Fotel gamingowy - jak wybrać fotel dla gracza?

Fotel dla gracza

Każdy wielbiciel gier komputerowych z pewnością marzy o odpowiednim sprzęcie. Komputer, słuchawki, myszka, joystick, i oczywiście fotel. Wielcy graczy, osoby spędzające dużo czasu na grach przed komputerem, a także amatorzy, niewątpliwie docenią komfort i przyjemność z zakupu profesjonalnego sprzętu. Obecnie, w dobie pandemii, nawet osoby spędzające do tej pory znacznie mniej czasu na tej rozrywce, zaczęły poświęcać jej więcej czasu. A zatem, dobry sprzęt, wygoda, a może również i design, to niemalże podstawa. Czy zatem warto zainwestować i kupić prócz bazowych akcesoriów również dobry fotel gamingowy?

Czy zakup fotela gamingowego ma sens?

Wiedząc, że zakup taki wiąże się wielokrotnie z większym wydatkiem, pytanie czy to w ogóle ma sens, staje się coraz bardziej zasadne. Niemniej jednak, rekompensatą będzie na pewno zwiększona wygoda, mniejsze problemy zdrowotne. Duża ilość czasu spędzana na graniu przed komputerem, godziny w niekomfortowej, ustabilizowanej pozycji, a także nieergonomiczne ułożenie ciała, skutkuje u wielu graczy problemami z plecami i stawami. Sam czynnik przyjemności z gry oraz z położenia i oparcia odpowiednich partii ciała, tylko dopełnia ilości płynących z zalet foteli gamingowych. Co więcej, odpowiedni fotel gamingowy sprawdzi się również w trakcie normalnej, codziennej pracy szkolnej czy biurowej, a więc wydatek ma zastosowanie szersze niż tylko rozrywka.

Wybierając fotel mamy do czynienia z wieloma aspektami, które uwzględniają elementy wizualne, takie jak kolorystyka, wieloraki wybór użytych materiałów, które wielokrotnie są bardzo wysokiej jakości, a także design. Ponadto, posiadają ergonomiczną konstrukcję, regulowane oparcia, podłokietniki, a także dodatkowe poduszki, które poprawiają ułożenie ciała, zachowanie go w dobrej formie i nie obciążające kręgosłupa.

Ile kosztuje fotel gamingowy?

Cena gamingowych fotel zaczyna się bardzo nisko, niemniej jednak, te na które warto zwrócić uwagę, zaczynają się od powyżej 200 zł. Jeśli ktoś zainteresowany byłby bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami, powinien się liczyć z wydatkiem zaczynającym się od około 500 zł. Cena uzależniona jest oczywiście nie tylko od samego designu, ale przede wszystkim od funkcjonalności i zastosowanych rozwiązań pod względem konstrukcyjnym.

Powstaje więc pytanie – co wybrać i na zwrócić uwagę przy wyborze fotela gamingowego. Sam zakup powinien być przemyślany i przeanalizowany pod kątem dostępnych opcji, który z czasem pojawia się coraz więcej. Szeroki wybór, jest z jednej strony bardzo korzystny, niemniej jednak sprawia, że sam wybór zajmuje więcej czasu, o ile chce się dokładnie przeanalizować wszystkie parametry.

Dlaczego fotel dla gracza jest lepszy niż fotel biurowy?

Zwyczjany fotel biurowy nie nadaje się do wielu godzin gry

Spędzając dużo czasu na graniu na komputerze, ważne jest zatem zainwestowanie w odpowiedni fotel gamingowej. Standardowe fotele biurowe, choć tańsze i również wygodne, niestety nie będą odpowiednie dla gracza. Choć chwilowe korzystanie z nich do tego typu rozrywki na pewno nie będzie miało momentalnie negatywnych skutków na zdrowie, to długotrwałe ich wykorzystaniu do gry może powodować komplikacje i dyskomfort. Granie na komputerze to nie statyczna praca, lecz co może wiele osób zadziwić, całkiem dynamiczna rozrywka spowodowana napięciem i akcją w grze.

Co więcej, mało kto świadom jest tego, że nieergonomiczna pozycja utrzymywana przez dłuższy czas może powodować poważne problemy zdrowotne. Część z nich będzie można wyeliminować w stosunkowo łatwy sposób, natomiast niektóre z nich mogą być nieodwracalne i skutkować zmianami na całe życie. Głównie mowa tu o zmianach w kręgosłupie oraz w stawach. Stąd też tak ważne jest by fotele dla graczy były odpowiednio wyprofilowane oraz posiadały regulowane elementy. Warto zwrócić uwagę na precyzję możliwości dopasowania do swojej budowy takich elementów fotela gamingowego jak podłokietnik, zagłówek, oparcie oraz wysokość siedziska. Prawidłowe dopasowanie krzesła do sylwetki ciała sprawi, że zachowanie optymalnej dla organizmu postawy będzie znacznie łatwiejsze i przyjdzie niemalże samoczynnie.

