Czym jest system e-TOLL? Jak go używać?

Czym jest system e-TOLL? Jak go używać?

Autostrady i inne drogi szybkiego ruchu są bardzo wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym błyskawicznie dostać się do swojego celu. Niestety przejazd takimi trasami w większości przypadków jest płatny dla prawie każdego rodzaju pojazdów. Jednak standardowe bramki do uiszczania opłat zaczynają powoli wychodzić z użycia, a na ich miejsce pojawia się innowacyjna płatność e-TOLL. Czym właściwie jest nowy system opłacania przejazdu na wyznaczonych trasach? W poniższym artykule dokładnie omówimy ten temat.

Co to jest i jak działa e-TOLL?

Tak jak wspomnieliśmy, e-TOLL to określenie nowej metody płatności, powoli wprowadzanej na polskich autostradach jako obowiązkowa. System ten wykorzystuje technologię pozycjonowania satelitarnego, dzięki czemu możliwe jest mierzenie przebytej liczby kilometrów oraz automatyczne naliczanie opłat - bez zatrzymywania się przy punktach kontrolnych. Rachunki za przejazd będzie można zapłacić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest doładowanie swojego konta e-TOLL przed wyruszeniem w trasę, po czym środki będą pobierane automatycznie wraz z każdym miniętym punktem kontrolnym. Z kolei drugie rozwiązanie to uiszczanie opłat po pokonaniu autostrady, co wydaje się być wygodniejsze i precyzyjniejsze przy jednorazowych przejazdach. Celem wprowadzenia systemu e-TOLL dla samochodów osobowych i innych pojazdów jest likwidacja bramek do manualnego opłacania przejechanej trasy, a co za tym idzie, przyspieszenie ruchu na autostradach i innych płatnych drogach.

W jaki sposób będzie przebiegało mierzenie pokonanej trasy?

System e-TOLL (więcej tutaj: https://www.flotman.pl/blog/czym-jest-system-e-toll-i-co-warto-o-nim-wiedziec/) daje użytkownikom trzy możliwości zapisywania ilości przemierzonych kilometrów. Pierwszym z nich jest zainstalowanie specjalnej aplikacji dostępnej dla smartfonów z systemem Android oraz IOS. Jest ona całkowicie darmowa, jednak wymaga od użytkowników ciągłego połączenia z siecią komórkową i nawigacją. Dużym plusem jest natomiast brak konieczności instalowania w pojeździe innych urządzeń kompatybilnych z systemem e-TOLL. Należy jednak podkreślić, że przestarzałe urządzenia mogą nie mieć możliwości instalacji tej aplikacji.

Inną metodą jest zintegrowanie ZSL (Zewnętrznego Systemu Lokalizacji) z e-TOLL'em. ZSL jest permanentnie łączony z jednym pojazdem, dlatego po skonfigurowaniu go pod e-TOLL nie trzeba już się niczym martwić i można zawsze legalnie przejechać przez autostradę. Ponadto ZSL dostarcza kierowcy też wiele innych informacji, takich jak na przykład ilość spalonego paliwa. Dzięki temu kontrolowanie wydatków za przejazd jest znacznie łatwiejsze.

Ostatnim sposobem mierzenia pokonanej trasy jest skorzystanie z urządzenia OBU (On Board Unite). Można je instalować w każdym pojeździe, a także w razie potrzeby przekładać z jednego do drugiego samochodu. Dostarcza ono mniej więcej tyle samo danych co ZSL połączony z systemem e-TOLL, a dzięki zasilaniu na zapalniczkę samochodową można uniknąć wysokich kosztów eksploatacji. Takie rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla firm, które używają wielu pojazdów służbowych.

Data publikacji: 2021-11-12, ostatnia zmiana: 2021-11-12

ZOBACZ OGŁOSZENIA

Opel Grandland X, 2021r. Zamów on-line!
119 900 zł
Poznań
(woj. wielkopolskie)
Hyundai i20 1.2 (84KM), 2018
38 210 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Ford Mondeo 1.5 EcoBoost (160KM), 2015
39 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Peugeot 308 2009																														          120 KM
19 900 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Toyota Avensis 1.8 VVT-i (147KM), 2016
73 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Volvo S60 D4 (163KM), 2012
50 000 zł
Piaseczno
(woj. mazowieckie)
Kia Venga 1.4 CVVT (90KM), 2011
25 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Nissan X-Trail '2014
66 900 zł
Międzyborów
(woj. mazowieckie)
Nissan Qashqai 1.2 DIG-T (115KM), 2016
63 000 zł
Bielany Wrocławskie
(woj. dolnośląskie)
Citroën C4 2015																														          110 KM
32 500 zł
Kraków
(woj. małopolskie)
Vw golf  6   rok 2009  1.4 benz  mpi
18 500 zł
Dzierżoniów
(woj. dolnośląskie)
Fiat Sedici 1.6 (107KM), 2009
18 000 zł
Lublin
(woj. lubelskie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Na czym dokładnie polega sprowadzanie aut z USA?
Sprowadzanie samochodów z USA to bardzo opłacalny, choć - od strony formalnej - dość skomplikowany proces. Auta amerykańskie są projektowane według nieco innych standardów. Mało tego - ich koszt zakup...
Data publikacji: 2021-11-24
Elektronika negatywnie wpływa na składki OC?
Coraz większa liczba komponentów elektronicznych może negatywnie wpływać na koszt samochodowego OC. System kontroli prędkości (ISA) stanowi przykład.
Data publikacji: 2021-11-05
Najdłuższe drogi na świecie
Niektórych kilkuset kilometrowe odcinki do pokonania przyprawiają o zawrót głowy i niezadowolenie. Inni na myśl o tysiącach kilometrów autostrady dostają gęsiej skórki z ekscytacji. Zobaczmy ranking n...
Data publikacji: 2021-08-27
Kartka na szybę sprzedam samochód. PDF - jak przygotować i czy warto ją nakleić?
W przypadku samochodów po dziś dzień warto skorzystać z jednej z najprostszych metod informowania o tym, że mamy coś do sprzedania. Kartka sprzedam auto naklejona na tylnych, bocznych szybach samochod...
Data publikacji: 2021-06-12

Zgłoś uwagi

Stale pracujemy nad wydajnością i wygodą korzystania ze Sprzedawacza. Jeżeli zauważyłeś błąd lub masz pomysł na nowe funkcjonalności - daj nam znać i przyczyń się do ulepszenia serwisu!

*Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl.
Wyślij