Jak urządzić salon z kominkiem?

Jak urządzić salon z kominkiem?

Kominek w salonie to niemalże standard nowoczesnego domu i mieszkania. Nie tylko ozdabia cztery ściany, ale również stanowi dodatkowe źródło ciepła. Nawet jeśli nie będzie palił się w nim ogień, nada wnętrzom przytulności i stworzy niepowtarzalny klimat, który doceniamy nie tylko w okresie jesiennym i zimowym. Jak urządzić salon z kominkiem? Sprawdź nasze propozycje.

Ogień, od wieków kojarzony z ciepłem i bezpieczeństwem, stanowi nie lada wyzwanie dla projektantów i architektów wnętrz. Kominki potrafią bowiem nadać pomieszczeniom klasy, ale również - nieodpowiednio zaaranżowane - przytłoczyć wnętrze. Wystarczy jednak pamiętać o podstawowych zasadach aranżacyjnych. 

Odpowiednie miejsce to podstawa

Gdzie umieścić kominek? Wszystko zależy od przewodów kominowych, jednak najpopularniejszą opcją jest umiejscowienie pośrodku ściany głównej. Dzięki takiemu rozwiązaniu kominek stanie się główną dekoracją salonu, a po jego obu stronach będziemy mogli zaaranżować kącik wypoczynkowy. Istnieje również możliwość umieszczenia kominka w narożniku czy na styku dwóch pomieszczeń - wszystko zależy od naszych preferencji, metrażu i oczywiście - instalacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na kwestie techniczne i zachowanie odpowiedniej, a przede wszystkim bezpiecznej odległości paleniska od mebli tapicerowanych. To od jego mocy zależy, jaki dystans powinien być utrzymany. Przy kominku zamkniętym jest to przedział 110-160 cm. Przy otwartych potrzebna jest większa przestrzeń – około 200 cm. Ponadto podłogę przed paleniskiem powinna chronić płytka. Najlepiej, aby miała co najmniej 60-70 cm długości przy kominku zamkniętym oraz około 100 cm przy otwartym.

Kominek w salonie - w jakim stylu?

Wybór stylu aranżacyjnego jest zależny od naszych indywidualnych preferencji i oczywiście motywu przewodniego pomieszczenia. Na szczęście możemy wybierać spośród wielu dostępnych modeli na rynku. Należy jednak odpowiednio wcześniej podjąć decyzję - stawiamy na tradycyjny, narożny czy biokominek? Kolejnym krokiem jest dobór materiałów i kolorystyki oraz ustawienie mebli. Liczy się kreatywność - nie musimy myśleć sztampowo i kominek obudowywać kamieniem, kaflami czy klasyczną cegłą. Świetnie sprawdzi się beton, drewno, metal czy cieszące się dużą popularnością gipsowe ornamenty.

Dodatki - must have portalu kominkowego

Kominek powinien być dopasowany do naszych preferencji, stylu i wielkości wnętrza. Dzięki temu stworzymy harmonijną i spójną aranżację. W stylizacjach prowansalskich i skandynawskich doskonale sprawdzą się drewniane, białe modele. Klasyczne i glamour będą wymagały marmurowej czy granitowej oprawy, która podkreśli ich elegancję. Ważną rolę odgrywają również dodatki, które wyróżniają nasz domowy portal kominkowy. Osłony kominkowe, świeczki, lampki cotton balls, lustra w stylowych ramach, wiklinowe kosze na drewno - sprawdzą się idealnie. 

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na możliwości instalacji kominka – na przykład w mieszkaniach w bloku – są atrapy kominkowe lub kominki gazowe. Odpowiednio zaaranżowane nie tylko estetycznie wyglądają, ale również upiększają nasze cztery kąty. 


Materiał przygotowany we współpracy z blogiem Immodi.pl

Data publikacji: 2020-05-15, ostatnia zmiana: 2020-05-14

ZOBACZ OGŁOSZENIA

⭐ Kominek elektryczny GOLD ⭐ grzejnik piec kocioł dom budowa działka PREZENT działka kaloryfer biuro
445,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Aparat nawiewny AN1
320,00 zł
Marki
(woj. mazowieckie)
⭐ Kominek elektryczny GREY ⭐ grzejnik piec kocioł dom budowa działka PREZENT działka kalrofer mieszk
395,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)
Stojak na drewno do kominka GRAB 2
299,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
Stojak na drewno do kominka GRAB 1
249,00 zł
Rzeszów
(woj. podkarpackie)
⭐ Kominek elektryczny ⭐ grzejnik piec kocioł dom budowa działka PREZENT działka kalrofer mieszkanie
695,00 zł
Warszawa
(woj. mazowieckie)

ZOBACZ POWIĄZANE ARTYKUŁY NA BLOGU

Skuteczna metoda odstraszania gołębi
Drapieżne ptaki w mieście? Spokojnie, to jedna z metod odstraszania gołębi oraz innych ptaków, które trochę zbyt dobrze czuję się w obrębie naszych balkonów i parapetów. Nie słyszałeś o tym sposobie?...
Data publikacji: 2020-05-28
Ekologiczne preparaty do przydomowej oczyszczalni
Ekologiczne preparaty to istotny element każdej przydomowej oczyszczalni. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed zakupem!
Data publikacji: 2020-05-27
Wnętrze w stylu mid-century modern
Niewątpliwie, styl mid-century modern możemy uznać za nieprzemijalną stylistykę wnętrz. Cechuje się on nieskazitelnymi materiałami, elegancją, prostymi oraz geometrycznymi kształtami, jest również wyg...
Data publikacji: 2020-04-22
Dobre okucia okienne - podstawa trwałości i komfortu okien
Przy zakupie stolarki okiennej często nie zwraca się tak dużej uwagi na okucia. W rzeczywistości jednak pełnią one bardzo ważną rolę!
Data publikacji: 2020-04-19