Fotel gamingowy powinien być również stabilny, a jego przemieszczanie się po podłodze powinno być zarazem płynne. Fotel nie powinien przyjmować nadmiernych przechyłów, lecz zachowywać swoje ustawienie w pionie. W tym celu warto wybrać modele z co najmniej pięcioma kółkami, które wyeliminują zbędne wahania mebla.

Kolejnym ważnym parametrem fotela gamingowego jest jego maksymalne dopuszczalne obciążenie oraz odpowiednia wysokość oparcia, która szczególnie istotna jest w przypadku osób wysokich.

Na sam koniec warto zwrócić uwagę również na design fotela oraz na materiały z jakich został wykonany. Ciekawe i niebanalne projekty mebla na pewno nie rozczarują pod względem wizualnym najbardziej wymagających graczy, a różnorodność materiałów z jakich mebel jest wykonany zaspokoi potrzeby zarówno osób pragnących większą kwotę na fotel, jak i tych o skromniejszym budżecie.

Na jakie inne funkcje foteli dla gracza warto zwrócić uwagę?

Mając już podstawową wiedzę na temat bazowych istotnych parametrów dobrego fotela gamingowego, warto jeszcze przeanalizować dodatkowe funkcje oferowane przez niektóre modele.

Odprowadzanie wilgoci

Choć standardowe fotele dla graczy już same w sobie wielokrotnie zapewniają podstawowe elementy gwarantujące ergonomiczne położenie sylwetki, jeśli chcemy przeznaczyć na zakup większą kwotę pieniędzy, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka dodatkowych opcji. Mowa tu o takich parametrach, które wprowadzą dodatkowy komfort w czasie gry. Dobrym przykładem takiej funkcjonalności jest chociażby odprowadzanie wilgoci oraz odpowiednia cyrkulacja powietrza. W tym celu warto wybierać modele wykonane ze skóry ekologicznej lub z nylonowej siatki.

Profilowanie oparcia

Kolejnym czynnikiem wpływającym na dodatkowy komfort w czasie gry jest profilowanie oparcia. Tu warto wybierać modele z oparciem o profilu S, który zapewnia najlepsze odciążenie dla pleców. Ponadto, by uniknąć bólu pleców, dobrym rozwiązaniem jest zakup fotela gamingowego z poduszką w obszarze lędźwiowym. Ta partia ciała powinna mieć zapewnioną odpowiednią podporę, a poduszka powinna być umieszczona w obszarze łączenia oparcia z elementem siedziska. Skupiając się na położeniu i ergonomii ciała, nie można zapomnieć także o samej głowie oraz odcinku szyjnym. Optymalne ułożenie szyi zniweluje potencjalne bóle głowy, jak również zmniejszy możliwość wystąpienia skrzywień w tym obszarze. W tym celu, warto sięgnąć po fotele z dodatkową poduszką na zagłówek. Dzięki niej, głowa będzie utrzymywana w pozycji prostej, a szyja przyjmie prawidłową postawę. Bardziej wymagający gracze na pewno z chęcią wybiorą modele poduszek wyposażonych w doskonale pasującą do kształtu głowy i szyi piankę memory.

Zakres regulacji

Kontynuując wątek konstrukcyjny foteli gamingowych i ich ergonomii, dobrze również wspomnieć o funkcji TILT, która daje możliwość regulowania odchylenia i blokady zarówno oparcia, jak i siedziska. Dzięki temu mechanizmowi w pełni będziesz kontrolować położenie obu elementów, a także potrzebną siłę do odchylenia oparcia. W pozycji odblokowanej, fotel będzie się nieznacznie bujać, co sprawi że dodatkowy relaks przyjdzie w dowolnym momencie, a odpowiednie podparcie pleców będzie wciąż zachowane.

Podstawki pod kubki oraz podświetlenie.

Pierwszy z gadżetów najczęściej umieszczany jest z reguły bezpośrednio w samym podłokietniku lub w specjalnym dodatkowym stelażu mocowanym na końcu podłokietnika. Wykonane z dobrej jakości metalu są łatwe do samodzielnego montażu, a ich uniwersalność sprawi, że podstawkę pod kubek z łatwością umieścisz po swej prawej lub lewej stronie. Tym samym zapewnisz sobie swobodny dostęp do napojów w trakcie gry, płyny nie zniszczą poprzez zalanie sprzętu komputerowego.

