Szukaj

Kategorie

Pies w mieszkaniu - co warto wiedzieć?


Pies w mieszkaniu - co warto wiedzieć?


Posiadanie jakiegokolwiek zwierzęcia w domu wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Przede wszystkim trzeba dbać o pupila: karmić, pielęgnować, bawić się z nim. Jednym z elementów tej opieki jest przygotowanie mu miejsca nie tylko w naszych sercach, ale również w naszych domach. Znalezienie odpowiedniej lokalizacji zależeć może od wielkości psa. Warto jednak pamiętać, że małe psy również potrzebują dużo miejsca.

Po co psu własne miejsce?

Aby czuł się bezpiecznie. Psy, podobnie jak ludzie, lubią mieć wytyczone stałe miejsce do spania, do którego szybko się zresztą przywiązują. Stworzenie legowiska to ten rodzaj czynności, który utwierdza psa w przekonaniu, że zostaje w domu na stałe. Wiąże się również ze stałym układem dnia, a warto wiedzieć, że psy bardzo potrzebują rutyny. Dzięki posiadaniu własnego legowiska pies zawsze wie, gdzie może spać, odpoczywać, przeżywać własne emocje. Brak legowiska oznacza brak poczucia stałości. Jeśli nie zapewnimy psu własnego kąta, on z pewnością po jakimś czasie sam je sobie wybierze. Poznamy to po zachowaniu zwierzaka - tam będzie spał, znosił swoje zabawki, odpoczywał. Potrzeba bezpieczeństwa silnie wiąże się u psów z zaufaniem do właściciela.

Ile miejsca pies potrzebuje?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że małemu psu wystarczy mała poduszka, a to duży zwierzak będzie potrzebował więcej miejsca. Nic bardziej mylnego. Kwestia ilości potrzebnej psu przestrzeni do spania zależy w dużej mierze od jego psychiki, a nie rozmiarów. Ograniczając je z góry, możemy negatywnie wpłynąć na samopoczucie pupila. Jak zatem określić ilość miejsca potrzebnego psu? Najprostszą metodą jest obserwacja jego zachowania. Na początku warto wyznaczyć jak największą ilość przestrzeni, a następnie zmniejszać ją, jeśli zajdzie taka potrzeba i psu nie będzie to przeszkadzać. Warto zaznaczyć, że wiele rodzajów psów lubi znosić na swoje posłanie ulubione zabawki, kocyki, a nawet “zdobycze” w postaci butów. Dlatego potrzebna jest im większa przestrzeń.


Źródło: Pixabay

Gdzie zrobić legowisko?

To w dużej mierze zależy od nas. Najczęściej psy swoje legowisko mają w salonach ze względu na optymalne warunki dla zwierzaka oraz wygodę właścicieli. W salonie jest więcej przestrzeni, wpada tam również światło dzienne. Zwierzak może biegać, bawić się czy wylegiwać na podłodze. Istnieje także mniejsze prawdopodobieństwo, że podrze nam ubrania czy zabrudzi pościel na łóżku. Wiele osób decyduje się również na kuchnię. Płytki na podłodze można bowiem szybciej wyczyścić, nie szkodzi im też zachlapanie wodą. Kuchnia sprawdzi się zwłaszcza dla zmarzluchów, szczególnie zimą. Do ras bardzo wrażliwych na zimno należą: chiuaua, maltańczyki, terriery, yorki, grzywacze chińskie, pudle, jamniki. Warto jednak zostawiać im otwarte drzwi do salonu, w którym mają więcej przestrzeni do zabawy. Na pewno nieodpowiednie dla zwierząt jest umieszczanie ich w ciasnych, ciemnych i zimnych pomieszczeniach. Należą do nich garaże, korytarze przy drzwiach wejściowych czy łazienki. Zwłaszcza to ostatnie miejsce nie powinno być w ogóle brane pod uwagę ze względu na nagromadzenie wilgoci, brak światła dziennego, a przede wszystkim czasowe zamykanie łazienki przez właścicieli w celu kąpieli czy załatwienia potrzeb fizjologicznych. Uniemożliwia to psu swobodne korzystanie z legowiska. Zwierzak musi mieć także swobodny dostęp do jedzenia i picia w ciągu dnia. Pod miski z karmą i wodą Warto dodatkowo podłożyć wodoodporną matę, która ochroni podłogę.Jak chronić mieszkanie?

Posiadanie psiaka wiąże się z koniecznością częstszej pielęgnacji mieszkania. Jeśli zaniedbamy tę kwestię, może się okazać, że w szybkim tempie pojawią się rysy na podłodze, meble będą obgryzione, a kanapy poplamione. Problemem może być też załatwianie się psa w domu. Natychmiastowe nieposprzątanie z pewnością odbije się na wyglądzie podłogi, zwłaszcza drewnianej. Jak chronić mieszkanie przed negatywnymi aspektami posiadania psa?

Przede wszystkim należy dbać o zwierzaka - by nie chodził brudny, z długimi pazurami, bez możliwości wyjścia na spacer tyle razy, ile potrzebuje. Powinien mieć dostateczną ilość zabawek. Ponadto warto od czasu do czasu kupić mu nową zabawkę - stare mogą się znudzić. Również długie spacery pozytywnie wpłyną na ilość energii - pies nie będzie miał siły wymyślać nowych sposobów zabawy, które niekoniecznie przypadną nam do gustu, np. obgryzanie mebli i drzwi, rozrywanie poduszek… Oprócz tego, warto zainwestować w środki czyszczące, konserwujące i odżywiające meble czy podłogę. Na rynku dostępne są także specjalne przezroczyste maty na podłogę - można je położyć w miejscach, w których psiak najchętniej przebywa. Nie unikniemy regularnego czyszczenia i sprzątania. Kiedy wychodzimy z domu, możemy też przykrywać kanapy, łóżka i fotele kapami wodoodpornymi. Nie zawsze wiemy, co pies robi w czasie naszej nieobecności, więc może to być dobry sposób na uniknięcie plam po jedzeniu czy zwracaniu pokarmu. Posiadanie psa wiąże się z dużą odpowiedzialnością, systematycznością, cierpliwością. Pamiętajmy jednak, że podobnie rzecz ma się z mieszkaniem - odpowiednio pielęgnowane posłuży nam latami bez konieczności remontów i wymiany mebli.

Opracowanie materiału: https://rynekpierwotny.pl/

*Źródło głównego zdjęcia: Pixabay

Data publikacji: 2018-03-26, ostatnia zmiana: 2018-10-11

Może Cię zaintersować:

- Ubrania dla psa - kapryśna moda czy konieczność?

- Kąpiel psa oraz kota - jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu pupilowi?

- Hotel dla zwierząt - dobry pomysł na biznes

- Czym karmić swojego psa?


Spodobało Ci się?


ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY

Na co zwracać uwagę, kupując gry komputerowe?
Sprawdzamy jakie rodzaje gier komputerowych są najbardziej odpowiednie na prezent.

Data publikacji: 2019-05-07

Jak zlikwidować glony w akwarium?
Czasami bywa tak, że nawet jeśli masz przepiękne i zadbane akwarium, mogą z czasem pojawić się w nim glony. To one są czynnikiem, który odbiera Ci całą radość z założenia Twojego wyczekiwanego i wymarzonego zbiornika z rybami. Zastanawiałeś się kiedyś, co jest przyczyną namnażania się glonów i jak poradzić sobie z nimi?

Data publikacji: 2019-02-13

Co to są skrzynie transportowe w technologii flight cases?
Wszelkiego rodzaju koncerty, spektakle, programy telewizyjne, czy festiwale to dla wielu osób wielkie przedsięwzięcie. Często tego typu wydarzenia pokazują nam postęp technologii. Odbiór słuchowy każdego koncertu to nie tylko ciężka praca wielu ludzi, ale i profesjonalnego sprzętu...

Data publikacji: 2018-11-12

Do czego możemy wykorzystać styropian?
Styropian to materiał, który może posłużyć nam nie tylko do ocieplania budynków. Wykorzystać możemy go w zupełnie innych celach. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów na zastosowanie tego materiału w swoim domu.

Data publikacji: 2018-06-26