Biuro w domu - jak je urządzić?

Biuro w domu - jak je urządzić?

Praca w domowym zaciszu wydaje się mieć same plusy - pozwala oszczędzić na dojazdach, uniknąć stania w korkach i zatłoczonych środków komunikacji miejskiej. Do tego sami możemy zdecydować o swojej przestrzeni biurowej, więcej czasu spędzamy z rodziną, a domowa, pozbawiona stresu atmosfera, sprawia, że możemy być bardziej produktywni. Urządzenie biura w domu nie musi być trudne i kosztowne. Od czego zacząć?

Własny kąt w domu

Wygospodarowanie własnej przestrzeni do pracy w domu jest ogromnie ważne. Pomieszczenie takie powinno zapewniać spokój i prywatność. Najlepiej aby posiadało drzwi, które można zamknąć - ma to szczególne znaczenie, gdy nasza praca wiąże się z przeprowadzaniem częstych rozmów telefonicznych. Jeżeli natomiast planujemy spotkania z klientami, wybierzmy pomieszczenie położone możliwie najbliżej drzwi wejściowych, aby wizyty te nie stały się uciążliwe dla reszty domowników. W przypadku gdy zajęcie całego pokoju nie jest możliwe ze względu na mały metraż, rozważmy wydzielenie dla siebie jego części, na przykład przy pomocy kompozytowych płyt. Taki boks stworzy nam warunki do pracy, a jednocześnie umożliwi maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni.

Ergonomiczne stanowisko pracy

Nieodłącznym towarzyszem w pracy większości z nas jest komputer stacjonarny lub laptop. Urządzając domowe biuro, zadbajmy o wygodne stanowisko, gdzie będziemy mogli spędzić kilka godzin bez bólu kręgosłupa. Biurko powinno być dopasowane do naszego wzrostu i wyposażone w odpowiednio duży blat, który pomieści oprócz sprzętu również inne niezbędne akcesoria. Ponieważ komfort w pracy w dużej mierze zależy od wygodnego krzesła, wybierzmy model, który to zagwarantuje. Powinno ono być wykonane z wytrzymałego tworzywa oraz mieć regulowaną wysokość siedziska i podłokietników.

Planując aranżację pomieszczenia, weźmy pod uwagę oświetlenie. Przede wszystkim pracujmy przy świetle naturalnym tak długo jak to możliwe - jest ono sprzymierzeńcem naszego wzroku i portfela, ponieważ jego maksymalne wykorzystanie oznacza niższe rachunki za prąd. Pamiętajmy tylko, że ustawić monitor w ten sposób, żeby promienie słońca nie odbijały się od jego powierzchni. Wieczorem korzystajmy z lampki, żeby zniwelować zmęczenie wzroku.

Umiejętne przechowywanie 

Prowadzenie biura oznacza zazwyczaj mniejszą lub większą liczbę dokumentów oraz akcesoriów zapasowych. Możemy do tych celów wykorzystać przenośne szafki i kontenerki, które zmieszczą się pod biurkiem. Pozwoli nam to oszczędzić miejsce, które w małych mieszkaniach jest na wagę złota. Planując rozmieszczenie szafek, pamiętajmy o tym, aby rzeczy, których często używamy, trzymać w zasięgu ręki - w ten sposób unikniemy bałaganu i będziemy mieć szybki dostęp do ważnych dokumentów.

Wyraźnie określone godziny pracy

Ogromną zaletą, a zarazem pułapką, w którą łatwo wpaść w domowym biurze, jest praca w godzinach, które sobie wybierzemy. W rezultacie łatwo jest spędzić “w pracy” cały dzień. Postarajmy się zatem planować codzienne obowiązki, wraz z czasem potrzebnym na ich wykonanie. To pozwoli nam się skupić i zachować równowagę pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Jeżeli mamy problem z kontrolowaniem czasu spędzonego za biurkiem, powieśmy w biurze zegar z ulubionym motywem - jego widok poprawi nam nastrój i jednocześnie będzie przypominał o zasadzie work- life balance.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu Rynek Pierwotny

Data publikacji: 2020-04-26, ostatnia zmiana: 2020-04-22

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Fotel obrotowy sanos - czarny
528,00 zł
Tczew
(woj. pomorskie)
Fotel obrotowy kramer - 2 kolory czarny
268,00 zł
Grudziądz
(woj. kujawsko-pomorskie)
Fotel obrotowy tucker - czarny
548,00 zł
Włocławek
(woj. kujawsko-pomorskie)
Fotel obrotowy porto 4
319,00 zł
Szczecinek
(woj. zachodniopomorskie)
Fotel konferencyjny ch1081 inspirowany ea108 skóra, chrom - czarny
2 049,00 zł
Brodnica
(woj. kujawsko-pomorskie)
Fotel obrotowy genesis
1 229,00 zł
Skarżysko-Kamienna
(woj. świętokrzyskie)
Fotel obrotowy tucker - brązowy
548,00 zł
Kłodzko
(woj. dolnośląskie)
Fotel obrotowy desmond 4
529,00 zł
Krapkowice
(woj. opolskie)
Fotel obrotowy dodger
467,00 zł
Głogów
(woj. dolnośląskie)
Fotel obrotowy stellar - brązowy
438,00 zł
Gdynia
(woj. pomorskie)
Fotel obrotowy relax 4
419,00 zł
Wodzisław Śląski
(woj. śląskie)
Fotel konferencyjny ch1081 inspirowany ea108 skóra, chrom - biały
2 049,00 zł
Karbowo
(woj. kujawsko-pomorskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Aranżacja małego biura - O czym warto pamiętać?
Każdy kto pracuje w domu dobrze wie, że może być to wyzwaniem. Praca zdalna to wiele możliwości, ale wymaga również od nas sporo zaangażowania, dobrej organizacji i samodyscypliny. Dzięki tym cechom m...
Data publikacji: 2020-05-30
Jak tworzy się projekt opakowania?
Projekt opakowania powstaje znacznie dłużej niż wydaje się wielu niedoświadczonym grafikom i osobom spoza branży. Proces tworzenia pudełka, pojemnika, butelki lub słoika składa się z kilku kroków, bez...
Data publikacji: 2020-05-12
Reklama internetowa dla małej firmy. Co sprawdzi się najlepiej?
Skuteczna reklama online nie musi pociągać za sobą bardzo wysokich wydatków. Co wybrać dla małej firmy, która chce zaistnieć w sieci?
Data publikacji: 2020-04-25
Druk wizytówek online. Jak zamówić wizytówki w internecie?
Wizytówka to podstawa w kontaktach biznesowych. Teraz stylowe wizytówki można zamówić również przez internet. Jak to zrobić?
Data publikacji: 2020-04-21