Drugi gadżet – podświetlenie, to idealne rozwiązanie dla amatorów szukających niebanalnych rozwiązań designerskich. Wbudowana instalacja elektryczna zapewni oświetlenie całego stanowiska gry, zarówno komputera jak i całego biurka. Pokój gracza stanie się prawdziwym miejscem rozrywki a wygląd pomieszczenia przyjmie unikalny klimat.

Diodowe oświetlenie LED daje możliwość personalizowania kolorystyki i barwy oświetlenia oraz dopasowania go do charakteru bieżącej rozgrywki.

Profesjonalny gracz potrzebuje profesjonalnego fotela gamingowego

Co wyróżnia profesjonalny fotel gamingowy od standardowego modelu? To pytanie pewnie zadaje sobie wielu zapalonych graczy. Na co, w takim razie zwrócić szczególną uwagę i czym się kierować przy jego wyborze? Najważniejszą niemalże rzeczą wyróżniającą profesjonalny fotel gamingowy jest jego przeznaczenie uwarunkowane rodzajem gry. Najbardziej spektakularne modele przeznaczone są do gier będących symulacjami wyścigów samochodowych, czy też lotów samolotem. Fotele te wielokrotnie są niemalże repliką prawdziwych egzemplarzy występujących w maszynach i pojazdach. Zakup takiego modelu gwarantuje niesamowite wrażenia w trakcie gry, a ich odpowiednie profilowanie i dopasowanie do ciała gracza daje niezapomniane wrażenia. Gra staje się rzeczywistością, a czas spędzony na rozgrywce dostarcza wiele emocji.

Warto tu wspomnieć o fotelach kubełkowych przeznaczonych do rajdów samochodowych, które prócz profesjonalnego oparcia posiadają również elementy konstrukcyjne odpowiedzialne za zapewnienie stabilności położenia i bezpieczeństwa kierowcy w trakcie ostrych przechyłów i ewentualnych wypadków. Ponadto dodatkowe elementy budowy profesjonalnego fotela gamingowego są w stanie zapewnić jeszcze większą stabilizację odcinka szyjnego gracza i umożliwić utrzymanie głowy w odpowiedniej pozycji.

Niemniej jednak wybierając profesjonalny fotel gamingowy należy zwrócić szczególną uwagę na jego właściwości i budowę, by upewnić się, które z jego elementów pełnią funkcję czysto estetyczno-wizulaną, a które mają faktyczne zastosowanie i przeznaczenie.

Cechy dobrego fotela gamingowego

Powyżej przedstawiliśmy wiele czynników wpływających na jakość fotela dla gracza. Część z nich pełni funkcję konstrukcyjną i poprawiającą ergonomię, druga część natomiast to aspekty czysto designerskie. Na co w takim razie zwrócić uwagę? Poniżej zebraliśmy najważniejsze parametry.

Konstrukcja

Solidna konstrukcja fotela gamingowego to niemalże jego podstawa. Metalowy, a najlepiej stalowy, stelaż powinien być trwały i nieodkształcający się. Mowa tu nie tylko o elementach w oparciu, czy też siedzisku, ale również w dolnym obszarze. Wzmocnienie w okolicach kółek i podstawy fotela zapewni jego dodatkową stabilność i trwałość.

Regulacja

Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem charakteryzującym dobry fotel gamingowy jest możliwość jego regulacji. Odpowiednia regulacja oparcia, siedziska oraz podłokietnika zapewnią optymalne ułożenie ciała w trakcie nawet najdłuższych partii gry. Dobrze dobra wysokość oparcia oraz siedziska pozwoli utrzymać nie tylko plecy w ergonomicznej pozycji, ale także zapewni podparcie dla nóg.

Oparcie powinno zapewniać z jednej strony stabilizację ciała i jego położenia, z drugiej zaś umożliwić swobodny relaks. Mowa tu przede wszystkim o możliwości regulowania odchylenia oparcia od pionu oraz o jego blokowaniu w odpowiednio wybranej pozycji.

Idealne dopasowanie fotela jest determinowane przez charakterystykę budowy gracza, a zatem przez jego wysokość, długość nóg itp. Fotel należy dopasować tak, by nogi mogły swobodnie spoczywać na ziemi a kolana były ułożone pod kątem prostym. W przypadku osób niskich lub dzieci, warto dodatkowo zainwestować w specjalny podnóżek.

