Jak działają samochody hybrydowe?

Jak działają samochody hybrydowe?

Moda na samochody hybrydowe sprawiła, że jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji w branży motoryzacyjnej. Zaawansowane technologie mogą proponować coraz to ciekawsze auta, które nie tylko pozwalają na szybsze i wygodniejsze przemieszczanie się, ale i na ochronę środowiska. Jak działają samochody hybrydowe i w czym są lepsze od tych z silnikiem spalinowym?

Kurczące się zapasy ropy naftowej i coraz większe zanieczyszczenie środowiska niejako zmusiło branżę motoryzacyjną do poszukiwania nowej, ekologicznej drogi rozwoju. W jej wyniku na przełomie wieków pojawiły się w sprzedaży auta z silnikiem elektrycznym. Na początku traktowane były jako ekstrawagancję ekologicznych zapaleńców, dziś jednak stają się normą. Na samochód hybrydowy pozwolić może sobie nawet przeciętny Kowalski i faktycznie coraz częściej wybiera go zamiast tradycyjnego auta te z silnikiem spalinowym.

Czym jest hybryda i jak działa?

O samochodzie hybrydowym mówimy w przypadku pojazdów, które posiadają napęd hybrydowy. Jako ten określa się natomiast połączenie dwóch współpracujących ze sobą jednostek napędowych – silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Zadaniem obydwóch tych silników jest wspieranie jednostki paliwowej w najtrudniejszych momentach, za które powszechnie uważa się ruszenie i przyspieszanie. Pierwszy samochód mogący pochwalić się dwoma napędami został wyprodukowany (seryjnie) w 1997 roku. Na początku auta tego typu były uważane za motoryzacyjną ciekawostkę i gratkę dla kierowców - ekologów, z czasem jednak ich popularność rosła. W ciągu 30 lat auta hybrydowe uznane zostały za przyszłość branży motoryzacji. Coraz więcej marek wprowadza je do swojej oferty, a także proponuje coraz to nowocześniejsze modele. Obecnie jednak działania każdego z modeli opiera się na tym samym procesie. Działanie napędu hybrydowego jest dość skomplikowane, przyświeca mu jednak jeden cel – wyeliminować niedoskonałości silnika spalinowego.

Napęd w samochodach hybrydowych działa na zasadzie alternatywnej. W praktyce oznacza to, że wykorzystuje on naprzemiennie energię elektryczną i napęd spalinowy. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie na rynku znajduje się kilka typów aut – hybryd. Te najpopularniejsze to tzw. mild hybrydy. W nich moc silnika elektrycznego jest niższa od mocy silnika spalinowego. Drugim typem są hybrydy równoległe, które mogą pochwalić się mocnym silnikiem elektrycznym, a słabszym spalinowym. Bez względu jednak na moc silnika to samochód sam wybiera, kiedy pracuje na elektrycznym, a kiedy na spalinowym – kierowca nie ma możliwości samodzielnego przełączania napędów. Silnik elektryczny zazwyczaj uruchamiany jest przy starcie pojazdu, dzięki czemu rusza on z miejsca płynnie i po cichu. Kiedy elektryk osiągnie swoją maksymalną prędkość, dopiero podłączany jest system paliwowy.

Rodzaje hybryd

Na rynku istnieją dwa zasadnicze rodzaje hybryd. To, co odróżnia je od siebie to zasada działania napędu. Pierwszy wymienianym typem jest hybryda szeregowa. W niej silnik spalinowy nie jest mechanicznie połączony z kołami pojazdu, a stanowi napęd generatora, który wytwarza prąd i zasila koła silnikiem elektrycznym. Drugim typem jest hybryda równoległa. W tym rozwiązaniu silnik spalinowy jest połączony z kołami i stanowi podstawowe źródło napędu. Silnik elektryczny w hybrydzie równoległej ulokowany jest natomiast na wale łączącym silnik spalinowy z przekładnią i służy do jego wspomagania w sytuacjach, kiedy potrzeba dużego momentu obrotowego np. przy jeździe w górę, dzięki temu samochód uzyskuje lepszą dynamikę przy mniejszym zużyciu paliwa. Branża motoryzacyjna wyróżnia też hybrydę szeregowo - równoległą, czyli tzw. pełną. Łączy ona cechy dwóch poprzednich rozwiązań, czyli silnik spalinowy połączony jest mechanicznie z kołami i może (ale nie musi) stanowić źródło ich napędu. Koła przy tej technologii mogą być bowiem napędzane również przez silniki elektryczny. 

Zalety aut hybrydowych

Duże zainteresowanie samochodami- hybrydami wynika z tego, że są one ekologiczne i przyjaźniejsze środowisku naturalnemu. Rosnąca liczba nabywców hybryd wynika również z tego, że pojazdu te są oszczędniejsze w użytkowaniu. Mogą one pochwalić się niższym spalaniem niż tradycyjne pojazdy, a więc zmniejszają wydatki na paliwo. Wynika to z tego, że generator odzyskuje energię wraz z każdym hamowaniem. To, dlatego samochody hybrydowe uważane są za idealne do poruszania się po mieście. Oszczędności wynikają także z ewentualnych napraw samochodu w przyszłości. Hybrydy nie są wyposażone w części, których wymiana lub naprawa potrafi doprowadzić do płaczu nawet portfel kierowcy. Za zaletę aut hybrydowych uważa się również poprawę dynamiki jazdy.

Samochody hybrydowe od Hyundaia

Samochody hybrydowe coraz częściej pojawiają się w ofertach marek z branży motoryzacyjnej. Ceny pojazdów z tym napędem zaczynają się od 66 tysięcy złotych i idą w górę. Mimo wysokiej ceny zainteresowanie modelami hybrydowymi nie spada, a wręcz przeciwnie. W czołówce najpopularniejszych samochodów z silnikiem napędowym elektrycznym i spalinowym znajduje się Kona Hybrid. Pochwalić może się ona niezwykłą płynnością jazdy, niskim zużyciem paliwa oraz niską emisją szkodliwych substancji do środowiska. Kona Hybrid poznać można również po odważnej i wyrazistej stylistyce. Śmiałe linie i muskularne kształty tworzą samochód idealny dla każdego konesera piękna w motoryzacji. Zachwyca nie tylko wyglądem zewnętrznym, ale i wnętrzem. Komfort i wysokiej klasy materiały nadają autu charakteru i klimatu. Na uwagę w tym modelu zasługuje przede wszystkim deska rozdzielcza, której nie można zarzucić nudy. Wnętrze Kona Hybrid może być wykończone jednym z trzech ciekawych odcieni: czerwieni, bieli i limonki. Wygląd to jednak nie wszystko. Tych, którzy lubią jeździć z pełnią radością i swobodą zachwycą również osiągi Nowy Kona Hybrid uzyskuje moc 141KM.

Jazdę bez kompromisów, a przy tym przyjazną środowisku zapewnia też drugi hybrydowy model ze stajni Hyundai - IONIQ Hybrid. Jego najwyższe zalety to niskie zużycie paliwa, najnowsze systemy aktywnego bezpieczeństwa i wspomagania jazdy, maksymalna wydajność, niezwykłe osiągi i nowoczesny design. Ten ostatni przejawia się aerodynamiczną sylwetką oraz reflektorami LED w nowym wydaniu. Estetyka na najwyższym poziomie czeka również we wnętrzu samochodu nowy system audio, video i nawigacji z wyświetlaczem 10,25 cala to tylko drobna jego zapowiedź. IONIQ Hybrid podobnie jak Kona Hybrid pochwalić może się osiągami mocy na poziomie 141KM.

Firma Hyundai posiada w swojej ofercie kilka modeli samochodów hybrydowych, sprawdź, który spełni Twoje oczekiwania https://nawrot.hyundai.pl/.

Data publikacji: 2020-12-22, ostatnia zmiana: 2021-04-08

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Honda Jazz 1.2 56 (56KM), 2003
11 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
NISSAN Leaf, 2021r.
125 100 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Hyundai i40 1.7 CRDi (136KM), 2014
43 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Ford Mondeo 2.0 16V (146KM), 2008
27 000 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Audi A4, 2007, 163 KM,
25 990 zł
Wałbrzych
(woj. dolnośląskie)
Toyota Avensis, 2015r., 112 KM, Diesel
59 800 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Opel Mokka 1.4 Turbo (140KM), 2015
58 000 zł
Piotrków Trybunalski
(woj. łódzkie)
Toyota Avensis, 147 KM, olej napędowy (diesel)
44 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
VW Bora 1.9 TDI  (101KM), 2002
10 000,00 zł
Zabrze
(woj. śląskie)
Skoda Roomster 1.4 TDI (69KM), 2007
11 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)
Škoda Citigo, 2016r., 75 KM, Benzyna
35 400 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Mazda 6 2.0 Skyactiv-G (165KM), 2015
70 000 zł
Katowice
(woj. śląskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Używane auta online - przed decyzją sprawdź opinie o firmie
Jakie recenzje okażą się najbardziej pomocne?
Data publikacji: 2022-01-17
Najlepsza pora na kupowanie samochodu używanego? Zima!
Zastanawiasz się, kiedy kupować samochodów używany i czy są okresy, w których warto to robić, albo takie, w których z pewnością nie jest to polecane? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!
Data publikacji: 2022-01-10
Główne zalety samochodów używanych
Samochodów pochodzących z rynku wtórnego, czyli właśnie tych używanych, nie powinno się od razu spisywać na straty. Nie powinno się też od razu uznawać ich za coś gorszego od samochodów nowych. Porówn...
Data publikacji: 2022-01-10
Ładowanie aut elektrycznych - jesteśmy daleko za resztą UE?
Eksperci Ubea.pl analizują ciekawe dane o liczbie punktów ładowania aut elektrycznych. Warto sprawdzić, jak Polska wypada pod tym względem na tle UE.
Data publikacji: 2022-01-03

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij