Od czego zależy wysokość składki OC samochodu osobowego?

Ubezpieczenia komunikacyjne dostępne w Polsce można podzielić na te obowiązkowe i dobrowolne. Do tych pierwszych zalicza się OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Każdy, kto decyduje się na zakup własnego auta musi pamiętać o wykupieniu stosownej polisy. Wartość ubezpieczenia jest zawsze taka sama. Nieco inaczej kształtuje się jednak wysokość składki, którą trzeba uiścić. Uzależniona jest ona od wielu czynników, wśród których znajdują się zarówno te, na które kierowca ma wpływ, jak i te, które są od niego kompletnie niezależne. Chcąc wykupić OC, warto sięgnąć po narzędzie, jakim jest kalkulator OC. Pozwoli ono w szybki, prosty sposób ustalić wysokość składki u różnych ubezpieczycieli.

Jak ocena pojazdu wpływa na wysokość składki OC?

Wysokość składki OC jest bardzo mocno uzależniona od samego pojazdu. Ubezpieczyciel zawsze uwzględnia:

●      markę;

●      przebieg;

●      wielkość silnika;

●      wiek.

To właśnie dlatego kalkulator OC uwzględnia zawsze te kwestie.

Marka auta a wysokość OC

Jeśli chodzi o markę auta, to towarzystwa ubezpieczeniowe bazują na danych statystycznych. Okazuje się bowiem, że niektóre marki i modele pojazdów znacznie częściej uczestniczą w stłuczkach niż pozostałe. Oznacza to, że jeśli jesteś posiadaczem auta z tak zwanej grupy ryzyka, musisz liczyć się ze zwyżką składki.

Przebieg pojazdu a wysokość OC

Przebieg samochodu wiązany jest z jego stanem technicznym. Ubezpieczyciele przyjmują, że im więcej poruszasz się autem, tym w gorszym jest ono stanie. Pojazdy mniej eksploatowane uważane są za bezpieczniejsze. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują więc wyższe składki w odniesieniu do posiadaczy pojazdów o większym przebiegu.

Wielkość silnika a wysokość OC

Tu zasada jest prosta: im większy silnik, tym możesz szybciej jechać, a im szybsza jazda, tym większe ryzyko kolizji oraz wypadku. Dla ubezpieczycieli jest to sytuacja jasna. Właściciele samochodów z większymi silnikami muszą płacić wyższe składki na ubezpieczenie OC.

Wiek pojazdu a wysokość OC

Starsze samochodu postrzegane są jako mniej bezpieczne i bardziej narażone na usterki. W efekcie jeśli masz auto naprawdę stare, musisz liczyć się z tym, że Twoja składka na OC będzie wyższa niż kogoś, kto kupił nowy samochód prosto z salonu. Jeśli chcesz skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator OC, musisz podać wiek auta, które chcesz ubezpieczyć.

Jak wiek kierowcy wpływa na wysokość składki OC?

Tym, co towarzystwa ubezpieczeniowe zawsze uwzględniają podczas ustalania wysokości składki OC jest zawsze wiek kierowcy. Generalnie stosowana reguła jest prosta: im niższy wiek, tym wyższa składka. Młodzi kierowcy – na przykład dwudziestoletni – muszą liczyć się z OC dużo wyższym niż ci, którzy mają lat czterdzieści. Ze statystyk wynika, że w 2021 roku dziewiętnastoletni kierowca musiał zapłacić za polisę OC około 2100 złotych. W przypadku kierowcy mające sześćdziesiąt trzy lata składka wynosiła niespełna pięćset złotych. Różnica jest więc ogromna. Młodzi kierowcy traktowani są jako ci jeżdżący bardziej ryzykownie. Nie mają oni dość doświadczenia na drodze, do tego dochodzi często brawura i chęć popisania się, czego efektem są kolizje i wypadki.

Co ciekawe, w 2020 roku to właśnie w grupie wiekowej między osiemnastym a dwudziestym czwartym rokiem życia wskaźnik liczby wypadków był najwyższy. Wysokie stawki mają często jeden cel: zniechęcenie młodego kierowcy do skorzystania z oferty. Jeśli zaliczasz się do tych właścicieli aut, którzy nie mają jeszcze trzydziestu lat, kalkulator OC to narzędzie, które bardzo Ci się przyda. Pozwala szybko znaleźć najtańszą polisę, która – UWAGA – i tak może być dość droga.

Jak miejsce zamieszkania wpływa na wysokość składki OC?

Czynnikiem, który brany jest pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości składki OC jest także miejsce zamieszkania. Ubezpieczyciele uwzględniają się w ocenie ryzyka powstania szkody. Biorą pod uwagę natężenie ruchu w danym miejscu i jego okolicy, a także statystyki wypadkowe. Nie bez znaczenia jest też liczba zarejestrowanych pojazdów, a nawet to, jak ukształtowany jest teren. Im bardziej wypadkowe jest miejsce Twojego zamieszkania, tym większą składkę będziesz zmuszony zapłacić. W 2021 roku na najniższe ubezpieczenie OC mogli liczyć ci kierowcy, którzy mieszkali w województwie opolskim. Z kolei najwyższe składki stosowane były na terenie województwa pomorskiego. Różnica wynosiła prawie 200 złotych. Pamiętaj, że bardzo często przeprowadzka z niewielkiego miasteczka do wielkiej aglomeracji miejskiej będzie wiązała się z koniecznością opłacania znacznie wyższego OC.

Ubezpieczenie OC musisz posiadać, jeśli jesteś właścicielem auta. Za brak ważnej polisy grozi dotkliwa kara finansowa. Oszczędzanie na ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej nie opłaca się. Pamiętaj jednak, że wysokość składek oferowanych przez towarzystwa ubezpieczeniowe może się mocno różnić. Narzędziem, które pomoże Ci w wyborze naprawdę atrakcyjnej oferty jest kalkulator OC. Skorzystanie z niego nie jest trudne, a być może uchroni Cię to przed wyborem polisy, która nie jest korzystna pod względem finansowym.

Data publikacji: 2022-09-25, ostatnia zmiana: 2022-12-06

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Citroen Berlingo BlueHdi 130 S&S FEEL XL 7 os.
125 000 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Toyota Yaris 1.0 VVT-i (69KM), 2008
21 999 zł
Białystok
(woj. podlaskie)
Ford C-Max - EcoBoost 1.5 150 KM 2017/2018, Salon PL, FV23%, 88 tys. km
64 900 zł
Wojkowice
(woj. dolnośląskie)
Pisemna gwarancja Toyota Rav-4 D-KAT  2009r 4x4 możliwa zamiana, 2008r., Diesel
38 000 zł
Brzezie
(woj. małopolskie)
BMW X1, 2012 • 215 464 km • 2,0 Diesel
47 900 zł
Ełk
(woj. warmińsko-mazurskie)
Opel Astra - DIESEL 136KM / AUTOMAT / NAVI / KLIMA / TEMPOMAT / ALU FELGI
54 400 zł
Leszno
(woj. wielkopolskie)
Renault Clio IV (2012-2018)
42 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Opel Meriva - 1.7 Diesel*Serwisowany*Gwarancja*Bogate Wyposażenie*Zadbane*
25 900 zł
Piekoszów
(woj. świętokrzyskie)
Peugeot 308 1.2 PureTech GPF Allure Pack S&S EAT8
139 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Volvo V40 D4 R-Design
65 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
Fiat Fiorino - 1,4 GAZ klima
29 900 zł
Łódź
(woj. łódzkie)
BMW 318 - Piękna opłacona wyposażona. Gwarancja
31 999 zł
Zielona Góra
(woj. lubuskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Gdzie zdobyć części do VW Transporter T2B?
Posiadanie zabytkowego pojazdu marki Volkswagen wymaga nie tylko sporego zaangażowania w utrzymanie auta w należytym stanie, lecz także świadomości, że antyczny pojazd wymaga specjalnego traktowania....
Data publikacji: 2023-01-09
Szkoda całkowita samochodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Gdy dojdzie do wypadku, wówczas firma ubezpieczeniowa z reguły pokryje koszt naprawy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wystąpi szkoda całkowita z AC. Jest ona orzekana, gdy koszt usunięcia szkód przewyższ...
Data publikacji: 2022-12-06
Czy autonomiczne auta zmienią przyszłość transportu?
Kiedy myślisz o samochodach autonomicznych, prawdopodobnie wyobrażasz sobie futurystyczne pojazdy o opływowych kształtach. Takie skojarzenia są naturalne i w pełni zrozumiałe. Należy jednak zaznaczyć,...
Data publikacji: 2022-11-24
Jak działa ubezpieczenie AC samochodu i czy warto je wykupić?
Polisa komunikacyjna powinna skutecznie chronić przed różnymi rodzajami ryzyka. Jednym z jej elementów może być ubezpieczenie AC. Kiedy warto zdecydować się na taki produkt?
Data publikacji: 2022-10-29

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij