Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotela biurowego?

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotela biurowego?

Dostosowany fotel biurowy to absolutna podstawa higienicznej pracy przed komputerem. Jeśli zaniedbamy ten aspekt, szybko możemy nabawić się bólu kręgosłupa, a także mieć trudności z koncentracją czy wydajnym działaniem.

Według badań przeciętny Polak spędza aż 6,5 godziny dziennie wpatrując się w ekran, z czego najwięcej czasu poświęca komputerowi — ponad 2 godziny. Jeśli pracujemy przed komputerem (a to coraz powszechniejszy tryb pracy), spędzamy za biurkiem przynajmniej osiem godzin dziennie — pięć dni w tygodniu. To ogrom czasu! Choć czasem o tym zapominamy, nasz kręgosłup i inne części ciała mogą dotkliwie odczuwać taki tryb życia. Dlatego tak ważne, by zadbać o odpowiednie biurko i ergonomiczny fotel.

W Polsce obowiązują wytyczne dotyczące foteli biurowych!

Jeśli pracujesz przed komputerem w biurze, pracodawca ma obowiązek zapewnienia Ci właściwego wyposażenia, które umożliwi bezpieczeństwo i ergonomię pracy. Jednym z elementów, które się na nie składają, jest fotel biurowy(https://meblemakarowski.pl/pl/c/Fotele-biurowe/427). Na co zwraca się uwagę w minimalnych wymaganiach dotyczących foteli?

  • Stabilność (którą zapewnia np. podstawa pięciopodporowa z kółkami, taka jak w fotelu obrotowym Hamilton Halmar).
  • Możliwość obrotu o 360 stopni.
  • Podłokietniki na wysokości od 190-250 mm (licząc od siedziska).
  • Wyprofilowane oparcie oraz siedzisko.
  • Regulację wysokości siedziska i oparcia.

Tak szczegółowe regulacje powinny uświadomić nam, że fotel jest istotną częścią pracy przed komputerem. Niestety, pracując zdalnie (co w obecnej sytuacji jest bardzo powszechne), czasem zapominamy o odpowiednim miejscu do pracy i korzystamy z mebli, które mamy w domu — np. krzeseł w jadalni. Jeśli chcesz zmienić ten stan i szukasz odpowiedniego fotela biurowego, kieruj się kilkoma ważnymi aspektami.

Wybieramy własny fotel — co wziąć pod uwagę?

Foteli biurowych nie brakuje, a media społecznościowe często prezentują nam niewątpliwie estetyczne miejsca pracy, które jednak z ergonomią mają niewiele wspólnego. Możemy także trafić na efektowne krzesła, jednak niedostosowane do dłuższej i regularnej pracy przed ekranem (np. fotel obrotowy q-020 signal, który może nam służyć, jeśli z komputera korzystamy tylko od czasu do czasu).

Warto zadbać, by w domowym miejscu do pracy znalazł się ergonomiczny fotel biurowy. Nie zapominajmy również o pokoju młodzieżowym — niemal każdy nastolatek spędza sporo czasu przy biurku. Wówczas fotel obrotowy ibis butterfly, łączący ciekawy design i cechy krzesła biurowego, może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Jak spośród setek propozycji znaleźć idealny fotel dla siebie? Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Profilowane oparcie

To ono zapewnia naszemu kręgosłupowi stabilne podparcie. Dzięki temu nie garbimy się i nie siedzimy krzywo. Krzesło powinno być wyprofilowane w taki sposób, by nasze plecy przylegały do niego w całości — stąd charakterystyczny kształt foteli gamingowych (sprawdź np. krzesło Halmar z poduszką, którą można dowolnie ustawić na wysokości odcinka lędźwiowego. Czasem fotele mają też drugą poduszkę, przeznaczoną na odcinek szyjny).

Wygodne siedzisko

Coraz popularniejsze stają się fotele kubełkowe. Idealne siedzisko podpiera tylną część nóg na ok. 2/3 długości ud. Dodatkowo krawędź krzesła powinna być zaokrąglona, dzięki czemu nie spowoduje dyskomfortu przy dłuższym siedzeniu.


Możliwość regulacji i obrotu w osi pionowej

To umożliwia dopasowanie fotela do własnego wzrostu, wymiarów biurka i upodobań. Możliwość obrotu to praktyczne i powszechne udogodnienie.

Podłokietniki

Idealnie, jeśli wybrane przez Ciebie krzesło biurowe ma regulowaną wysokość podłokietników. Ten element powinien umożliwić ułożenie ramion ze zgięciem łokci pod kątem 90 stopni.

Podstawa

Najpopularniejsze są fotele obrotowe na kółkach. Zwróć uwagę, z jakiego materiału są wykonane kółka — niektóre mogą rysować podłogę. Na szczęście zwykle kółka można wymienić. Alternatywą jest ułożenie dywanu lub specjalnej maty pod krzesła obrotowe.

Czasem chcemy zaoszczędzić i próbujemy wybierać tańsze modele foteli biurowych, jednak jeśli pracujemy z domu lub często przesiadujemy przed komputerem, powinniśmy zdać sobie sprawę, że krzesło do komputera to mebel, z którego korzystamy najczęściej. Nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu i komforcie — tym bardziej że fotel dobrej jakości będzie nam służyć przez wiele lat.

Data publikacji: 2021-07-09, ostatnia zmiana: 2021-07-25

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fotel obrotowy vespan - czarny
348,00 zł
Nowa Ruda
(woj. dolnośląskie)
Krzesła w stylu francuskim 2 szt. zielone materiałowe
1 216,38 zł
Rybarzowice
(woj. śląskie)
Krzesło biurowe Kokoon Design Rulle białe
749,11 zł
Żnin
(woj. kujawsko-pomorskie)
Fotel czarny tapicerowany tkaniną
777,17 zł
Bydgoszcz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Czarne tapicerowane krzesło obrotowe do biura - dakar
538,00 zł
Zgorzelec
(woj. dolnośląskie)
Fotel obrotowy z regulacją wysokości - torino
569,00 zł
Sopot
(woj. pomorskie)
Fotel biurowy na k�kach winslow br�zowy
541,00 zł
Starachowice
(woj. świętokrzyskie)
Fotel francuski materiałowy szary
600,33 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Fotel z podn�kiem contour nieb. 1517
1 839,00 zł
Sieradz
(woj. łódzkie)
Fotel biurowy ch1171 inspirowany ea117 siateczka, chrom
1 869,00 zł
Trzebiatów
(woj. zachodniopomorskie)
Fotel biurowy ch2191 inspirowany ea219 sk�ra, chrom
3 124,00 zł
Stalowa Wola
(woj. podkarpackie)
Fotel ciemnobrązowy skóra naturalna
4 104,03 zł
Wyczechowo
(woj. pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Sklep internetowy (sklep online) to już fundament także dla sprzedaży off-line
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na otwarcie sklepu internetowego. Czy to dobry pomysł? Jakie niesie to za sobą korzyści? I czy sklep online naprawdę musi oznaczać różne skomplikowane, techni...
Data publikacji: 2021-02-04
Jak sprzedawać na WordPress i WooCommerce?
Darmowy i popularny system CMS WordPress już od kilkunastu lat używany jest przez miliony użytkowników, blogerów, czy przedsiębiorców na całym świecie. Powstał w 2003 roku i na początku był znany jedy...
Data publikacji: 2020-12-30
Sprzedaż w Internecie z każdym rokiem w górę
Jak wyglądał pierwszy handel internetowy? Co się zmieniło na przestrzeni czasu i jakie są najnowsze trendy i możliwości sprzedaży w internecie? Przedstawiamy zarys historii e-commerce, podpowiadamy, w...
Data publikacji: 2020-10-02
Sprzedaż w internecie w liczbach, kiedyś a dzisiaj, jak zmieniała się sprzedaż przez ostatnie 20 lat?
Liczne badania pokazują, że 80% decyzji zakupowych podejmujemy właśnie w internecie. Jesteśmy bardziej świadomi swoich potrzeb i oczekujemy jedynie doradztwa w kwestii wyboru produktów czy usług. A ja...
Data publikacji: 2020-09-27

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij