Następne

Ogłoszenie jest nieaktualne

Uprawa litopsów i innych żywych kamieni to bogato ilustrowany wysokiej jakości zdjęciami poradnik o

49,00 zł

Szczegóły

Oprawa:
Miękka

Rodzaj:
Poradniki

Szerokość:
16.2 cm

Tytuł:
Uprawa lithopsów i innych żywych kamieni / How to Grow Lithops and Other Living Stone Plants

Autor:
Piotr Dzieduszyński

W języku obcym:
Tak

Ilość ilustracji:
182

Ilość stron:
136

Wysokość:
23.5 cm

Rok wydania:
2018

Wydanie/edycja:
I


Opis

Uprawa litopsów i innych żywych kamieni, autorstwa Piotra Dzieduszyńskiego jest nową fascynującą książką o sukulentach, czyli roślinach potrafiących gromadzić wodę na czas suszy. Te afrykańskie rośliny, do złudzenia przypominają odłamki skalne wśród których rosną i dlatego nazywane są żywymi kamieniami. Takie zjawisko upodabniania się organizmów żywych do otoczenia w celach ochronnych określa się mianem mimikry. Według aktualnej systematyki należą one do rodziny Aizoaceae, ale utrwaliło się je nazywać przypołudnikami.

Publikacja ta przeznaczona jest zarówno dla początkujących miłośników roślin, jak i średnio zaawansowanych czytelników, którzy mają już pewne doświadczenie np. w uprawie kaktusów. Po tej lekturze na pewno osiągną oni sukces w uprawie, zarówno na parapecie okiennym, jak i w szklarni.

Oprócz najpopularniejszych przedstawicieli tej rodziny - litopsów i konofytów omówione są też inne przypołudniki. Należą do nich Aloinopsis, Argyroderma ,Dinteranthus, Faucaria, Fenestraria, Gibbaeum, Glottiphyllum, Lapidaria, Pleiospilos, Rhombophyllum ,Tanquana Titanopsis.

Książka składa się z trzech części:
Część I - Charakterystyka żywych kamieni, zawiera opis botaniczny rodziny oraz odpowiada na pytanie gdzie i w jakich warunkach rośliny te występują w naturze.

Część II - Zasady uprawy przypołudników - składa się ze wskazówek dotyczących min. umiejscowienia kolekcji, zapewnienia odpowiedniej temperatury, właściwego podlewania, prawidłowego przesadzania. Osobny podrozdział poświęcony jest rozpoznawaniu i walce ze szkodnikami. Dużo miejsca poświęcono rozmnażaniu roślin, zarówno poprzez wysiew nasion, jak i sadzonkowanie. Porady uprawowe dotyczą też roślin, które uprawiane w Europie czy Stanach Zjednoczonych, cały czas żyją rytmem półkuli południowej. Całość kończy kalendarz uprawy litopsów i innych przypołudników - zawierający zwięzłe wskazówki uprawowe na kolejne miesiące roku.

Część III - Przegląd wybranych rodzajów przypołudników - złożony jest z krótkich charakterystyk przedstawicieli rodziny Aizoaceae i zasad ich uprawy. Zilustrowano też kultywary i aberracje wśród litopsów. Na koniec wyjaśniono najczęstsze mity dotyczące uprawy tych roślin.

Książka jest bogato ilustrowana wysokiej jakości fotografiami, wykonanymi zarówno w kolekcji przez Mirosława Dzieduszyńskiego, jaki w naturze przez Jaromira Chvastka z Czech.

Opis książki:
Nowa
Rok wydania: 2018
Język: angielski/polski
Oprawa: miękka
136 stron, format: 23,5 X 16,2 cm, 182 kolorowych zdjęć, 4 mapy
ISBN 978-83-950241-0-8


Następne ogłoszenie

Następne