i odczekać parę minut, aby grill delikatnie ostygł. W tym czasie można przygotować akcesoria do czyszczenia grilla oraz pojemnik z wodą. Następnie można przejść do mycia wszystkich części grilla gazowego.
Czyszczenie grilla gazowego najlepiej rozpocząć od opróżnienia pojemnika. To w nim zazwyczaj gromadzi się najwięcej brudu i tłuszczu powstającego podczas grillowania. Po usunięciu resztek z pojemnika, należy go dokładnie umyć go wodą lub specjalnym płynem do czyszczenia grilli.
Jak wyczyścić ruszt kuchenki gazowej? Czyszczenie rusztu grilla najlepiej wykonać za pomocą specjalnej szczotki ze stali szlachetnej. Dzięki niej można sprawnie i szybko pozbyć się zwęglonych kawałków z kratki do grilla.
Pamiętaj również o dokładnym wyczyszczeniu palników i płomieniówek. Do tego celu możesz użyć ściereczki, a do małych przestrzeni, np. igły. Na koniec umyj zewnętrzne części grilla oraz pokrywę, zarówno w środku, jak i na zewnątrz.
Jeżeli zabrudzenia są trudne w usunięciu, to spryskaj poszczególne elementy, takie jak ruszt do grilla, czy przypalone palniki kuchenki gazowej, specjalnym płynem do czyszczenia grilli, który pomoże szybciej pozbyć się uporczywych zabrudzeń.
Po zakończeniu czyszczenia grilla gazowego pamiętaj o odpowiedniej konserwacji sprzętu. Jest ona kluczowa, jeżeli pragniesz, aby sprzęt długo Ci służył. Na szczęście czynność ta jest niezwykle łatwa. Wystarczy zabezpieczyć ruszt grilla gazowego warstwą oleju roślinnego. W ten sposób można impregnować zarówno ruszt żeliwny, jak i ze stali szlachetnej.
Data publikacji: 2023-04-20, ostatnia zmiana: 2023-04-20