Następne

„Wierna rzeka” - powieść, lektura

9,00 zł

Szczegóły

Oprawa:
Miękka

Rodzaj:
Lektury

Szerokość:
11 cm

Tytuł:
?Wierna rzeka? - powieść, lektura

Autor:
Stefan Żeromski

W języku obcym:
Nie

Ilość stron:
223

Wysokość:
16 cm

Rok wydania:
1981

Wydanie/edycja:
I

Wydawnictwo:
Książka i Wiedza


Opis

DARMOWA WYSYŁKA DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 100 ZŁ.

Witam, do sprzedania posiadam książkę z prywatnej kolekcji

„Wierna rzeka” - powieść, lektura


AUTOR: Stefan Żeromski
GATUNEK: lektura szkolna, powstanie styczniowe, miłość, wojna
ISBN: 83-05-11673-5
JĘZYK: POLSKI
WYDAWCA: Wydawnictwo „Książka i Wiedza” Warszawa
ROK WYDANIA: 1981
WYDANIE: Pierwsze
PUBLIKACJA: 11 946
NAKŁAD: 199 650 + 350
ILOŚĆ STRON: 223
WYMIARY: 111x162 mm
OKŁADKA: Miękka
WAGA: 125 g.
KARTKI: Stan bardzo dobry, kartki czyste, niepozaginane.
STAN OGÓLNY: Bardzo dobry, kartki niepozaginane, jakby książka nigdy nie była czytana. Zdjęcia przedstawiają stan faktyczny, książka czysta, niepopisana.
Nazywana jest najpiękniejszą opowieścią o roku 1863 w literaturze polskiej. Stanowi ostatnie ogniwo zamierzonego i tylko częściowo zrealizowanego przez Stefana Żeromskiego cyklu historycznego, zaczynającego się w Niezdołach, zapadłym dworku szlacheckim, gdzie na tle wydarzeń powstania styczniowego rozgrywają się losy tragicznej miłości ubogiej szlachcianki Salomei Brynickiej i uratowanego przez nią powstańca.

Źródło opisu - internet:
Wierna rzeka - opracowanie, interpretacja, bohaterowie
Geneza
„Wierna rzeka” jest powieścią Stefana Żeromskiego, poświęconą powstaniu styczniowemu (1863). W zamyśle miała być częścią cyklu, opisującego losy Polaków w wieku XIX. Żeromskiemu nie udało się dokończyć tego ambitnego dzieła, ale ukazało się kilka dzieł z owej zamierzonej serii - oprócz omawianego tytułu wspomnieć należy „Popioły”. „Wierna rzeka” ukazała się w 1912 roku, z podtytułem „klechda”.
Czas i miejsce akcji
Akcja powieści, jak wspomniano, rozgrywa się na w okresie powstania styczniowego. Nie obserwujemy jednak najważniejszych starć, czy ważnych decyzji politycznych. Nie śledzimy też losów autentycznych postaci historycznych. Wynika to z przyjętej przez autora perspektywy - powstaniu przygląda się on z punktu widzenia niezbyt zamożnego szlacheckiego dworku na ziemi świętokrzyskiej. Taki zabieg umożliwia ukazanie insurekcji niejako „od dołu” - od strony zwykłych ludzi, nie zaś wielkich bohaterów, znanych z kart podręczników historycznych.
Bohaterowie
Na początku powieści obserwujemy losy księcia Józefa Odrowąża, który ratuje się z pola przegranej bitwy pod Małogoszczem. Książe jest poraniony, ale nie doczekuje się pomocy ze strony mieszkańców pobliskich wsi - chłopi znacznie chętniej zabiliby powstańca lub co najmniej wydali go carskim żołnierzom. Jednak nad Odrowążem lituje się młoda szlachcianka, Salomea Brynicka. Opiekuje się chorym, ukrywa go w trakcie wojskowych rewizji, a gdy powstaniec wraca do sił - zakochuje się w nim i zostaje jego kochanką.
Samolea to idealistka. Być może nie uważa powstania za przejaw mądrości politycznej, ale jest patriotką. Jej ojciec i stryj to również powstańcy, więc nie wyobraża sobie porzucenia w potrzebie rannego Odrowąża. Salomea to postać skora do poświęceń - dla księcia ryzykuje życie, a także swoją reputację. Potrzebuje miłości. Kiedy umierają jej ojciec i stryj, tym bardziej zżywa się z księciem. Jednak honor nie pozwala jej nastawać na małżeństwo z nim, chociaż nosi w sobie jego dziecko (do czego się nie przyznaje).
Książe Józef to patriota i idealista. Jednak widać w nim też objawy arystokratycznego zepsucia. Nie przejmuje się za bardzo Salomeą - korzysta z jej pomocy i z jej miłości, ale gdy nadarza się okazja wyjazdu do Włoch, bez większych oporów porzuca kochankę. Nie jest zły i podstępny - jego postępowanie wynika raczej z bezmyślności i z wielkopańskiego braku szacunku dla gorzej urodzonych.
Interpretacja
Żeromski w powieści przedstawia różne postawy Polaków wobec powstania. Widzimy wrogich mu chłopów, idealistów gotowych poświęcić życie dla sprawy (Hubert Olbromski, delegat Rządu Narodowego - warto zwrócić uwagę na jego nazwisko, nieprzypadkowo zbieżne z nazwiskiem bohatera „Popiołów”), a także dzi


Zadaj pytanie

Pamiętaj! Dla własnego bezpieczeństwa nie wysyłaj pieniędzy przelewem lecz przekazuj je osobiście dopiero po sprawdzeniu przedmiotu.

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez SoftNinjas Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, w celu świadczenia usług w ramach serwisu Sprzedawacz.pl - zgodnie z polityką prywatności.
* Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję Regulamin serwisu Sprzedawacz.pl

Następne ogłoszenie

Zobacz również

 „Nalot” - kryminał
6,00 zł

Zalesie Śląskie
(ogłoszenia opolskie)

 „Byłem doradcą Gierka”
11,00 zł

Zalesie Śląskie
(ogłoszenia opolskie)

Sprawdź także

Przeglądaj oferty w okolicy

Następne