Wykończenie

Jakość wykończenia fotela to nie tylko aspekt wizualny, ale także i praktyczny. Wiele foteli gamingowych pomimo swoich doskonałych parametrów ergonomicznych pozostają niewygodne, a korzystanie z nich nie sprawia większej przyjemności. Właśnie dlatego warto wybrać fotel do produkcji którego wykorzystane zostały wysokiej jakości materiały.

Szczególnie dobrze zwrócić uwagę na fakturę materiału oraz samo wykonanie podłokietników oraz zagłówków, które to często są niezmiernie eksploatowane i narażone na częste wycieranie.

Metalowe elementy powinny być powleczone odpowiednim materiałem, tak by zapewnić komfort, nie powodować wgnieceń i nieprzyjemnego ucisku. Tu warto zwrócić uwagę, czy posiadają one dodatkowe miękkie wkładki, czy też poduszki.

Finalnie sam materiał zastosowany do pokrycia oparcia i siedziska powinien również być przewiewny, zapewniać swobodną cyrkulację powietrza i być przyjemny w dotyku. W ten sposób gracz uniknie odparzeń, otarć i nadmiernego pocenia się nawet trakcie najzacieklejszych rozgrywek i w upalne dni. Tu dobrze wybrać fotele wykonane ze skóry ekologicznej lub pokryte odpowiednią siateczką. Oprócz właściwości zapewniających dodatkowy komfort, materiały te łatwo utrzymać w czystości i odświeżyć.

Design

Na sam koniec dobrze przemyśleć również aspekt wizualny mebla. Gracz spędzający wiele godzin przed komputerem z pewnością doceni niebanalny design fotela gamingowego. Dodatkowe możliwości personalizowania całego stanowiska pracy i gry dodadzą jeszcze więcej przyjemności do czasu relaksu.Zdjęcie do artykułu: Tomasz Mikołajczyk

Data publikacji: 2021-08-15, ostatnia zmiana: 2021-08-15

ZOBACZ OGŁOSZENIA

krzesło biurowe ares soft z wysokim oparciem czarny
1 529,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Młodzieżowy fotel obrotowy Emes
338,00 zł
Bielsko-Biała
(woj. śląskie)
krzesło biurowe torino
624,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Antracytowy fotel obrotowy - Leggio
728,00 zł
Płock
(woj. mazowieckie)
Czarno-szary regulowany fotel gamingowy - Coriso
1 508,00 zł
Grabówka
(woj. podlaskie)
Czarno-niebieski fotel obrotowy regulowany - Iveros
938,00 zł
Tychy
(woj. śląskie)
Czarno-niebieski fotel gamingowy ergonomiczny - Trevos
1 138,00 zł
Rogoźnik
(woj. śląskie)
Czarny tapicerowany fotel obrotowy - Iveros
938,00 zł
Żelice
(woj. wielkopolskie)
Obrotowy fotel biurowy Kilian - popiel
628,00 zł
Lubowidz
(woj. pomorskie)
Czarno-niebieski nowoczesny fotel dla gracza - Coriso
1 258,00 zł
Boguszów-Gorce
(woj. dolnośląskie)
Biały fotel obrotowy do gier - Vexim
698,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
krzesło z wysokim oparciem ares mesh czarne
1 499,00 zł
Elbląg
(woj. warmińsko-mazurskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Tiktok Ads - format reklamy w kampanii Tiktok Ads
Tiktok Ads to coraz bardziej rozpoznawalna forma publikowania reklamy. Tworzenie reklam Tiktok to proces, który może wydawać się prosty. Nie jest to oczywiście prawda, z wielu względów. Dotarcie do ko...
Data publikacji: 2022-11-30
Znajdź dobre studio graficzne i zwiększ widoczność
Każda firma, która dziś rozpoczyna działalność, dobrze wie, jak trudno jest zaistnieć na rynku tak konkurencyjnym jak obecny. Podobnie jak przedsiębiorstwo, którego kolejnym celem jest poszerzenie zas...
Data publikacji: 2022-06-23
Czy warto inwestować w odzież firmową z nadrukiem?
Przedsiębiorcy, którzy chcą odnieść na rynku sukces, muszą inwestować w reklamę. Obecnie jako przekaz reklamowy mogą zostać wykorzystane bardzo różne nośniki. Mnóstwo firm decyduje się na zainwestowan...
Data publikacji: 2022-05-04
Przegrody biurowe - skupienie i prywatność nawet w zatłoczonym biurze!
W przestrzeni biurowej ciężko jest stworzyć miejsce, w którym każdy będzie czuł się komfortowo i będzie mógł skupić się na swojej pracy – szczególnie jeśli planuje się open space, a firma zatrudnia wi...
Data publikacji: 2022-03-31

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij