Następne

Ogłoszenie jest nieaktualne

„Oczekiwanie” - wojna, okupacja

13,00 zł

Szczegóły

Oprawa:
Twarda

Rodzaj:
Dzienniki, wspomnienia, listy

Tytuł:
?Oczekiwanie? - wojna, okupacja


Opis

DARMOWA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI DLA ZAKUPÓW POWYŻEJ 100 ZŁ.

Witam, do sprzedania posiadam książkę z prywatnej kolekcji

„Oczekiwanie” - wojna, okupacja


AUTOR: Jerzy Broszkiewicz
KATEGORIA: literatura piękna
ISBN:
JĘZYK: POLSKI
WYDAWCA: Czytelnik Warszawa
ROK WYDANIA: 1978
WYDANIE: piąte
NAKŁAD: 20 290
ILOŚĆ STRON: 407
WYMIARY: 100x150 mm
OKŁADKA: Twarda
WAGA: 250 g.
KARTKI: Stan bardzo dobry, kartki czyste, niepozaginane.
STAN OGÓLNY: Bardzo dobry, kartki niepozaginane, jakby książka nigdy nie była czytana. Zdjęcia przedstawiają stan faktyczny, książka czysta, niepopisana, posiada normalne ślady „leżakowania”.

Źródło opisu - internet:
Pozycja będąca debiutem książkowym Broszkiewicza, za którą otrzymał Nagrodę Ziemi Krakowskiej.
Historia jednego roku życia ludzi zamkniętych w getcie, miotających się między cierpliwością i rozpaczą, nadzieją i determinacją

O książce tej, wydanej po raz pierwszy w r. 1948, tak pisał Jarosław Iwaszkiewicz:
"Kiedy myślą przenosimy się do tych milionów zmarłych, zamęczonych, zagazowanych, rozstrzelanych (...), wyobrażamy sobie ich ostatni moment, słyszymy krzyk czy ostatnie westchnienie. Ale wyobraźnia nasza ociąga się i wzdryga przed urealnieniem sobie długich godzin, dni, tygodni, miesięcy, lat nawet, które nieraz tę ostatnią tragiczną chwilę poprzedzały. Czas oczekiwania bowiem na śmierć był i boleśniejszy, i trudniejszy od samej śmierci, i ciężko nam jest wżyć się w te długie okresy męki, strachu, znudzenia, jałowe pustynie czekania na dokonanie się ostateczne. (...) Najokropniejsze w tych mękach było przywiązanie do jakichś resztek ludzkich ideałów, niemożność wyrzeczenia się ich bez reszty i wiara w to, że człowiek dla człowieka nie może być aż tak okrutny.
Wyobrażeniu wszystkich tych uczuć (...) poświęcona jest wspaniała książka Jerzego Broszkiewicza »Oczekiwanie«. W dwunastu rozdziałach (...) wyobraża ona dzieje ludzi na pół zamkniętych w getcie lwowskim, czekających na etapy śmierci, śmierci na raty: zamknięcie getta, wywożenie, zamknięcie w obozie... Wszystko pod hasłem sformułowanym bardzo ściśle, ale niepojętym człowiekowi w swej nagiej bezwzględności: alle Juden mussen krepieren.
Długie oczekiwanie jest, właściwie mówiąc, jednym wielkim konaniem, wszystkie nadzieje są tylko rozszerzaniem możliwości męki i cierpienia, trudniejszym niż zwyczajna perspektywa bezpośredniej śmierci. Stan ten stopniowo zmusza do szukania tego najmniej skomplikowanego rozwiązania. Bohater opowiadania u Broszkiewicza w ostatnim rozdziale wychodzi na spotkanie rzeczy nieuniknionej, a wszystkie poprzednie rozdziały są tylko mistrzowskim stopniowaniem stanów psychologicznych młodego człowieka i uzasadnieniem jego końcowej decyzji, która powoli staje się jedynym możliwym wyjściem z sytuacji".


ZAPRASZAM NA INNE AUKCJE KSIĄŻEK

Kupując większe ilości książek za przesyłkę płacisz raz. Nie mam zamiaru zarabiać na przesyłce, więc koszt takiej przesyłki będzie ustalany indywidualnie w zależności od wagi przesyłki.


Następne ogłoszenie

Zobacz również

 „Raffles” - kryminał
12,00 zł

Zalesie Śląskie
(ogłoszenia opolskie)

Sprawdź także

Przeglądaj oferty w okolicy

Następne